• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lapkritį Lietuvą sukrėtė dvi skaudžios nelaimės, per kurias žuvo 1 metų berniukas ir 3 metų mergaitė. Berniuką namuose mirtinai nukrėtė elektra, o su tėvais viešbutyje Anykščiuose viešėjusi mergaitė nuskendo sūkurinėje vonioje.

Lapkritį Lietuvą sukrėtė dvi skaudžios nelaimės, per kurias žuvo 1 metų berniukas ir 3 metų mergaitė. Berniuką namuose mirtinai nukrėtė elektra, o su tėvais viešbutyje Anykščiuose viešėjusi mergaitė nuskendo sūkurinėje vonioje.

REKLAMA

Šios dvi tragedijos tik dar kartą primena, kaip atidžiai tėvai privalo rūpintis mažamečiais vaikais. „Dėmesio vaiko saugumui niekada nebus per daug“, – pabrėžia Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.

Tarnybos vadovė interviu įvardijo didžiausius pavojus, kurie mažamečiams kyla augant namų aplinkoje. Atkreiptas dėmesys į tai, kad pakanka akimirkos neatidumo ir gali nutikti skaudi nelaimė.

Kokios didžiausios grėsmės namuose tyko skirtingo amžiaus vaikų?

Pradėkime nuo kūdikių. Sudėtinga nuspėti, kada jie pradės vartytis, aktyviau judėti. Todėl svarbu būti labai atsargiems. Nepalikime kūdikių ant vystymo stalų ar aukštų lovų, nes jiems nukritus traumos gali būti rimtos, gali prireikti net medikų pagalbos.

REKLAMA
REKLAMA

Vaiko pasaulio pažinimas vyksta per lytėjimą, ragavimą, todėl jam pradėjus ropoti, pasitaiko daugiau užspringimo atvejų. Vaikas ropoja, ima tai, kas būna ant grindų ir ragauja, todėl tuo metu būtina iš esmės įvertinti namų erdvę. Pavyzdžiui, laiptų erdvė turėtų būti uždaryta.

REKLAMA

Svarbu atkreipti dėmesį į erdves prie langų. Šalia neturėtų būti daiktų, ant kurių vaikas galėtų užlipti ir persisvėręs iškristi pro atdarą langą. Turime skaudžių pavyzdžių, kai tokiomis aplinkybėmis žuvo vaikai.

Svarbu nepamiršti ir nudegimų pavojų. Būna, kad išverdamas maistas, arbata, kurie padedami ant stalo krašto. Vaikas prieina ir užsiverčia verdantį maistą ant savęs. Nudegimai yra labai pavojingi, jų gydymas yra ilgas ir skausmingas.

REKLAMA
REKLAMA

Kai vaikas paauga, pavojus kyla dėl saugumo kelyje važinėjant paspirtuku, dviračiu. Tikrai yra pasitaikę labai daug skaudžių susižeidimų, daug galvos traumų. Pastebime, kad nelaimės atveju vaikai nedėvi apsaugų, tėvai su jais nepasikalba apie gresiantį pavojų.

Dar norėčiau paminėti apsinuodijimus pavojingomis medžiagomis. Būtina saugoti nuo vaikų vaistus. Ypač, kai lankomi seneliai, vyresnio amžiaus žmonės, kurie tuos vaistus būna pasidėję sau patogioje vietoje. Taip pat saugiai reikėtų laikyti degius daiktus, elektrinius prietaisus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ypač didelį pavojų vaikams gali kelti vandens telkiniai, baseinai. Pavojus kyla, kai vaikai pradeda plaukioti tvenkinyje ar baseine, arba vandens telkiniai užsitraukia ledu, o kalneliai virsta rogučių trasomis. Visada būkime šalia jų, kad galėtume laiku sureaguoti.

Kokios, iš pažiūros, galimai, smulkmenos, dar gali kelti pavojų mažamečiams susižeisti ar žūti namų aplinkoje?

REKLAMA

Pridurčiau, kad labai svarbu atkreipti dėmesį į namuose esančius laidus. Išskirčiau žaliuzių virveles, kurios gali apsivynioti vaikui apie kaklą. Taip pat netvarkingi buitiniai prietaisai turi būti vaikams nepasiekiamoje vietoje.

Atkreipsiu dėmesį į atidarytus langus, atvirus balkonus. Girdime tėvų žodžius, kad „tik nubėgau išjungti verdančios sriubos, o vaikas balkone užsilipo ant kažkokio daikto ir nutiko nelaimingas atsitikimas“.

REKLAMA

Taip pat nesaugiai stovintys baldai gali sukelti pavojų. Aštrūs daiktai, degtukai, žiebtuvėliai, žirklės, atsuktuvai, smulkūs žaislai ir detalės turėtų būti laikomi vaikams nepasiekiamoje vietoje. Norėdami sukurti saugią aplinką savo vaikams, ją apžiūrėkite vaiko akimis – ką galima pasiekti, kur užlipti, ką paimti, ką atidaryti. Šiandien yra daugybė inovatyvių priemonių, galinčių apsaugoti vaikus nuo sužalojimų ar net mirties.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat labai svarbu kalbėtis su vaikais. Jei nuo mažens kalbėsite su vaikais apie saugų elgesį, saugumą, priminsite, kad būtų atsargus, parodysite galinčius grėsti pavojus, paaiškinsite apie galimas neapdairaus ir neatsakingo elgesio pasekmes – vaikas augdamas elgsis saugiau.

Kiek pastaraisiais metais per nelaimingus atsitikimus žuvo mažamečių?

Mūsų Tarnybos duomenimis, 2020 m. dėl nelaimingų atsitikimų mirė 7 vaikai nuo 0 iki 13 metų. 2021 m. žuvo net 9, o šiemet – 4 vaikai. Pastebime tendenciją, kad per nelaimingus atsitikimus dažniau miršta berniukai. Sunku pasakyti, su kuo tai susiję.

REKLAMA

Pavyzdžiui, 2020-siais visi 7 žuvę vaikai buvo berniukai. 2021 m. – 5 berniukai ir 4 mergaitės. Tokios skaudžios nelaimės dažniausiai nutinka pirmaisiais gyvenimo metais. Iš visų per beveik 3 metus žuvusių 20 vaikų, pusė jų buvo iki 3 metų amžiaus.

Kokios yra pagrindinės vaikų mirtinų susižalojimų priežastys?

Pirmiausia, tai kritimas iš didelio aukščio. Net 5 iš 20 žuvusiųjų (2020–2022 m. laikotarpyje). Toliau, skendimas vandenyje – 4 iš 20. Turėjome 3 užspringimo atvejus, kurie pasibaigė mirtimi.

REKLAMA

Kiek nelaimėms įtakos turi sezoniškumas?

Atšilus orams žmonės atidaro langus. Tada smalsiems vaikams kyla grėsmė iškristi. Jie užsilipa ant kėdės pasižiūrėti, o tada persisveria ir nukrenta.

Vasarą – daug nelaimingų atsitikimų vandens telkiniuose. Nors tėvams atrodo, kad jie yra šalia, bet akimirkai nusisuka ar nueina paimti rankšluosčio ir nutinka nelaimė. Jei palieki mažą vaiką vyresniam broliui, tai turi būti tikras, kad šis sugebės vaiku pasirūpinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtina mažamečius saugoti nuo tiesioginės saulės spindulių. Tam naudoti specialius apsauginius kremus, nes karštuoju sezonu dažnai pasitaiko nudegimų atvejų. Taip pat svarbu būti atidiems ir stovyklaujant prie laužo, kur vaikas sugalvoja degančią malką paliesti ar išsikepti zefyrą.

Rudenį pasitaiko daugiau apsinuodijimo smalkėmis atvejų. Pradedama šildyti namus, kyla gaisrų pavojus. Buvo skaudus atvejis, kai mama paliko miegančius vaikus šildomoje aplinkoje ir vaikai užduso nuo smalkių. Todėl rudenį itin svarbu patikrinti namų šildymo sistemą. Taip pat nepalikti vaikų vienų, jei yra kūrenamas pečius.

REKLAMA

Atėjus žiemai, kyla pavojus tada, kai bandoma lipti ant ledo, tikrinti jo tvirtumą. Vaikams tikrai sunku įvertinti, kiek saugu yra tą daryti, todėl tėvai turėtų būti itin budrūs ir bandyti lipti pirmieji. Svarbu paaiškinti vaikui, kokie pavojai tyko ant ledo.

Galbūt įžvelgiate skirtumų tarp pavojų vaikams butuose ir gyvenamuosiuose namuose?

Iš esmės, gyvenamuosiuose namuose atsiranda papildomų pavojų. Jau minėtas pečius. Taip pat, priešingai nei butuose, gyvenamuosiuose namuose įprastai yra laiptai, tad reikia imtis papildomų atsargumo priemonių.

REKLAMA

Po mergaitės žūties viešbutyje Anykščiuose prabilta, kad suaugusiesiems trūksta įgūdžių, kaip suteikti pirmąją pagalbą. Ar sutinkate su tokia nuomone?

Kiekvienam suaugusiam žmogui būtina žinoti, kaip suteikti pirmąją pagalbą. Taip galima išgelbėti ne tik vaiko, bet ir kito suaugusio gyvybę. Bet kuriuo atveju turime siekti apsaugoti vaikus nuo nelaimių. Smalsiems vaikams turime sudaryti aplinką augti saugiai. Jie tyrinėja pasaulį ir tą turi daryti apsaugotoje erdvėje.

REKLAMA
REKLAMA

Yra pasitaikę atvejų, kai nelaimės nutinka vaikams būnant svetimoje aplinkoje. Į ką tėvai turėtų papildomai atkreipti dėmesį, kai su vaiku išvyksta iš namų?

Visada turime išlikti dėmesingais, kai kažkur išvykstame. Vaikai iš prigimties yra judrūs, smalsūs, linkę tyrinėti, bandyti, todėl pasirūpinkime vaikų saugumu atvykus į bet kurią naują vietą ir būnant svetimoje aplinkoje – apsižvalgykime ir įvertinkime, ar namai ir aplinka saugi, būkime šalia vaikų, išlikime budrūs.

Pasitaiko atvejų, kai tėvai susitinka, o vaikai išeina į kiemą pažaisti. O ten gali būti vandens telkinys ar netoliese geležinkelio bėgiai. Būtina įvertinti, ar saugu išleisti vaikus į lauką. Atvykę į kitą erdvę vaikai pamato naujas tyrinėjimo galimybes. Pamato kažką naujo kitoje aplinkoje, apima smalsumas, kuris kartais gali būti pražūtingas.

Pasikartosiu, tėvai turėtų išlikti budrūs ir nuolat galvoti apie vaikų saugumą. Dėmesio vaiko saugumui niekada nebus per daug. Kuo vaikas vyresnis ir judresnis, tuo daugiau kyla pavojų susižaloti ar patirti sunkių traumų.

Tėvams taip pat tenka didžiulė kaltė ir apima sunkūs jausmai, kai jų vaikui kas nors nutinka dėl neapdairumo. Vienos nelaimės baigiasi vaikų netektimi, kitos – labai sunkiais sužalojimais. Tad traumas patiria ne tik vaikai, bet ir tėvai. Po skaudžių nelaimių, mūsų Tarnyba visada pasiūlo pagalbą tėvams, kitiems šeimos nariams.

Vaikai yra mūsų dabartis. Ir yra labai svarbu tai, kaip jie jaučiasi dabar, kaip jie gyvena, kaip jie yra apsupti mūsų dėmesiu ir meile. Mes esame įpratę sakyti, kad vaikai yra mūsų ateitis, bet aš visą laiką sakau, kad vaikai yra mūsų dabartis ir jais rūpintis reikia čia ir dabar. Ir nuo tos dabarties priklausys, kaip jie jausis, gyvens ir kurs savo ateitį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų