Aštuonios iš dešimties Lietuvos šeimų savo finansinę padėtį dabar apibūdina kaip blogą ar vidutinę – 80 proc. apklaustųjų. Šeimos finansinę padėtį kaip gerą įvertino kas šeštas – 16 proc. namų ūkių.
Prieš metus – 2009 m. rugsėjį – šeimos finansinės padėties vertinimas buvo panašus. Tačiau lyginant su situacija prieš dvejus metus, stebimi dideli pokyčiai į blogąją pusę. 9 procentiniais punktais sumažėjo šeimų, savo finansinę padėtį vertinančių kaip gerą, ir net 16 procentinių punktų padaugėjo namų ūkių, ją vertinančių kaip blogą.
Prasidėjus rudeniui dešimtadalis – 10 proc. – viešosios nuomonės apklausos dalyvių nurodė, kad jų šeimai neužtenka pinigų net maistui. Dar trečdalis – 33 proc. – apklaustųjų atsakė, kad jų šeimoms užtenka pinigų maistui, bet sunku nusipirkti drabužių.
Didžioji dalis – 37 proc. – respondentų teigė, kad jiems užtenka pinigų maistui ir drabužiams ir dar gali šiek tiek sutaupyti, bet to neužtenka stambesniam pirkiniui, pavyzdžiui, televizoriui ar šaldytuvui.
Šeimų, kurios gali pirkti viską, ko nori, šiuo metu tėra pusė procento.
Rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ naujienų agentūros ELTA užsakymu rugsėjo 25–spalio 4 dienomis atliktos apklausos duomenimis, blogiausiai savo finansinę padėtį vertina šeimos, gyvenančios kaime ir mažesniuose miestuose. Net pusė – 51 proc. – čia gyvenančių šeimų savo finansinę padėtį apibūdino kaip blogą, t. y. jiems neužtenka pinigų nei maistui, nei drabužiams. Didmiesčiuose tokių šeimų yra 36 proc.
Šių metų rugsėjį vidutinės namų ūkio mėnesio pajamos buvo 2050 litų, o vidutinės pajamos vienam šeimos nariui – 836 litai. Prieš metus šie rodikliai buvo atitinkamai 2086 litai ir 856 litai, prieš dvejus metus – 2604 litai ir 1073 litai. Sociologai pažymi, kad vidutinės namų ūkių pajamos Lietuvoje dabar yra nukritusios į prieš trejus metus buvusį lygį.
Šeimų, kurios savo finansinę padėtį apibūdina kaip gerą, namų ūkio pajamų vidurkis per mėnesį šiuo metu yra 3610 litų bei 1380 litų vienam šeimos nariui, o šeimų, kurios finansinę padėtį nurodo kaip blogą, atitinkamai 1400 litų ir 620 litų vienam šeimos nariui.