Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) Vyriausybei siūlo nebetaikyti apribojimų keliautojams iš Europos Sąjungos ir dalies kitų šalių.
„Jeigu šiandien Ministrų kabinetas pritars, yra planas, kad grįžtant iš ES šalių nebūtų nei dokumentų patikros, nei sertifikatų reikalavimo“, – pirmadienį Vyriausybėje žurnalistams sakė Arūnas Dulkys
Kaip SAM rašo Vyriausybei paruoštame dokumente, nebetikslinga taikyti papildomus reikalavimus ar apribojimus keliautojams atvykstantiems iš ES ir EEE šalių.
„Atkreiptinas dėmesys, kad siūlomi pakeitimai jokia apimtimi neįtakos ES skaitmeninių COVID sertifikatų išdavimo ar pripažinimo Lietuvos Respublikos piliečiams. Kaip ir iki šiol, šie dokumentai bus naudojami perduoti informaciją kitos šalies institucijoms apie keliautojo imunizacijos statusą, taip pat jo atžvilgiu taikyti švelnesnius ribojimus, atsižvelgiant į užsienio valstybių nustatytas atvykimo sąlygas“, – pridūrė SAM.
Šios nuostatos įsigaliotų nuo vasario 15 dienos.
Testai ne visiems
Taip pat ministerija siūlo nebetaikyti draudimo užsieniečiams atvykti iš trečiųjų šalių, tačiau jiems išlieka reikalavimas atsivežti neigiamą tyrimo rezultatą, jei asmuo nėra skiepytas Lietuvoje pripažįstamomis vakcinomis arba neatitinka persirgimo kriterijų. Papildomai ribojimai atvykimui netaikomi asmenims, kurie skiepyti sustiprinančiąja „Vaxzevria“, „Covishield“ ar „Nuvaxovid“ vakcinos doze.
COVID-19 tyrimo reikalavimas nebus taikomas asmenims, grįžtantiems ar atvykstantiems iš EEE valstybių, Šveicarijos, Didžiosios Britanijos, Airijos, Andoros, Monako, San Marino ir Vatikano. Taip pat keliaujantiems per Lietuvą tranzitu, vakcinuotiems ar persirgusiems asmenims, asmenims iki 16 metų amžiaus.
Kitiems keliautojams iš užsienio šalių, kurie atvyksta ar grįžta vežėjų transportu, siūloma nustatyti reikalavimą turėti ne anksčiau nei prieš 72 val. atliktą PGR testą. Asmenims, kurie atvyksta savo transportu, testą būtų galima atlikti ir jau atvykus į Lietuvą, testui užsiregistravus ne vėliau nei per parą nuo atvykimo
Serologinių antikūnų tyrimų rezultatas ir toliau nebus tinkamas įrodymas dėl COVID-19 tyrimo atlikimo.
Šios nuostatos įsigaliotų nuo kovo 31 dienos.
Nebereikia izoliuotis
Nuo pirmadienio įsigaliojo tvarka, kuomet iš bet kokios šalies atvykstantiems Lietuvos gyventojams nebereikia izoliuotis. Iki šiol izoliuotis dar buvo būtina nuo COVID-19 neskiepytiems ir nepersirgusiems asmenims iš trečiųjų šalių.
Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerija, nuo pirmadienio visoms pasaulio šalims atsidūrus geltonojoje zonoje, iš bet kur atvykstantys keliautojai turės užpildyti keleivio anketą ir pateikti dokumentą, patvirtinantį vieną iš trijų faktų: vakcinaciją nuo COVID-19 ligos, persirgimą šia liga arba prieš kelionę gautą neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą.
Vakcinaciją patvirtinantis dokumentas tinka tais atvejais, kai asmuo ne mažiau nei prieš 14 dienų, bet ne daugiau nei prieš 270 dienų (270 dienų terminas netaikomas nepilnamečiams) buvo pilnai paskiepytas Europos Sąjungoje (ES) registruota vakcina („Comirnaty“, „Spikevax“, „Vaxzevria“, „Janssen“ arba „Nuvaxovid“) arba „Covishield“ vakcina, taip pat jeigu asmuo buvo paskiepytas sustiprinančiąja bet kurios paminėtos vakcinos doze.
Persirgimą patvirtinantis dokumentas pripažįstamas, kai COVID-19 liga buvo patvirtinta teigiamu PGR tyrimo rezultatu ir nuo jo praėjo ne daugiau kaip 180 dienų.
Jei asmuo neatitinka minėtų kriterijų, jis turėtų ne anksčiau nei likus trims paroms iki atvykimo į Lietuvą atlikti PGR tyrimą arba likus dviem parom – antigeno testą ir pateikti neigiamą rezultatą vežėjui prieš lipant į lėktuvą, autobusą, keltą ar kitą transporto priemonę.
Keliaujantieji savo transportu gali atsivežti neigiamą tyrimo rezultatą arba tyrimą gali atlikti atvykę į Lietuvą – tokiu atveju jie tyrimui per parą turi registruotis savo lėšomis.
Beveik 5 tūkst. naujų atvejų
Praėjusią parą nustatyta 4798 nauji COVID-19 atvejai, 15 žmonių mirė, rodo pirmadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys.
Pilnai paskiepyti buvo šeši mirusieji.
Praėjusią parą pirmą kartą koronavirusu užsikrėtė 4136, antrą – 656, trečią – šeši žmonės.
Jau antrą savaitę pakartotiniai užsikrėtimai įtraukiami į statistiką, jei du teigiamus tyrimų atsakymus skiria ne mažiau kaip 90 dienų.
Ligoninėse šiuo metu gydoma 1262 COVID-19 sergantys pacientai, 96 iš jų – reanimacijoje.
Šalyje praėjusią parą atlikta 9,3 tūkst. molekulinių (PGR) ir 327 antigeno tyrimai dėl įtariamo koronaviruso.
14 dienų naujų susirgimų koronavirusu skaičius 100 tūkst. gyventojų kiek sumažėjo ir siekia 5,010,6 atvejo. Septynių dienų teigiamų diagnostinių testų rodiklis siekia 50,7 procento.
Nuo pandemijos pradžios šia infekcine liga Lietuvoje užsikrėtė 820,1 tūkst. gyventojų, nuo jos mirė daugiau nei 8 tūkst. žmonių.