Pastarosiomis dienomis į viešumą iškilo viena konfidenciali sutartis, pasirašyta Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Giedriaus Čereškevičiaus ir šilumos tiekėjo - „Litesko" filialo „Alytaus energija" direktoriaus Vytauto Čeponio. Šią sutartį, atsieisiančią milijonus iš miesto biudžeto - iš visų mokesčių mokėtojų kišenių, palaimino ir meras Česlovas Daugėla bei vicemerė Rima Rakauskienė. Milijonai bus pakloti už šilumos trasų iškėlimą iš tiesiamos antrosios Naujosios gatvės eilės.
Šalys susitarimą įvertino 1,7 mln. litų
Miesto pagrindinės Naujosios gatvės antroji eilė tiesiama, vykdant Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojamą projektą dėl Dainavos mikrorajono ir aplinkinės teritorijos sutvarkymo. Viso projekto vertė - 14 mln. 800 tūkst. litų. Iš šios sumos per 10 mln. litų tenka Naujosios gatvės antrajai eilei nutiesti, likę pinigai - pėsčiųjų takams, apšvietimui, vaikų žaidimų aikštelėms įrengti Dainavos mikrorajone.
Miesto savivaldybė prie šio projekto prisideda 1 mln. 100 tūkst. litų. Tiek pat -valstybė iš savo biudžeto.
Pradėjus rengti Naujosios gatvės antrąją eilę, iškilo būtinybė iš šios teritorijos iškelti šilumos trasas. O lėšų šiems darbams minėtame projekte nenumatyta. Tai tapo savivaldybės vadovų ir šilumos tiekėjų - bendrovės „Litesko" - rūpesčiu.
Nors iš karto žinota, kad šie darbai kainuos brangiai, su miesto savivaldybės taryba nesitarta.
Balandžio pabaigoje miesto savivaldybės administracijos direktorius G.Čereškevičius pasirašė konfidencialią sutartį su „Litesko" filialo „Alytaus energija" direktoriumi V.Čeponiu dėl šilumos trasų iškėlimo Naujosios gatvės ruože nuo Tvirtovės iki Žuvinto gatvės. Abiejų šalių vertinimu sutartyje numatyta preliminari darbų vertė - 1 mln. 700 tūkst. litų be PVM.
Šalių susitarimas - milijoninės vertės, tad jis derintas ir su miesto meru Č.Daugėla, ir su vicemere R.Rakauskiene.
Keistas dalykas - sutartis pasirašyta balandžio pabaigoje, o jos derinimas atliktas gegužės pabaigoje. Kaltė suversta savivaldybės administracijos darbuotojams, kurie rinkdami sutarties tekstą įrašė klaidingą datą, nes sutarties derinimas vyksta prieš jos pasirašymą.
Dar keisčiau, kad šioje sutartyje numatyta, jog nutiestos kitos trasos už miesto mokesčių mokėtojų pinigus taps „Litesko" nuosavybe.
Prireikė dar daugiau pinigų
Kadangi minėta konfidencialia milijoninės vertės sutartimi pradėjo domėtis kai kurie miesto tarybos nariai ir žiniasklaida, ji tapo kaip ir vieša. Buvęs miesto savivaldybės administracijos direktorius Juozas Skestenis sakė, kad jis už tokią sutartį būtų atsidūręs už grotų.
Argi savivaldybės administracijos direktorius neviršijo savo įgaliojimų pasirašydamas tokią sutartį, kai mieste esančio turto savininkė yra taryba? Sutartis pradėta vertinti kaip sudaryta apgaulės būdu, nes ją turėtų palaiminti taryba, o ne meras su vicemere.
Paradoksalus atvejis - praėjusią savaitę miesto meras pasitarti dėl jau pasirašytos sutarties kvietėsi tarybos narius, o jiems susirinkus pareiškė: „Kad visi matytų, o ne politikuotų." Ir jam tuoj pat buvo atsakyta: „Už tokią sutartį direktorius turi būti atleistas, o ją turi tirti prokuratūra."
Bet netrukus paaiškėjo, kad ne dėl mero noro užčiaupti politikavimą kviesti tarybos nariai. Pasirodo, „Litesko" atliko šilumos trasų iškėlimo paslaugos pirkimą, ir šie darbai atsieis ne 1 mln. 700 tūkst. litų be PVM, o 2 mln. 600 tūkst. litų su PVM, ir trasas teks iškelti ne daugiau kaip 400, o daugiau kaip 500 metrų. Savivaldybė, kaip buvo įtikinėjami tarybos nariai, mokės ne už darbus, o paslaugos mokestį. Tačiau esmė kaip ir pinigų suma nesikeičia, - ją teks padengti iš miesto biudžeto.
Kontrolė - abejotina
Sutartis tarp savivaldybės ir šilumos tiekėjų turėtų būti koreguojama. Bet jos taryba netvirtins. Tai pabrėžė kita vicemerė Nijolė Makštutienė, dar pareikšdama, jog „didelė pinigų suma, todėl pakviesti tarybos nariai pasitarti".
Iškyla klausimas, kas galės pamatyti koreguotą konfidencialią sutartį. O joje turėtų būti pakeista iš Naujosios gatvės antrosios eilės iškeltų šilumos trasų nuosavybė. Jos turėtų priklausyti ne šilumos tiekėjai bendrovei „Litesko", bet šiai bendrovei miesto šilumos tinklus nuomojantiems Alytaus šilumos tinklams, kurių 98 proc. akcijų priklauso miesto savivaldybei.
Taip pat užsimota, kad savivaldybės atstovai atliks lėšų kontrolę dėl iškeliamų šilumos trasų. Tačiau ši kontrolė yra abejotina, nes prancūzų kapitalo bendrovei „Dalkia" atstovaujanti bendrovė „Litesko" sudarys sutartį su kita privačia bendrove dėl trasų iškėlimo, ir tikėtina, jog miesto savivaldybės atstovams bus pateiktas tik iškeltų trasų pripažinimo naudoti aktas.
Pagal „Litesko" surikiuotą eilę įmonių, dalyvavusių perkant šių trasų iškėlimo paslaugą, pirmoji - Vilniaus bendrovė „Montuotojas", turinti savo padalinį ir Alytuje. Tad realu, kad ji ir imsis iškelti šilumos trasas iš Naujosios gatvės antrosios eilės teritorijos.
Aktualiau - viešbučio statyba
Ne vienas tarybos narys šiandien svarsto, kodėl šilumos trasas reikia iškelti už mokesčių mokėtojų pinigus, galbūt tai galima padaryti, pavyzdžiui, už šilumos ūkį nuomojančių Alytaus šilumos tinklų lėšas. Juk remiantis miesto savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos atliktu Alytaus šilumos tinklų bendrovės patikrinimu, praėjusių metų pabaigoje ši įmonė turėjo 3 mln. 747 tūkst. litų terminuotųjų indėlių.
Akivaizdu, kad šie pinigai šilumos tinklų bendrovei reikalingi kitam tikslui. Ji yra paskelbusi konkursą statyti viešbučiui Žuvinto gatvėje, Sporto rūmų kaimynystėje, šilumos tinklų bendrovei priklausančiame žemės sklype.
„Alytaus naujienų" duomenimis, dėl šios statybos rungiasi ir miesto mero šeimos statybų bendrovė „Kortas" bei dar dvi miesto statybos įmonės, kuriose akcijų turi Č.Daugėla.
Alma Mosteikaitė