Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, vagystė įvykdyta lapkričio 18 d. apie 10.43 val. Klaipėdoje, Bandužių gatvėje. Šiuo adresu yra Liudviko Stulpino progimnazija.
Policijos žiniomis, į mokymo įstaigą atėjęs nepažįstamas vyras iš 2013 m. ir 2014 m. gimusių nepilnamečių pavogė mobiliuosius telefonus bei pasišalino.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl vagystės.
Sugalvojo apgaulę
Aiškėja, kad nepažįstamas vyras įėjo pro mokyklos duris (jos buvo neužrakintos) ir nepastebėtas budėtojos pasuko link sporto salės, konkrečiai – vaikinų persirengimo kambarių.
Ten pamokai ruošėsi penki paaugliai: keturi bendraklasiai ir vienas mokinys iš kitos klasės.
Įėjęs į persirengimo kambarį, nepažįstamasis kreipėsi į mokinius dėl neva įvykdyto nusikaltimo.
„Jis paklausė, ar nebuvo policija, ar klausė dėl pavogtų telefonų. Vaikai atsakė, kad policijos nebuvo. Tada jis pasisiūlė, kad telefonus tiesiog surinks – jie buvo jam tiesiog prieš akis, padėti ant radiatoriaus – ir pats nuneš į klasę“, – pasakoja vieno iš nukentėjusių mokinių mama Vaida Zacharevičienė.
Jos žiniomis, vyras taip pat pasiteiravo paauglių, iš kokios jie klasės, paklausė auklėtojos vardo ir pavardės.
„Kadangi buvo vienas mokinys iš kitos klasės, jis paklausė, ar ir jam reikia [paduoti telefoną]. Tas žmogus atsakė, kad jam nereikia duoti telefono. Dar vienas klasiokas atsakė, kad pats nuneš telefoną auklėtojai“, – sako V. Zacharevičienė.
Tada nepažįstamasis paėmė trijų mokinių telefonus. Visgi vienas iš jų kažkaip sugebėjo atsiimti savo telefoną, kitus du vagis išsinešė.
Įtariamasis buvo užsimaskavęs
Sūnus V. Zacharavičienei pasakojo, kad vyras buvo užsimaskavęs: užsidengęs galvą, burną – matėsi tik akys. Tokią informaciją turi ir Klaipėdos policija.
„Pareiškėjai sako, kad galėjo būti dengiamas veidas. Nurodo, kad tai galėjo būti šalikas ar kaukė“, – patvirtino policijos atstovė Asta Kažukauskienė.
Mokiniai žmogaus nepažino, tačiau įsidėmėjo kelias detales.
„Tik pasakė, kad žemesnis už mane, o aš esu 180 cm ūgio. Tai aš suprantu, kad jis galėtų būti 165–170 cm. Ir dar nurodė, kad tamsiai apsirengęs ir su kauke“, – pasakoja V. Zacharevičienė.
Mokykla nebuvo rakinama
Pasak V. Zacharevičienės, mokykloje buvo įvesta sistema, kad mokiniai įeiti į pastatą galėtų tik su pažymėjimais (leidimais), kurie veikia kaip durų raktas. Visgi tuo mokykla nesinaudojo.
„Visada mes, tėvai, būdavom informuoti, kad į mokyklą mokiniai galės įeiti tik su pažymėjimu. Visą laiką yra užsakomi moksleivio pažymėjimai. Aš patikrinu – yra funkcija įėjimo laikas, išėjimo laikas, bet niekada jis nebūdavo fiksuotas TAMO dienyne“, – sako apvogto paauglio mama.
„Prieš daug metų mus informavę apie šią sistemą, šia sistema nesinaudojo, nes vaikai galėjo įeiti laisvai. Ką sakydavo ir sūnus, ir dukra, kad mokykla atrakinta ir visiems atvira“, – priduria ji.
Kiti asmenys, pavyzdžiui, mokinių tėvai, galėdavo įeiti tik susitarę su pedagogais.
„Na, kad įeitų pašalinių žmonių, irgi nėra buvę, o mes, tėvai, turėdavome ateiti susitarę su mokytoju. Nekilo klausimų, kad galėtume laisvai ateiti. Negaliu pasakyti, kad mokykla buvo labai aplaidi šiuo klausimu“, – teigia V. Zacharevičienė.
Kadangi toks įvykis nutiko pirmą kartą, V. Zacharevičienė neslepia, kad didžiausia žala – ne turtinė, o moralinė.
„Kaip sakome: telefonas yra tik daiktas, tai – ne gyvybė. Tik keli šimtai eurų, uždirbsime, galiausiai ir pats galės nusipirkti. Labiau moralinė žala, kada nuo tos akimirkos nebesijauti saugus. Iš tiesų, išleidžiame vaikus į mokyklą, esame pasirašę, kad neišeitų iš mokyklos teritorijos, bet pasirodo, kad net to nereikia – svetimi įeina į mokyklą ir gali daryti ką nors“, – sako nukentėjusiojo mama.
„Baisu. Labai sukrėtė“, – priduria ji.
Mokyklos direktorė: viskas įvyko žaibiškai
Turimais duomenimis, nepažįstamasis į mokyklą pateko per pertrauką. L. Stulpino progimnazijos direktorė Diana Čedavičienė pasakoja, kad tuo metu, kai vyras įėjo, budėtoja kaip tik buvo nusisukusi, todėl jo nepamatė.
„Prieš tai budėtoja pamatė, kad neužrakintos rūbinės durys, pasiėmė raktus ir nuėjo užrakinti. Jos netoli nuo durų, bet tuo metu budėtojos savo budėjimo vietoje nebuvo.
Kai ji atsisuko nuo rūbinių, pamatė, kad vyriškis jau lipa laiptais į viršų. Tada ji paskambino man, pasakė, kad yra [nepažįstamasis]. Tas vyriškis perėjo koridorių ir nuėjo prie sporto salės, kur yra berniukų persirengimo kambariai“, – sako D. Čedavičienė.
Pasiteiravus, ar budėtoja nebandė pati sulaikyti vyro, direktorė patikino, esą jis jau buvo nuėjęs. Visgi nepažįstamojo nepavyko sustabdyti ir D. Čedavičienei – vos įvykdęs vagystę, jis iš karto pasišalino.
„Ji matė, kad jis lipa laiptais ir jo jau negalėjo sustabdyti. Ji tik paskambino man“, – prisimena mokyklos direktorė.
„Kol aš išėjau, jau to vyriškio nebebuvo. Viskas labai žaibiškai įvyko“, – priduria ji.
D. Čedavičienė tikina, kad asmuo yra nežinomas, o toks įvykis mokykloje nutinka pirmą kartą.
Po vagystės mokykla nutarė imtis griežtesnių saugumo priemonių. Kadangi progimnazijoje yra du įėjimai, nuo šiol jie bus rakinami. Mokiniai į progimnaziją galės patekti tik su pažymėjimais.
„Dabar jau viskas – yra susitarta, informuoti ir tėvai, ir mokytojai, kad vaikai jau rytoj turėtų savo mokinio pažymėjimus, nes jie tik su jais galės atsirakinti duris“, – tvirtina D. Čedavičienė.
Kėlė klausimą dėl vaikų saugumo
Į įvykį sureagavo Klaipėdos nevyriausybinė organizacija „Veik fondas“.
„Mes gyvename labai sudėtingais laikais. Labai tikiuosi, kad progimnazijos tėvai buvo informuoti apie įvykį. Taip pat tikiuosi, kad miesto savivaldybė atliks tyrimą ir informuos kitas miesto švietimo įstaigas. Mes patikime savo vaikus tikėdamiesi jų saugumo. Kaip apskritai nusikaltėlis gali laisvai patekti į saugomą teritoriją?“ – naujienų portalui tv3.lt rašo VšĮ „Veik fondas“, kurio įkūrėjas yra Michailas Andrijanovas.
„Jokiu būdu nenoriu kelti panikos ar išpūsti skandalo be pagrindo, tačiau vaikų saugumo klausimais negali būti vietos grėsmių nuvertinimui“, – priduria M. Andrijanovas.
„Veik fondas“ yra platforma, kurioje ne klaipėdiečiai ir kitų rajonų gyventojai gali pranešti apie nekokybiškai suteiktas paslaugas (miesto valdžios, socialinių, komunalinių įmonių ir pan.) ar pažeistas teises (diskriminacija, darbo ginčai, švietimo klausimai ir kt.).
Fondas taip pat dalyvauja renkant ir dalinant labdarą skurdžiai besiverčiančioms, nepasiturinčiai gyvenančioms šeimoms, padeda nutikus gaisrui, netekus gyvenamosios vietos, neįgaliesiems, vienišiems senjorams ir kitiems į sudėtingą situaciją patekusiems žmonėms.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!