Policijos apsaugos skyriai atsidūrė ties praraja. Jei kitą savaitę įsigalios Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimas, vadinamoji apsaugos policija per 3 mėnesius turės būti panaikinta arba teks apriboti joje dirbančių pareigūnų teises, rašo "Lietuvos žinios".
Apsaugos policijos nemalonumai prasidėjo dar 2005 metais, kai į Konkurencijos tarybą kreipėsi saugos bendrovė "Falck Security". Ji pareiškė, kad ši policijos tarnyba, už tam tikrą užmokestį pagal sutartis saugojanti turtą ir asmenis, nesąžiningai konkuruoja su nevalstybinėmis saugos įmonėmis.
Konkurencijos taryba atliko tyrimą ir dar užpernai konstatavo, jog "Falck Security" skundas pagrįstas. Buvo nustatytos kelios sritys, kuriose komercine veikla užsiimanti policija turi išskirtines sąlygas.
Konkurencijos taryba įpareigojo Policijos departamentą per 3 mėnesius pakeisti generalinio komisaro įsakymų, kuriais apsaugos skyriams leidžiama komercinė veikla, nuostatas taip, kad jos neprieštarautų Konkurencijos įstatymui. Tačiau nutarime nenurodyta, kokiu būdu tai padaryti.
"Reikia viską sutvarkyti taip, kad policija, jei norėtų teikti tas paslaugas, turėtų tokias pat teises ir įgaliojimus kaip ir privačių saugos tarnybų darbuotojai. Ne didesnes. Ar pareigūnai apribos teises, ar išvis atsisakys šios veiklos, jų reikalas. Bet taip, kaip yra dabar, daryti negalima", - paaiškino Konkurencijos tarybos Teisės skyriaus vedėjas Elonas Šatas.
Jei šį nutarimą tektų vykdyti, Viešosios policijos apsaugos tarnybos viršininkas Jonas Lazarenka tikina nenumanąs, kaip tai būtų galima padaryti: "Neįsivaizduoju, kaip reikėtų koreguoti mūsų nuostatus".
Tuo tarpu generalinio komisaro Vizgirdo Telyčėno apsaugos policijos ateities perspektyva neglumina.
"Plėtros programoje, patvirtintoje Seimo, numatyta apsaugos policiją dekomercializuoti iki 2011-ųjų pabaigos. Dabar kuriame planą. Procesas turi vykti etapais. Nesvarbu, kokie bus teismų sprendimai, mūsų kryptis aiški. Nebent teismai mus priverstų paskubėti. Bet viską pakeisti per 3 mėnesius nerealu - juk yra finansiniai įsipareigojimai. Be to, privačios saugos bendrovės veikia ne visoje šalies teritorijoje. Vadinasi, kai kur žmonės liktų be apsaugos", - sakė policijos vadovas.
Pasak V.Telyčėno, atsisakius komercinės veiklos apsaugos policija neišnyks - ji turės susilieti su rinktine "Vytis" ir saugoti svarbius valstybės objektus.