Krašto apsaugos ministras A. Anušauskas oficialioje Seimo „Facebook“ paskyroje atsakinėjo į žmonių jam užduodamus klausimus. Vienas gyventojas klausė, jeigu Lietuvos siena yra kiaura, kas atsitiktų, jei per ją pereitų ginkluoti asmenys.
„Nesutinku, kad siena kiaura. Jeigu žmonės nelegalai sulaikomi, ką jie beneštų, kokį nešulį, jie vis tiek yra sulaikomi, vadinasi siena – ne kiaura. Tas pats atsitiktų ir su ginkluotais asmenimis, jie vis tiek susidurtų su mūsų užkardomis ir būtų sulaikymas.
Jei pasipriešintų, iš mūsų pusės taip pat būtų panaudotas ginklas ir tokiu atveju, be abejo, kariuomenė įsitrauktų, tą esu minėjęs, tai yra valandų klausimas. Kadangi mūsų kariai jau dabar yra pasienyje, tai įsijungtų į gynybą nedelsiant“, – tvirtino A. Anušauskas.
Ministras pabrėžė, kad kariuomenė yra talkinanti sienos apsaugai pajėga, nes kariuomenės paskirtis – karinė šalies gynyba ginkluotomis priemonėmis.
„Šiuo atveju mes turime kitokią situaciją, kariuomenė turi talkinti ir artimiausiu metu bus dar pakeisti įstatymai, kad mūsų kariškiai dar giliau įsitrauktų į sienos apsaugą, tiesiog neleisdami tos sienos kirsti“, – teigė A. Anušauskas.
Ministras tikino, kad kariuomenė visada veikia pagal galiojančius įstatymus, dėl to, norint gilesnio kariuomenės įsitraukimo, reikia visada žiūrėti į įstatymo raidę.
„Kariuomenė negali jų pažeidinėti“, – sakė A. Anušauskas.
Pasak A. Anušausko, Vyriausybėje sprendimai dėl gilesnio kariuomenės įsitraukimo turėtų būti priimti šį trečiadienį, o Seime – kitą savaitę.
Kalbėdamas apie nepaprastąją padėtį, visi svarsto jos įvedimo galimybę, tačiau iškyla klausimas, ar piliečių susirinkimo teisės ribojimas ir komendanto valandos įvedimas sumažintų nelegalių migrantų srautą, ar nieko nepakeistų.
„Jei nieko nepakeistų, vadinasi, reikalingas kitas įrankis. Būtent šiomis dienomis Vyriausybėje mes jį svarstysime, kad kariai įgautų teisę, lygiai taip pat kaip ir sienos apsaugos tarnyba, ne tik talkinti, bet ir savarankiškai užtikrinti žmonių, kurie nelegaliai bandytų kirsti sieną, sulaikymą, apieškojimą, patikrinimą dokumentų ir grąžinimą atgal į Baltarusiją. Čia reikia pakeisti įstatymus ir artimiausią savaitę tai turėtų būti padaryta. Aš tikiu savo kolegomis, kad jie tikrai patvirtins tokius įstatymus“, – kalbėjo A. Anušauskas.
„Situacija rutuliosis taip, kad mes stiprinsime sienos priedangą, neleisdami absoliučiai daugumai migrantų kirsti tos sienos, Baltarusijos pusė, anksčiau ar vėliau, bus priversti reaguoti.
Jeigu nereaguos, reaguos jų vietos gyventojai, kurie matys daugybę besibastančių pasienyje žmonių, kurie iš tikrųjų yra apgauti, įvilioti į spąstus Baltarusijos valdžios ir neranda išėjimo iš šios situacijos. Arba juos grąžinti iš ten, iš kur juos paėmė, arba Baltarusijos pusei reikės pačiai kurti savo pabėgėlių stovyklas“, – pridūrė ministras.
Pasieniečiai naktį sulaikė ir apgręžė dešimtis neteisėtų migrantų
Lietuvos pasienio pareigūnai antradienio naktį sulaikė ir grąžino keliasdešimt neteisėtai valstybės sieną kirtusių migrantų atgal į Baltarusiją, LRT radijui antradienį sakė vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius.
Anot jo, tokių atvejų buvo Švenčionių, Šalčininkų, Ignalinos rajonuose.
Naujienų portalui delfi.lt Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas Rokas Pukinskas teigė, kad grąžintos kelios nelegalų grupės. Kai kuriais atvejais pasieniečiams talkino karo policija, buvo pasitelkti kinologai su šunimis.
Vidaus reikalų ministerija antradienį „Facebook“ paskyroje paskelbė turinti įrodymų, kad „Baltarusijos pareigūnai dalyvauja neteisėtos migracijos organizavime“.
„Sekmadienį Šalčininkų rajone iš operacijoje dalyvaujančio „Frontex“ sraigtasparnio užfiksuota neteisėta migrantų grupė, kurią lydi žinybinis automobilis ir jame esantys asmenys. Tokio modelio transporto priemones naudoja Baltarusijos valstybinio pasienio komiteto pareigūnai“, – nurodoma įraše.
Pirmadienį vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pasirašė įsakymą, kuriuo leido pasieniečiams apgręžti į Lietuvą vykstančius neteisėtus migrantus ir nukreipti juos į pasienio punktus ar diplomatines atstovybes.
LRT televizijos laidoje „Dienos tema“ pristatydama sprendimą A. Bilotaitė teigė, kad apgręžti migrantus leidžia tarptautinė teisė, jeigu toks sprendimas yra laikinas ir jeigu migrantams yra pasiūloma alternatyvi galimybė kreiptis dėl prieglobsčio.
Iš viso šiemet į Lietuvą nelegaliai pateko 4026 užsieniečiai.
Lietuva dėl išaugusios neteisėtos migracijos yra paskelbusi ekstremalią situaciją. Šalies pareigūnai laikosi pozicijos, jog išaugę migracijos srautai yra organizuota Minsko režimo akcija prieš Lietuvą.