Netrukus į didmiesčius masiškai ims plūsti studentai: vieni grįš po vasaros atotogų, kitiems – tai ne tik naujų mokslo metų, bet ir savarankiško studentavimo pradžia. Nors apsigyventi studentiškame bendrabutyje galima už 150-200 mėnesinį mokestį, į kurį įskaičiuotaos visos komunalinių paslaugų ir šildymo kainos, studentai vis dažnau renkasi nuomotis būstą privačiame sektoriuje.
UAB „Nuomos biuras“ atstovė Sigita Šulnienė naujienų portalui Balsas.lt patvirtino, jog į nekilnojamojo turto agentūrą šiuo metu kreipiasi daug studentų, o jaunimo būsto paieška tapo labai intensyvi nuo liepos mėnesio vidurio.
Į klausimą, kokių butų dažniausiai pageidauja studentai, pašnekovė atsakė: „Dažniausiai teiraujasi butų, kurie būtų senamiestyje ar miesto centre, pageidauja, kad kambariai būtų izoliuoti (nepereinami – aut. past.) ir buto nuomos kaina nebūtų labai didelė. Populiarūs mažesni butai Antakalnio, Žirmūnų mikrorajonuose, dairomąsi po naujus rajonus, bet dažnai pasirinkimui įtakos turi kaina. Buto ieško 3-5 žmonių grupės, kurie susitarę kartu dalytis gyvenamuoju plotu.“
Pasak pašnekovės, dar viena nuomininkų grupė yra tik atvykstantys į miestus studijuoti pirmakursiai, kuriems būstą nuomoja tėvai. Dažnai jie patys nori pamatyti butą, ir, stengdamiesi garantuoti saugumą ar ramybę, sutinka už nuomą mokėti daugiau.
Anot S. Šulnienės, dažniausiai studentai už buto nuomą išgali mokėti nuo 350 iki 1000 litų, jei butą nuomojasi keliese, tuomet nuomos suma gali pasiekti ir 1500 litų.
Butų nuomotojai rudenį pajunta tikrą darbymetį, mat būsto nuomos paklausa išauga, o tai reiškia, kad ir kainos truputį šokteli. Teiginį, jog rudenį galimas nedidelis būsto nuomos kainų padidėjimas patvirtino ir „Oberhaus“ vadovas Vytas Zabulis: „Pastebėjome būsto ieškančių studentų suaktyvėjimą. Kol kas pasiūla gana deidelė ir pakankamai patenkina paklausą, situacija gana stabili, nors rudenį galima prognozuoti nedidelį 5-10 proc. kainų šuolį, tačiau tai bus laikinas dalykas, žiema nuomos kainos vėl mažės.“
Pasak pašnekovo, studentai dažniausiai domisi 1-2 kambarių butais, erdvesnius ir brangesnius būstus nuomoja grupelėmis po kelis.
Všį „Saulėtekio būstas“ direktorius Vytautas Jakavonis, paklaustas, ar visiems apsigyventi bendrabutyje pageidaujantiems studentams ši galimybė bus suteikta, sakė: „Kiek vietų ir kuriems studentams jos bus skirtos, sprendžia pati aukštoji mokykla. Žinome, kad šiemet mūsų bendrabučiuose ketinama apgyvendinti apie 480 pirmakursių.“
Pašnekovo teigimu, pagal paskutinių kelių metų duomenis, studentų bedrabučiuose mažėja. Tiesa, tai netaikoma pirmakursiams, kurie kiekvienų mokslos metų pradžioje užpildo beveik visas laisvas vietas.
„Tuščių vietų skaičius per mokslo metus svyruoja nuo 150-170. Tikėtina, kad studentų kraustymąsi iš bendrabučių paskatino nekilnojamojo turto burbulo sprogimas. Butai atpigo – tiek nuoma, tiek pirkimo kainos nukrito, be to, atsirado ir didesnė nuomojamų būstų pasiūla“, – studentų skaičiaus mažėjimą bendrabučiuose komentavo V. Jakavonis.
Pašnekovo teigimu, dažnai studentų pasirinkimą koreguoja ir kiti dalykai: „Gyvendami bendrabučiuose studentai privalo griežtai laikytis vidaus tvarkos taisyklių: netriukšmauti, laiku grįžti, negirtuokliauti ir atsakingai mokėti nuomos mokestį. Už finansinių įsipareigojimų nevykdymą skaičiuojami delspinigiai, o ypač rimtais atvejais kreipiamės į atitinkamas institucijas, kad skola būtų išieškoma“, – kalbėjo direktorius.
V. Jakavonio teigimu, nei bendrabučių vidaus taisyklės, nei nuomos kainos pastaruoju metu nekito ir nežadamos kelti. „Dažnai studentai kraustosi iš bendrabučio, vos gavę darbą ir rimtai galvodami apie ateities perspektyvas: jie supranta, kad nuolat gyventi bendrabutyje negalės, o ir mintis apsigyventi arčiau miesto centro taip pat atrodo viliojanti.“
Prieš keletą metų studentų bendrabučiai priminė karo nuniokotas zonas: varvantys stogai, aptrupėjusios, pelėsių persismelkusios sienos, tamsūs koridoriai, netvarkingi sanitariniai mazgai. Pamažu situacija keičiasi. Šiemet Lietuvos aukštųjų mokylų bendrabučių renovacijai skirta apie 30 mln. litų. Apie tai, kokie pokyčiai pasitiks atsikrausčiusius studentus, pašnekovas sakė: „Mūsų administruojamuose keturiuose bendrabučiuose iš viso yra 2400 vietų. Du bendrabučiai jau turi sanitarinius pasus, pažyminčius, jog gyvenimo sąlygos atitinka reikalavimus. Vieną bendrabutį baigsime remontuoti rugsėjo mėnesį, neseniai prasidėjo katvirtojo bendrabučio kapitalinis remontas, kai bus keičiami net vamzdynai. Investicijos iš tiesų didelės, mat vienam bendrabučiui visiškai suremontuoti skiriama apie du milijonai litų.“