• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ilgą laiką kaupusi savo pajėgas rytinėse Ukrainos teritorijose, Rusija pradėjo intensyvų mūšį Donbaso regione. Skaičiuojama, kad šiam puolimui yra priskirta didžiulė Rusijos kariuomenės dalis, tačiau ekspertai abejoja dėl galimos okupantų sėkmės. Jų teigimu, ukrainiečiai stiprina gynybą ir yra pasiryžę kautis – formuoja ir naujus karinius dalinius, kurių dalis jau Donbase. 

13

Ilgą laiką kaupusi savo pajėgas rytinėse Ukrainos teritorijose, Rusija pradėjo intensyvų mūšį Donbaso regione. Skaičiuojama, kad šiam puolimui yra priskirta didžiulė Rusijos kariuomenės dalis, tačiau ekspertai abejoja dėl galimos okupantų sėkmės. Jų teigimu, ukrainiečiai stiprina gynybą ir yra pasiryžę kautis – formuoja ir naujus karinius dalinius, kurių dalis jau Donbase. 

REKLAMA

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir Luhansko regiono administracijos vadovas Serhijus Gaidajus pirmadienį vakare patvirtino, kad Rusija pradėjo plataus masto puolimą rytiniame šalies regione Donbase, kuriam ilgai ruošėsi.

„Tai – pragaras. Puolimas, tas, apie kurį kalbėjome savaites, prasidėjo. Nuolatiniai susirėmimai vyksta Rubižnėje ir Popasnoje, kituose taikiuose miestuose“, – feisbuke rašė S. Gaidajus.

REKLAMA
REKLAMA

„Nesvarbu, kiek Rusijos karių čia bus atgabenta, mes kausimės. Mes ginsimės“, – ryžtingai „Telegram“ nurodė ir V. Zelenskis.

REKLAMA

Kaip teigia karybos apžvalgininkas Egidijus Papečkys, prasidėjęs mūšis rytiniame Ukrainos regione yra beprecedentis įvykis – tokių intensyvių bombardavimų ir apšaudymų Donbase dar nebuvo. Jis taip pat priduria, kad pasaulis pirmą kartą stebi ir tokį intensyvų aviacijos panaudojimą tokiame siaurame fronto ruože.

„Būtent ne užnugariu, o tiesiog priešakinių pozicijų apšaudymą. Ypatingai taikantis į ukrainiečių pajėgų vadovavimo punktus, į valdymo sistemas. Kovos vyks intensyvios. <...> Iš separatistų pusės, tiek iš ukrainiečių pusės pranešama apie [aviacinius] smūgius. Iš Rusijos kontroliuojamų separatistų teritorijų pranešama apie skrendančius Rusijos karo lėktuvus“, – „Žinių radijo“ laidoje antradienį kalbėjo E. Pepečkys.

REKLAMA
REKLAMA

Pritaikyti pasakymą „kas viešpatauja danguje, tas laimi karą“ šiame kare, anot eksperto, negalima – jis aktualus tik tuomet, kai kariauja Vakarų šalys.

„Rusija nepajėgia užimti oro erdvės virš Ukrainos, nes ukrainiečių aviacija ir toliau atakuoja okupantų pajėgas. Turėdami gerokai gausesnes pajėgas rusai nepajėgia kontroliuoti dangaus virš Donbaso. Tačiau aviacija naudojama ne tik oro kontrolei, kiek atakoms iš oro“, – pridūrė E. Pepečkys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teigia, kad mūšis Donbase yra labai svarbus

Karybos ekspertai „Loacked N‘ Loaded“ naujienų portalui tv3.lt patvirtina, kad šiuo metu agresorius Donbaso regione puola šiauriniame flange – Slavianske, Severodonetske, Popasnoje, centre – Avdiivkaoje ir regiono pietuose – Huliajpole, Vuhledare, Mariinkoje, Mariupolyje.

Tačiau kol kas jie tikina pastebintys, kad tai dar nėra plataus masto puolimas, bet daugiau taktiniai veiksmai.

REKLAMA

„Plataus masto puolimui [agresorius] nėra iki galo sukaupęs pajėgų. Tuo labiau, kad ukrainiečių aktyvumas keičia agresoriaus planus (ukrainiečiai kontratakuoja nuo Charkivo link agresoriaus tiekimo kelių ir Topolsko link, mūšiai Severodonetsko šiaurės vakarų ir vakarų link). Neatmestina, kad jei agresorius pasieks taktinių laimėjimų į vietas, kur patyrė sėkmę, mes didesnes pajėgas ir sieks išvystyti sėkmę“, – komentuoja jie.

REKLAMA

Ekspertų žiniomis, dabar Ukrainoje sukaupta iki 90 Rusijos bataliono taktinių grupių, o vien Donbase – apie 70-75 bataliono taktinių grupių, įskaitant ir Mariupolį. Preliminariais skaičiavimais, tai būtų apie 56-90 tūkst. karių.

Nors mūšis Donbase, anot E. Pepečkio nusimato labai svarbus ir intensyvus, Rusijos pajėgoms tikėtis lengvai įveikti ukrainiečių nereiktų. Jo teigimu, nuo karo Ukrainoje pradžios, ukrainiečiai formavo ir mokė naujus karinius dalinius. Donbase  taip pat pasirodė naujos ukrainiečių brigados.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Daug kas priklausys nuo šių brigadų pasirengimo lygio ir motyvacijos. Motyvacijos, kiek teko bendrauti su naujomis brigadomis, jiems netrūksta. Manau, nepritrūks ir ginklų, kuriuos tiekia Vakarai. <….> Ką rusai mėgins daryti, tai dar truputį pasistumti daugiau [iki Donceko ir Luhansko], kad iki derybų būtų galima dar labiau išplėsti separatistų kontroliuojamas teritorijas“, – kalbėjo jis.

Jis taip pat nemano, kad administracinėse ribose Rusija gali užimti Luhanską ir Donecką: „Nepavyks apsupti net ir nedidelės ukrainiečių grupuotės. Tikiu, kad ukrainiečiai yra pasiruošę atremti šią ataką. Tikiuosi, kad atskirose vietose jiems pavyks pereiti į kontrataką“.

REKLAMA

Pirmadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad okupantai ėmė veikti labiau apgalvotai nei anksčiau – ieško silpnos vietos Ukrainos valstybės gynyboje.

„Loacked N‘ Loaded“ ekspertai  patvirtina, kad „dėl įgytos patirties ir sumažėjusių pajėgų, Rusijos Federacijos pajėgos atsargiau vykdo puolamuosius veiksmus, tačiau agresoriaus kovos principų tai nepakeitė“. Rusija ir toliau kariauja Ukrainoje turėdama prastą žvalgybą, šablonišką taktiką ir silpną taktinį vadovavimą.

REKLAMA

Koks Rusijos tikslas Donbase?

Dar iki pat Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios Kremlius neslėpė, kad nori praplėsti vadinamąsias Donecko ir Luhansko liaudies respublikas iki administracinių vienetų.

„Nes dabar reikia užakcentuoti, kad šiuo metu, kad yra sukurta Donecko liaudies respublika ir Luhansko liaudies respublika, tos teritorijos, kurios okupuotuose 2014 metais, tos sritys – ne visos įeina į nieko nepripažintas liaudies respublikas. Dalis tų sričių dar vis tiek priklauso Ukrainai. Tas apetitas turėti visas sritis, visą Donbasą, yra žinomas. Tai nėra kažkokia staigmena“, – apie suintensyvėjusį Rusijos armijos puolimą rytiniame Ukrainos regione kalba Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Adžejus Pukšto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Eksperto teigimu, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nori sujungti Rusiją ir Donbasą su Krymu, kad režimas turėtų tiesioginį koridorių į Krymą. Apie tai buvo kalbama iki agresijos pradžios ir kai prasidėjo agresija.

Jei Rusijai pavyktų laimėti mūšį Donbase, pasak „Loacked N‘ Loaded“ ekspertų, tikėtina, kad Rusija bandytų užimti Charkivą, sustiprinti pajėgas Chersone ir pulti Mykolaivo ir Odesos link.

REKLAMA

„Jau tikrai nėra aišku, koks yra Putino galutinis tikslas. Lyg ir galima būtų teigti, kad tai [užimti Donbasą] būtų tikslas, bet ko gero, tai nereikia rištis prie šito. Galiausiai, ir Ukraina neatiduos papildomai nieko. Ukrainiečiai yra pasiruošę kautis dėl kiekvieno metro savo žemėse. Jie jau pakankamai skausmingai priėmė to Donbaso okupaciją. Kremlius visas savo ankstesnes nuostatas sulaužė labai daug kartų“, – antrina ir A. Pukšto.

REKLAMA

Ukrainietis gedi nuo rusų raketos smūgio žuvusio 2-mečio sūnaus: „Nebežinau, ar Dievas egzistuoja“:

„Loacked N‘ Loaded“ ekspertai taip pat pažymi, kad Donbaso regionas Kremliui svarbus dėl „rusų pasaulio“ idėjos įgyvendinimo. Jų teigimu, Rusija žino, kad „niekur kitur sėkmės negalima tikėtis“ šiame kare, tad čia tikisi „pasitaisyti reputaciją“.

Kiek gali šis tikslas galima kainuoti civilių gyvybių, anot ekspertų – Rusijai nerūpi. Jau nuo pat karo Ukrainoje pradžios matomi vaizdai, kai eilė miestų yra bombarduojami, o civiliai šaudomi tiesiog gatvėse.

REKLAMA
REKLAMA

„Kremliui labai reikalinga sėkmė, kurią galima būtų parduoti vidinei auditorijai. Nuo jos atsispyrus Kremlius galėtų iš jėgos pozicijų ruoštis deryboms su Ukraina“, – teigia „Loacked N‘ Loaded“ ekspertai.

Ukraina jau kurį laiką prognozavo plataus masto Rusijos puolimą Donbase.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas prieš pat invaziją į Ukrainą vasario pabaigoje pasirašė įsakus dėl dviejų Ukrainos rytuose įsitvirtinusių Maskvos remiamų separatistų „respublikų“ nepriklausomybės pripažinimo.

Rusija tikisi karą užbaigti iki Pergalės dienos

Kiek anksčiau jau buvo teigiama, kad Rusija savo karius spaudžia baigti karą Ukrainoje iki gegužės 9-osios, kai Rusijos Federacija mini pergalės Antrajame pasauliniame kare dieną.

Pasiteiravus ekspertų, ar galima tikėtis, kad iki šios datos situacija Ukrainoje darysis vis sunkensė, ekspertai nurodo, kad  didesnis Rusijos kariuomenės suaktyvėjimas visoje šalyje yra tikėtinas.

„Padaugės Rusijos psyops ir infoops veiksmų kuomet bus skelbiama apie neva užimtas teritorijas, sumuštus ir į nelaisvę paimtus ukrainiečių belaisvius, kadangi nepriklausomai nuo padėties fronte Rusija bandys informacinėmis priemonėmis sukurti pergalės regimybę“, – komentuoja „Locked N‘ Loaded“ ekspertai.

REKLAMA

Pergalės diena yra viena didžiausių Rusijos švenčių – daugelis mokyklų ir įmonių šiai dienai užsidaro, tądien šalyje vyksta kariniai paradai. 

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui nuolat tvirtinant, kad Rusijos invazija į Ukrainą yra šalies „denacifikacija“ – nepaisant to, kad Ukrainoje nėra plačiai paplitusio nacizmo požymių, o Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis yra žydas – ši data yra svarbi rusams tiek praeityje, tiek dabar. 

Invaziją į Ukrainą Rusija pradėjo vasario 24-ąją.

Visą Žinių Radijo laidą su E. Pepečkiu galite žiūrėti:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų