Savaitgalį Franklino upės uolose įstrigusio lietuvio gelbėjimo operacija truko virš 20 valandų. Galiausiai, po kelių nesėkmingų abndymų, buvo priimtas sprendimas amputuoti jam koją.
65-erių turistas išgabentas į Karališkąją Hobarto ligoninę. Ketvirtadienį gydymo įstaiga nurodė, kad lietuvis vis dar gydomas ligoninėje.
„Pacientas yra Karališkoje Hobarto ligoninėje kritinės, bet stabilios būklės“, – naujienų portalui tv3.lt nurodė ligoninės atstovas Cameronas Whiteley.
Savo ruožtu Tasmanijos lietuvių bendruomenė pasisiūlė padėti padėti turistų grupei, kuri plaukė Franklino upe kartu su nukentėjusiuoju.
„Jei kas nors iš šios lietuvių turistų grupės (arba jų draugų ar šeimos narių) kreiptųsi į mus, Tasmanijos lietuviai yra pasirengę padėti, nesvarbu, ar kuo nors nedideliu, ar skubiau“, – feisbuke skelbė bendruomenė.
Lietuvos ambasada Australijoje viešai patvirtino įsitraukusi į situaciją, tačiau negalinti plačiau komentuoti.
Iššūkis tarnyboms
Tasmanijos policijos duomenimis, 65-erių lietuvis Franklino upės uolose įstrigo penktadienį, 14 val. 30 min. Australijos laiku.
Policija pranešimą apie nelaimę gavo maždaug po valandos per išmanųjį laikrodį.
Į įvykio vietą išskubėjo gausios tarnybų pajėgos: medikai, ugniagesiai, policija, gelbėjimo darbus vykdanti organizacija „Surf Life Saving Tasmania“, Australijos jūrų saugumo tarnyba.
Šis atvejis tapo iššūkiu visoms Australijos gelbėjimo tarnyboms.
„Šis gelbėjimas buvo blogiausias scenarijus iš blogiausių“, – „The Guardian“ sakė Tasmanijos policijos konsteblis Callumas Herbertas.
„Treniruojamės tokiems atvejams, bet šis buvo išskirtinis“, – leidiniui komentavo gelbėtojas Ace'as Petrie'is.
Išvaduoti nebuvo įmanoma
Gelbėjant lietuvį pasitelkti visi įmanomi įrankiai.
„Tai apėmė hidraulinės, kėlimo, skleidimo įrangos derinį, įskaitant kai kurias hidraulines oro pagalves ir labai sudėtingą mechaninius įrankius, bandant iškelti žmogų iš uolų“, – „The Project“ teigė paramedikas Mitchellas Parkinsonas.
Visos pastangos išvaduoti vyrą nuėjo perniek, o medikai nustatė, kad jo būklė blogėja. Po ilgų svarstymų ir pokalbio su pacientu buvo priimtas sprendimas amputuoti koją.
„Šis gelbėjimas buvo labai sudėtinga ir techninė operacija, daugelio valandų trukmės neįtikėtinos pastangos išgelbėti žmogaus gyvybę. Iki sunkaus sprendimo amputuoti koją buvo buvo dedamos visos pastangos jį ištraukti“, – feisbuke cituojamas laikinai policijos komisaro pareigas einantis Dougas Oosterloo.
M. Parkinsonas pažymėjo, kad vakare operaciją apsunkino ir tai, kad ji turėjo būti atlikta po vandeniu. Visgi operacija pavyko sėkmingai – pasitelkę specialą įrangą, gydytojai amputavo koją šiek tiek virš kelio.
Kaip pranešė Tasmanijos policija, 65-erių vyras plaukė 10 asmenų grupėje, kurių visi buvo lietuviai.
„Grupė yra nuotykių ieškotojai – jie gerai pasiruošę ir patyrę“, – nurodė Tasmanijos pareigūnai.
Policijos duomenimis, tai buvo penktoji ir paskutinė šios grupės aplankyta valstybė per jų nuotykių turą.
Padedant dilpmatams, buvo susisiekta su lietuvio šeima.