Pustrečio milijono dolerių – tokia milžiniška suma nurodyta elektroninėje pardavimų svetainėje ebay už 8 segtuvus, kuriuose žymaus lietuvių kūrėjo Bernardo Brazdžionio ranka rašyti eilėraščiai, laiškai ir asmeninės nuotraukos. Lietuviškai nesuprantantis amerikietis teigia archyvą nusipirkęs iš vieno „sandėlių medžiotojo“. Dėl prašomos sumos – muziejininkai priblokšti.
„Pinigai tikrai neadekvatūs, tačiau manome, kad tai ir buvo pirmiausia noras dėmesio ir toksai apsirinktas kelias“, – sako muziejaus direktorė Deimantė Cibulskienė.
„Kažkas turi tą medžiagą ir bando parduoti, bando iš to pasipelnyti“, – teigia B. Brazdžionio rinkinio skyriaus vedėja Jūratė Ivanauskienė.
Amerikoje gyvenanti Aušra išplatino laišką, kuriame rašo, kad sužinojusi apie parceliuojamą Brazdžionio palikimą esą bandė dar iš paties sandėlių medžiotojo tai nupirkti. Iš pradžių sutarė dėl 3000 dolerių, vėliau jis sumą tą padvigubino, o galiausiai pardavė vyrui dabar užsigeidusiam milijonų.
„Asmeniniai laiškai, dokumentai, skirti artimiems šeimos nariams ir parašyti jų, yra dokumentikos lobis. Jie neįkainojami tyrinėjimams. Bet man atsakė, kad kažkas viską nupirks už 5000 dolerių, taigi, jei noriu įsigyti minėtą archyvą, turiu sumokėti 6500 dolerių: pusę šiandien ir pusę 30 d. Aš to negalėjau padaryti“, – sako JAV gyvenanti lietuvė Aušra Tallat-Kelpša.
O štai muziejininkai nesiima vertinti kiek unikali amerikiečio siūloma archyvo dalis, sako reikia pamatyti. Tačiau spėjama, kad tai daiktai, kuriuos Brazdžionio žmona po vyro mirties buvo pasilikusi sau kaip asmeninius ir keliančius sentimentus. Lygindami virtualioje erdvėje sukeltus ir muziejuje saugomus eksponatus specialistai sako, kad dalį, bent jau labai panašių turintys.
„Čia yra eilėraštis skirtas žmonai, švenčiant sausio 10, kartą šešiasdešimtą. Lygiai tas pats yra elektroninėj parduotuvėj, lygiai tas pats – taip. Ten tikriausiai bus ir įvairesnių, tikriausiai bus ir to ko mes neturime, bet negalim pasakyt nes tai katė maiše“, – mano J. Ivanauskienė.
„Tą nuotrauką mes savo fonduose turim, tai tiesiog vertinti kas ten yra ir kokia viso to vertė bendrame kultūros kontekste- sudėtingaJuolab kad didžioji dalis archyvo jau seniai Kaune – štai Maironio lietuvių literatūros muziejaus darbuotojai atveria savo įstaigos saugyklą – čia ir saugomas milžiniškas Bernardo Brazdžionio rinkinys – apie trisdešimt tūkstančių eksponatų. Tai asmeniniai daiktai ir dokumentai iš skirtingų kūrėjo gyvenimo ir veiklos laikotarpių, taip pat jo sukauptos knygos ir meno kūriniai“, – kalbėjo D. Cibulskienė.
Šio muziejaus Kaune pirmuoju vadovu dar 1940 aisiais ir buvo Brazdžionis. Tad būtent čia prabėgus metams po poeto mirties , 2003 iaisiais iš jo šeimos namų Amerikoje pargabentas milžiniškas archyvas. Bernardo Brazdžionio palikimas itin gausus – jis kaip tikras muziejininkas kaupė įvairiausius daiktus. Juos Brazdžionių šeima muziejui padovanojo, beliko tik nuvykti, atrinkti ir parplukdyti į Lietuvą.
„Vertingiausius dalykus – memorialinius daiktus, nuotraukas, rankraščius, ir parvežė čia į Lietuvą į Maironio muziejų. 30 dėžių, dabar net negaliu įvardinti, get buvo jos labai didelės, ir stalo dydžio ir mažesnės, nes reikėjo sudėti ir biblioteką, ir meno kūrinius, atkeliavo juk memorialiniai baldai“, – pasakoja J. Ivanauskienė.
Pasak specialistų, kasmet muziejus įsigyja įvairių eksponatų, atsižvelgdami į jų vertę- tačiau tam išleidžiama vos keli tūkstančiai. O apie didesnes sumas- nėra ko svajoti. Muziejininkai sako, kad tai ne pirmas kartas kai Brazdžioniui priklausiusius daiktus mįslingai bandoma parduoti internete. Tiesa, sumos anksčiau buvo mažesnės.