• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė, va­kar su­si­ti­ku­si su So­cial­de­mok­ra­tų par­ti­jos ly­de­riu Al­gir­du But­ke­vi­čiu­mi, at­si­sa­kė ver­tin­ti nau­jos val­dan­čio­sios koa­li­ci­jos su­da­ry­mo ga­li­my­bes. Šian­dien ji kreip­sis į Kons­ti­tu­ci­nį Teis­mą dėl Sei­mo rin­ki­mų re­zul­ta­tų. Ko sie­kia­ma: iš­sklai­dy­ti abe­jo­nes dėl rin­ki­mų tei­sė­tu­mo, ap­gin­ti de­mok­ra­ti­ją ar įves­ti pre­zi­den­ti­nį val­dy­mą bent pus­me­čiui?

REKLAMA
REKLAMA

Sce­na­ri­jus – ne­veiks­nus Sei­mas

„Pre­zi­den­tės tei­sė kreip­tis į Kons­ti­tu­ci­nį Teis­mą (KT) dėl ga­li­mų pa­žei­di­mų rin­ki­muo­se. Ja ir pa­si­nau­do­ja, – ko­men­ta­vo „Šiau­lių kraš­tui“ šiau­lie­tis Sei­mo na­rys Va­le­ri­jus Si­mu­lik. – Lauk­si­me de­vy­nių tei­sė­jų spren­di­mo. Bet dėl jo ap­si­spręs­ti tu­rės da­bar­ti­nis Sei­mas. Įdo­mu bus.“

REKLAMA

Jei­gu bū­tų nai­ki­na­mi rin­ki­mų re­zul­ta­tai dau­gia­man­da­tė­je apy­gar­do­je, ku­rio­je nau­ji Sei­mo na­riai yra iš­rink­ti pa­gal par­ti­jų są­ra­šus, lau­kia nau­ji rin­ki­mai.

Par­la­men­ta­ras pa­brė­žia, jog tuo at­ve­ju da­bar­ti­nis Sei­mas bus ne­veiks­nus, nes jo įga­lio­ji­mai ne­ga­li bū­ti pra­tęs­ti, o nau­ja­sis – taip pat ne­dirbs.

REKLAMA
REKLAMA

Nau­jas Sei­mas nė ne­ga­lės pra­dė­ti dirb­ti, – pro­gno­zuo­ja si­tua­ci­ją V. Si­mu­lik. – Spren­di­mams prii­mi­nė­ti rei­kia tri­jų penk­ta­da­lių Sei­mo na­rių, o dirb­ti ga­lės tik ko­kie 65-66 vien­man­da­ti­nin­kai. Mes gau­si­me man­da­tus, o vi­si ki­ti eis į ko­vą po pus­me­čio“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot po­li­ti­ko, ta­da ga­li­mas pre­zi­den­ti­nis val­dy­mas iki nau­jų rin­ki­mų, o Pre­zi­den­tė pra­tęs­tų da­bar­ti­nės Vy­riau­sy­bės įga­lio­ji­mus.

Jis svars­tė, jog to pra­tę­si­mo neat­si­tik­ti­nai sie­kia­ma.

„Nau­ja val­džia tu­rės pir­miau­sia nu­trauk­ti su­tar­tį su „Hi­ta­chi“ dėl Vi­sa­gi­no ato­mi­nės elekt­ri­nės sta­ty­bos, nes už tai pa­si­sa­kė rin­kė­jai, – sa­kė V. Si­mu­lik. – Tu­ri­me ir pa­kel­ti vi­sas už­slap­tin­tas su­tar­tis, ku­rio­se, anot ži­niask­lai­dos, yra įtrauk­ta ne­te­sy­bų už 170 mi­li­jo­nų li­tų, eu­rų ar do­le­rių. Ne­ži­nau, nes Sei­mo na­riams su­tar­tis ne­ro­dy­ta. Gal kaž­kam ir rei­kia tų pu­sės me­tų rei­ka­lams su­tvar­ky­ti?“

REKLAMA

Pa­sek­mės sun­kiai pro­gno­zuo­ja­mos

Pro­fe­so­rius fi­lo­so­fas dr. Gin­tau­tas Ma­žei­kis tei­gia, jog vals­ty­bės val­dy­mo kri­zė ga­li­ma, jei­gu KT pa­reikš­tų, jog rei­kia nai­kin­ti rin­ki­mų re­zul­ta­tus.

„Ta­da, ti­kė­ti­na, vals­ty­bės val­dy­mą pe­rim­tų pa­ti Pre­zi­den­tė, o iš par­la­men­ti­nės res­pub­li­kos ku­riam lai­kui tap­tu­me pre­zi­den­ti­ne vals­ty­be, – sa­ko G. Ma­žei­kis. – Tai bū­tų di­de­lio neaiš­ku­mo mo­men­tas.“

REKLAMA

Pre­zi­den­tė, sa­ko po­li­to­lo­gas, vie­toj to, kad im­tų­si dip­lo­ma­ti­nių po­li­ti­nių veiks­mų, ima­si tei­si­nių veiks­mų.

„Įs­ta­ty­mus lei­džian­čio­ji val­džia yra at­skir­ta nuo teis­mų, ir ne­ga­li vie­na ki­tai da­ry­ti įta­kos, – pri­me­na po­li­to­lo­gas. – Šiuo at­ve­ju ku­ria­mas pre­ce­den­tas, kai tei­si­nė­mis prie­mo­nė­mis bū­tų kei­čia­ma po­li­ti­nė si­tua­ci­ja, o po­li­ti­kai yra nu­ša­lin­ti. Pa­sek­mės to­kio veiks­mo tie­siog ne­prog­no­zuo­ja­mos.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kam to­kių veiks­mų rei­kia?

„Pre­zi­den­tė ren­ka­si, su ko­kio­mis par­ti­jo­mis bend­rau­ti, ma­nau, jog ta­ria­si su Tė­vy­nės są­jun­ga, – sa­ko G. Ma­žei­kis. – Sun­ku įsi­vaiz­duo­ti, kad to­kį spren­di­mą priim­tų vie­na ar pa­si­ta­ru­si tik su sa­vo pa­ta­rė­jais.“

REKLAMA

Jis pa­brė­žia, jog de­mok­ra­ti­nė­se ša­ly­se aukš­čiau­sie­ji teis­mai sten­gia­si at­si­ri­bo­ti nuo rin­ki­mų re­zul­ta­tų nai­ki­ni­mo.

„Tai išim­ti­nai tik po­li­ti­nis klau­si­mas, – sa­ko G. Ma­žei­kis. – O kur yra fik­suo­ti at­ski­ri nu­si­žen­gi­mai, tu­ri tir­ti ir spręs­ti teis­mai. Sun­ku įsi­vaiz­duo­ti, jog ko­kia de­mok­ra­ti­nė ša­lis neig­tų rin­ki­mus, ku­rie de­mok­ra­tiš­kais bu­vo pri­pa­žin­ti ir tarp­tau­ti­nių, ir vie­tos ste­bė­to­jų, ir Vy­riau­sio­sios rin­ki­mų ko­mi­si­jos, nes pa­žei­di­mų ne­bu­vo dau­giau nei ki­to­se ša­ly­se. Juo­lab, kad KT nė­ra ta ins­ti­tu­ci­ja, ku­ri vyk­do ty­ri­mą.“

REKLAMA

Vyks­ta po­li­ti­nė ko­va

„Pre­zi­den­tė aiš­kiai yra ne­pa­ten­kin­ta rin­ki­mų re­zul­ta­tais, nes ne tie lai­mė­jo, ku­rių no­rė­jo“, – ko­men­tuo­ja šiau­lie­tis pro­fe­so­rius, is­to­ri­kas dr. Arū­nas Gu­mu­liaus­kas.

Jis pa­brė­žia, jog vyks­ta po­li­ti­nė ko­va tarp Pre­zi­den­tū­ros ir Sei­mo: „Tai rei­kia su­pras­ti, tai nor­ma­lu.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, per vi­są Nep­rik­lau­so­my­bės at­ga­vi­mo lai­ko­tar­pį rin­ki­muo­se bū­ta rin­kė­jų pa­pir­ki­nė­ji­mų, pa­žei­di­mų ir ne­tie­sio­gi­nių pa­pir­ki­nė­ji­mų, prie ku­rių pri­ski­ria ir val­džios po­stų da­ly­bas.

„Tik šį kar­tą rin­ki­mų pa­žei­di­mai ypač gar­sin­ti vie­šo­jo­je erd­vė­je ir ypač tų po­li­ti­nių jė­gų, ku­rios pra­lai­mė­jo, – sa­ko pro­fe­so­rius. – Bet ne­pai­sant vis­ko, di­džio­ji da­lis rin­kė­jų bal­sa­vo są­mo­nin­gai.

REKLAMA

Ma­nau, jog KT pa­sielgs taip pat, kaip pa­siel­gė VRK, ir pa­tvir­tins rin­ki­mų re­zul­ta­tus. Iš ki­tos pu­sės, ma­nau, ge­rai, kad Pre­zi­den­tė taip prie­ši­na­si, nes a­mo­ra­lu yra ne tik rin­kė­jų pa­pir­ki­nė­ji­mas, bet ir siū­ly­mas Dar­bo par­ti­jai, ku­rios ly­de­riai tei­sia­mi, pe­rim­ti sa­vo įta­kon Vi­daus rei­ka­lų ministeriją. Šian­dien jau aiš­ku, kad bent to ne­bus.“

Rūta JANKUVIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų