Nuo pat ryto nedideliais srautais į Antakalnio kapines pagerbti Antrojo pasaulinio karo aukų renkasi žmonės. Įdienojus jų eina vis daugiau.
Antakalnio kapinėse skamba rusų kalba ir groja rusiška muzika.
Prie Antakalnio kapinių tvarką prižiūri ir budi gausios policijos pajėgos.
Vilniuje antradienio rytą policija nuo tilto nukabino raudoną vėliavą su Rusiją šlovinančiu užrašu. Policija nuvyko į įvykio vietą Oslo gatvėje ir ant tilto rado kabančią raudonos spalvos vėliavą.
„Nukabinę pamatė, kad ant jos užrašyta „Slava Rusija“, – BNS sakė policijos atstovė L. Kairienė.
Praėjusią naktį buvo gautas anoniminis pranešimas apie viešai demonstruojamą Georgijaus juostą ir kitus Rusijos karo prieš Ukrainą simbolius. Medžiaga patikslinimui perduota Vilniaus miesto 2-ajam policijos komisariatui, pirminiame pranešime nenurodyta, kur uždrausti simboliai demonstruoti.
Antakalnio kapinėse – propagadinės istorijos
Susirinkusieji Antakalnio kapinėse aukštino šalį agresorę kartodami, kad esą ji išvadavo Europą nuo fašizmo, o Lietuvą nuo okupantų.
„Lietuva gavo Klaipėdą, Vilniaus kraštą, ir gyvename dabar taip kaip gyvename“, – tvirtino sovietų karių kapus aplankyti atvykęs vyriškis.
Kapinių lankytojai lieja pyktį dėl kapinėse nukeltų šešių sovietų karius vaizduojančių stelų. Jie taip pat išsakė ir savo nuomonę apie karo veiksmus Ukrainoje. Tiesa, kartodami Kremliaus naratyvą, esą visa tai „specialioji operacija“, o Rusijos kariai – didvyriai.
„Jeigu būtų karas, būtų visai kitas vaizdelis. Noriu paaiškinti, kad niekas nenorėjo šito karo, bet 8 metus Ukrainos pusė – Kyjivo režimas – po perversmo šaudė žmones Luhanske ir Donecke. Žuvo 350 vaikų. Aš neskaitau 10 tūkst. žuvusių. Ir reikėjo šitą baigti“, – dėstė Rusiją šlovinantis vyras.
„Čia nėra agresoriaus. Būtų karas, tada mes šnekėtume apie agresorių. Bet agresija buvo nuo Kyjivo, kai pradėjo šaudyti Luhansko ir Donecko žmones“, – kartojo jis.
Paklaustas, ar tiki Rusijos prezidento Vladimiro Putino žodžiais jis atsakė: „Būtinai“.
„Ne mes stumiame NATO čia, prie Rusijos, o NATO atėjo“, – pridūrė jis.
Vyriškio balso tonas pasikeitė, kai buvo paprašytas įvertinti Rusijos karo nusikaltimus.
„Mes nešaudėme į civilius, o jie šaudo. Donecke šiandien ir vakar šaudė“, – agresyviai dėstė jis.
Antakalnio kapinėse nukeltos stelos
Vilniaus miesto savivaldybės taryba nusprendė šešias sovietų karius vaizduojančias stelas perduoti Grūto parkui – skulptūras nuo šiol bus galima rasti vieninteliame sovietinio laikotarpio paminklų eksponavimo centre netoli Druskininkų.
Su VšĮ „Hesonos klubas“ bus sudaryta patikėjimo sutartis, pagal kurią parkas galės eksponuoti skulptūras mažiausiai 20 metų. Nuosavybės teise stelos ir toliau priklausys sostinės savivaldybei.
Demontuoti stelas Vilniaus savivaldybės taryba nusprendė pernai birželį, Kultūros paveldo departamentui pakeitus nekilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo kriterijus. Atsirado galimybė panaikinti teisinę apsaugą objektams, kuriuose vaizduojama nacistinės Vokietijos arba SSRS kariuomenės ir kitų šių valstybių specialiųjų tarnybų, vykdžiusių Lietuvos gyventojų represijas, veiklą ar jų narius propaguojančios skulptūros, atvaizdai, užrašai ar kiti simboliai. Tokiu būdu Vilniui tapo įmanoma apsivalyti nuo sovietinę ideologiją garbinančių monumentų – tų, kurie nėra antkapiai.
Sovietinių karių atminimui sukurtas memorialas išardytas gruodžio pradžioje, stelas sudarantys segmentai buvo atskirti nepažeidžiant, tad galės būti nesunkiai sumontuoti Grūto parke. Kitos memorialo dalys – laiptai ir atminimo lentos – liko Antakalnio kapinėse.
Skulptūros kol kas saugomos savivaldybės įmonės „Grinda“ aikštelėje. Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetas po tendencingo gauto skundo joms taiko laikinąsias apsaugos priemones. Tarybos sprendimas laikinosioms apsaugos priemonėms neprieštarauja, nes stelos tiesiog perkeliamos į kitą eksponavimo vietą.