Diskriminacija tampa vis didesnė Lietuvos visuomenės problema, todėl išpuolio prieš dainininkę Berneen nereikėtų vadinti įprastu chuliganizmu.
Videoreportažas iš Berneen konferencijos pridedamas straipsnio pabaigoje.
Neseniai buvo svarstyta, ar gali 200 skustagalvių sukelti grėsmę nacionaliniam saugumui. Nacionaliniam saugumui galbūt ir ne, tačiau asmens saugumui – taip.
Dažnai atrodo, jog Lietuva tarsi ramybės salelė, kurią aplenkia patys blogiausi pasaulio dalykai – badas, karai, AIDS. Tačiau Lietuvos, kaip provincialios šalies, įvaizdis neleidžia mums pastebėti rimtų visuomenės problemų.
Todėl daug kam teiginys, jog Lietuvoje žmogus gali būti užpultas dėl rasistinių motyvų, atrodo neįtikinamas. Visų pirma, juk Lietuvoje nėra kitokios rasės žmonių! O jei ir užklysta kas nors – tai tik atsitiktinai ir apsidairę skuba ieškoti geresnio gyvenimo kitur.
Be to, visi žino, jog tam, kad būtum užpultas gatvėje, nereikia būti kitos rasės žmogumi, užtenka „ne taip pasižiūrėti“ praeinant pro grupelę savimi pasitikinčių jaunuolių.
Taigi, kam reikia taip akcentuoti Berneen atvejį?
Vis dėlto už šio rasistinio išpuolio (o jis iš tiesų buvo rasistinis) prieš dainininkę slypi keletas gilesnių dalykų.
Visų pirma, mums turėtų būti malonu, jog PAR gyvenusi Berneen pasirinko mūsų šalį. Žinoma, galime teigti, jog ji čia atvyko atsitiktinai. Tačiau vis dėlto atvyko ir sėkmingai įsikūrė Lietuvoje. Galbūt kai kas pavydėjo jai pernelyg greitos sėkmės, ir teigė, jog karjerą ji padarė tik dėl savo egzotiškos išvaizdos. Bet jei lietuvis padarytų karjerą kokioje Afrikos valstybėje vien dėl savo „egzotiškos“ išvaizdos, ar tai nebūtų žavu?
Nors Lietuvoje Berneen gyvena mažiau nei metus, tačiau jau moka pokštauti mūsų gimtąja kalba. Nuostabu, tačiau netgi patyrusi smurtą Berneen lieka ištikima Lietuvai, nes „visi geriausi žmonės, kuriuos ji sutiko, yra lietuviai“, nes gyvendama čia ji jau įdėjo daugybę pastangų, kad išsipildytų jos gyvenimo svajonė tapti dainininke. Ir išpuolio metu Berneen labiausiai stengėsi apsaugoti savo veidą, kad patirti sužalojimai nesukliudytų toliau siekti karjeros.
Būtų per daug paviršutiniška ir nesąžininga teigti, jog visi šie vieši pareiškimai tėra šou dalis ar viešųjų ryšių akcija. Nes toks „šou“ gali nutikti su kiekvienu iš mūsų.
Spaudos konferencijos metu Berneen pasakojo, jog panašius išpuolius yra patyrę ir jos pažįstami kitataučiai – kinai ar indai, atvykę į Lietuvą pagal studentų mainų programas. Tačiau daugelis iš jų į policiją nesikreipia, nes jaučiasi nesaugūs, bijo viešumos. Tiesiog susikrauna lagaminus ir tyliai išvyksta iš šalies.
Tai, jog lietuviai nepasižymi dideliu tolerantiškumu ir pakantumu rasėms bei etninėms mažumoms, rodo ir atlikti tyrimai.
Pati Berneen sutiko kalbėti apie patirtą smurtą ne norėdama „pasidaryti sau reklamą“, o siekdama atkreipti dėmesį į problemą, kuri darosi aktuali ne tik Londone, Berlyne, bet ir Lietuvoje: „Norėčiau, kad žiniasklaida akcentuotų problemą, o ne mano vardą. Nenoriu, kad tai būtų istorija apie mane“.
Konferencijoje dalyvavusi JTO pareigūnė Lina Jankauskienė kalbėjo, kad jų organizaciją domina ne „kažkoks šou pasaulio atvejis“, o netolerancijos ir diskriminacijos bet kokiu pagrindu didėjimas Lietuvoje. Todėl Berneen atvejis turėtų būti precedentu, kuris atkreiptų žiniasklaidos ir visuomenės dėmesį į šią problemą.
Pareigūnė taip pat teigė, jog rasistinių išpuolių nereikia vertinti kaip paprasto chuliganizmo, ir bausmė už juos turėtų būti didesnė.
Rasinė ar tautinė neapykanta gali sukelti rimtų nemalonumų visai žmonijai. Juk, kaip sakė, konferencijoje dalyvavęs aktorius Dalius Mertinas, nežinome, kaip elgtųsi PAR gyventojai sužinoję apie išpuolį prieš Berneen, ar „nenuvilnytų ten keršto banga prieš lietuvius“?
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Dėl rasistinio išpuolio Berneen stabdo koncertinę veiklą Lietuvoje
LNK „Žvaigdžių duetų“ dalyvė, dainininkė Berneen stabdo koncertinę veiklą Lietuvoje dėl rasistinio išpuolio, praneša LNK. Atlikėja buvo sumušta Vilniaus senamiestyje.
Kaip šiandien pasakojo dainininkė, trečiadienio pavakarę ją, einančią su drauge prie šv. Onos bažnyčios, užpuolė penki jaunuoliai. Vienas jų dėvėjo tamsią striukę su ant vieno peties išsiuvinėta Lietuvos trispalve, ant kitos – svastika. Tarp užpuolikų buvo ir mergina, nuo kurios dainininkė labiausiai nukentėjo.
Berneen pasakojo, kad pastebėję merginas užpuolikai pradėjo ją šaukti vardu ir užgaulioti įvairiais rasistiniais epitetais.
Merginos stengėsi išvengti konflikto, tačiau užpuolikai užtvėrė joms kelią ir pradėjo mušti iš Pietų Afrikos Respublikos kilusią atlikėją. Apstoję ratu vaikinai neleido aplinkui esantiems žmonėms prieiti, o tuo tarpu su jais buvusi mergina talžė Berneen diržu su metaline sagtimi. Po to jaunuoliai įšoko į 10 autobusą ir nuvažiavo. Pasirodę teisėsaugos pareigūnai autobuso nesivijo.
Iš pradžių mergina bijodama viešumo į policiją kreiptis nenorėjo. Tačiau kitą dieną su ja susitikęs „Žvaigždžių duetų“ partneris D. Mertinas išsyk pastebėjo, kad kažkas ne taip. Merginai pradėjus pasakoti, kas nutiko, ją ištiko nervinis šokas – pradėjo dusti, visą „išmėtė“ dėmėmis. Atlikėja buvo skubiai nugabenta į Baltijos – Amerikos kliniką.
Šiuo metu dainininkė jaučiasi gerai, tačiau koncertinę veiklą atnaujins tik tada, kai atsigaus fiziškai ir morališkai. Berneen teigia dar nieko nepranešusi tėvams, nes nenori, kad šie dėl jos jaudintųsi.
Atlikėja tikina nesiekusi, pasinaudodama šiuo išpuoliu, sulaukti daugiau dėmesio. Ilgai svarsčiusi, ji nusprendė kalbėti apie tai, kas nutiko, tikėdamasi, kad šis incidentas taps precedentu kalbėti apie diskriminaciją ne tik Vakaruose, bet ir čia, Lietuvoje.