Šiuo metu tiriamos visos įmanomos versijos. Nei viena jų nebus atmesta ar patvirtinta, kol nebus rastas vaikas ar jo kūnas.
„Tiriamos net ir pačios netikėčiausios versijos, aiškinamasi ar negalėjo jos pasitvirtinti. Neatmetama net ir pagrobimo versija.
Šiuo metu apie 40 pareigūnų vykdo paiešką. Jie pasiskirstę keliolikos kilometrų spinduliu aplink teritoriją. Tikrinama ne tiek įvykio vieta, prie namo kiemo, bet ieškoma upės tekėjimo kryptimi, upės vaga, gal kažkur užkliuvęs kūnelis, o galbūt ras vaiką,“ - tv3.lt teigė Panevėžio apskrities Vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Rasa Galkauskienė.
Pareigūnų teigimu, dingusio vaiko šeima policijai nebuvo žinoma, į rizikos sąrašus nebuvo įtraukta.
Ragina pradėti tyrimą
Nors šiuo metu šalyje nėra nustatytas amžius, nuo kurio būtų galima palikti vaiką be suaugusiųjų priežiūros, vaiko teisių apsaugos specialistai sako, jog šiuo konkrečiu atveju, kai iš namų dingo dvimetis, šeimoje turėtų būti pradėtas tyrimas dėl vaiko nepriežiūros.
„Jokiuose teisės aktuose šiuo metu nenumatyta nuo kelerių metų vaiką galima palikti vieną. Bet šiaip tokio mažo vaiko niekur negalima palikti vieno. Jeigu imti konkretų atvejį, tai kaip gali tėvai dvejų metų vaiką palikti vieną kieme? Ar kieme, ar namuose, jis juk vienas nesaugus. Už vaikų saugumą, priežiūrą yra atsakingi tėvai,“ - tv3.lt situaciją komentavo Klaipėdos miesto savivaldybės vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Gražina Aurylienė.
„Šiuo atveju, tai mažametis vaikas, tad net nereikia apie tai kalbėti ar galima, ar negalima jo palikti vieno. Žinoma, kad negalima. Kad ir namie tokį vaiką palikti nesaugu. Juk per langą gali iškristi, paimti degtukus, gali sukelti gaisrą, gali nukristi, užsigauti. Vienam tokio amžiaus vaikui – nesaugu,“ - tikina G. Aurylienė.
Vaiko nepriežiūra – viena iš smurto formų
Klaipėdos miesto savivaldybės vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja įsitikinusi, jog jei toks atvejis kaip Panevėžio rajone būtų nutikęs uostamiestyje, nieko nelaukiant būtų pradėtas tyrimas dėl dėl vaiko teisių pažeidimo.
„Aš manau, kad vaiko teisių apsaugos specialistai turėtų pradėti tyrimą dėl vaiko teisių pažeidimo šeimoje. Atlikti tyrimą. Mes, jeigu gauname pranešimą dėl vaiko teisių pažeidimo, pradedame tyrimą.
Tai reiškia renkame informaciją iš gydymo įstaigų, darželio, policijos. Ar institucijos turi žinių, kad tėvai nesirūpina vaiku: ar mokama už darželį laiku, ar vaikas tvarkingas atvedamas, ar rūpinamasi jo sveikata. Ir tada sprendžiamas klausimas dėl socialinės pagalbos teikimo šeimai. Jeigu matome, kad vaiku visai nesirūpinama, tada mes sprendžiame klausimą dėl vaiko paėmimo iš šeimos ir perdavimo artimiesiems ar giminaičiams, galbūt laikiniems globėjams. Paskutinė bausmė tėvams, tai galimybė dėl tėvų atsakomybės atiduoti bylą į teismą ir taip spręsti klausimą. Tačiau visada duodamas šansas tėvams pasitaisyti, kad vaikai grįžtų į biologinę šeimą. Socialiniai darbuotojai, psichologai pasiruošę padėti šeimoms,“ - aiškina G. Aurylienė.
Situacija šeimoje stebima
Panevėžio rajono savivaldybės vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Irena Matuzevičienė teigia, jog po nelaimės šeimai iškart buv suteikia reikalinga pagalba. Planuojama situaciją šeimoje ir toliau kontroliuoti.
„Visą popietę praleidome šeimoje, buvo suteikta medicininė pagalba, iškviesti medikai suleido tiek tėčiui, tiek ir mamai raminamuosius vaistus. Socialinės darbuotojos buvo kartu, klausė kokia pagalba būtų reikalinga. Psichologės teikė pagalbą tiek tėveliams, tiek ir vaikams. Planuojama ir toliau pagalbą teikti. Šiandien buvo ir pasitarimas, kokia dar bus reikalinga pagalba šeimai. Nuolat bendradarbiaujame su policija, bus pradėtas ikiteisminis tyrimas, situacija šeimoje bus ir toliau kontroliuojama,“ - pasakojo I. Matuzevičienė.
Jos teigimu, name kuriame augo dvimetis berniukas gyvena dvi šeimos.
„Brolio šeima gyvena ir dingusio berniuko šeima. Tėvai jauni, mama 1987, tėtis 1986 metų gimimo. Jie dar turi ir 9 metų dukrą. Mergaitė labai išgyvena, didžiulis stresas. Berniukui kovo mėnesį dveji sueis,“ - pasakojo I. Matuzevičienė.
„Vaikas dingo tuomet, kai tėvas kieme skaldė malkas. Mama buvo namo viduje. Iš tiesų, atvykus į kiemą matyti didžiulė malkų krūva. Suskaldytų ir nesuskaldytų. Aiškinamasi, tiriamos aplinkybės, kaip vaikas galėjo dingti iš kiemo,“ - teigė I. Matuzevičienė.
Nusiskundimų apie šeimą nėra
„Apie šeimą neturime jokios negatyvios infomacijos. Apklausėme net ir buvusius vaiko teisų apsaugos specialistus, tačiau neigiamos informacijos apie šeimą negavome. Ji nebuvo ir stebimų šeimų sąrašuose, jokių skundų iš kaimynų ar kitur nebuvome gavę. Dabar situacija šeimoje stebima. Žiūrėsime kokios bus išaiškintos nelaimės priežastys, tada ir spręsime kokių toliau veiksmų imtis,“ - pasakojo Panevėžio rajono savivaldybės vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja.
Specialistai primena, jog nuo šių metų liepos pirmos dienos įsigalios naujas įstatymas. Juo pirmą kartą numatyta, kad vaiko iki šešerių metų negalima palikti vieno.
Tėvai ar atsakingi suaugusieji turės pasirūpinti, kad vaikas iki šešerių metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14-kos metų asmenų priežiūros.