Švietimo, mokslo ir sporto ministerija antradienį pristatė „Tūkstantmečio mokyklų“ programą.
Nori suteikti vienodas galimybes visiems
Kaip teigė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, „Tūkstantmečio mokyklų“ programa yra nukreipta į nuoseklų visų šalies mokyklų stiprinimą ir atnaujinimą. Taip norima sumažinti ugdymo pasiekimų atotrūkius.
„Patirtis rodo, kad strategijų turime, rekomendacijos aiškios, tačiau įgyvendinimui dažnai pritrūksta laiko ir politinės valios.
Dar 2015 metais Lietuvos švietimo ekspertai, o ministerija patvirtino geros mokyklos koncepciją. Tačiau iki šiol didžioji Lietuvos vaikų dalis mokosi mokyklose, kurios neatitinka geros mokyklos idėjos, o kai kur – ir elementarių šiuolaikinių reikalavimų“, – žurnalistams Seime antradienį kalbėjo J. Šiugždinienė.
Pasak ministrės, tikimasi, kad ilgainiui kiekviena šalies mokykla taps šiuolaikiška ir atvira vaikų įvairovei.
„Nes visi Lietuvos vaikai turi turėti lygiavertes galimybes mokytis geroje mokykloje nesvarbu, kur jie gyvena ar kokie jų poreikiai.
Septintokas nebegali mokytis vienoje klases su penktoku ir aštuntoku, vienuoliktokas turi turėti galimybę pasirinkti dalyką, kurio reikia jo ateities planams, o ne tik tą, kuriam susidaro pakankamas klasės komplektas“, – sakė J. Šiugždinienė.
Nebus vienodos visose savivaldybėse
Tiesa, ministrė tvirtina, kad programa nebus taikoma šabloniškai. Atvirkščiai – ją ketinama pritaikyti savivaldybėms pagal jų galimybes.
„Kartu su savivaldybėmis įsivertinime tobulintinas sritis ir susitarsime dėl konkrečių pažangos tikslų pasiekimo. Savivaldybės kartu su mokyklų bendruomene teiks paraišką dalyvauti programoje, kuri atlieps būtent tos savivaldybės mokyklų stiprinimo poreikius“, – kalbėjo J. Šiugždinienė.
Mokykloms, kurios dalyvaus programoje, ketinama teikti pagalbą stiprinant mokytojų ir mokyklų vadovų kompetencijas.
„Tai nebus tradiciniai seminarai ar konferencijos, kaip mums dažnai įprasta. Tai bus reali pagalba konsultuojant ir tobulinant didaktiką, procesus mokyklose“, – pridūrė J. Šiugždinienė.
Išsikėlė tris tikslus
Ministrės teigimu, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija šiuo metu jau yra finišo tiesiojoje derybose su Europos Komisija. Tikimasi, kad programai įgyvendinti bus skirta 210 mln. eurų.
„Planuojame, kad programos pirmame etape iki 2025 m. ne mažiau nei 80 proc. savivaldybių sudarys sutartis dėl programos vystymo projektų įgyvendinimo, ne mažiau kaip 100 tūkst. mokinių mokymosi sąlygos pagerės ir ne mažiau kaip 10 tūkst. mokytojų ir mokyklų vadovų pasitobulins ir įgis naujų kompetencijų“, – vardijo J. Šiugždinienė.
Atsisakė pirminės idėjos
Programos rengime dalyvavusi švietimo ekspertė dr. Eglė Pranskūnienė pripažino, kad atsisakyta pirminės idėjos, kad „Tūkstantmečio mokyklos“ bus steigiamos po vieną kiekvienoje savivaldybėje.
„Dabar vis tik kalbama apie įtraukiojo ugdymo ekosistemą. Tai reiškia, kad visa savivaldybėje esanti ugdymo infrastruktūra turi tarnauti įtraukiajam ugdymui ir kiekvienam vaikui. <...>
Pradžioje programa buvo sumanyta kaip trumpalaikė programa, paliečianti tik dalį mokyklų. Ji tapo ilgalaike programa ir ilgainiui palies visas šalies mokyklas. Tai nebus mokyklų supriešinimas, o kaip tik kvietimas visoms mokykloms bendradarbiauti vardan kiekvieno vaiko“, – teigė E. Pranskūnienė.
J. Šiugždinienė patikino, kad „Tūkstantmečio mokyklomis“ bus laikomos ne pavienės mokyklos, o jų tinklas.
„Savivaldybėje „Tūkstantmečio mokykla“ nebūtinai yra viena ir jokiais būdais ne viena mokykla. Tai yra tinklas mokyklų. Yra tam tikros motininės mokyklos, kur bus pagrindinės veiklos. Bet mes veiksime tinklo principu, su savivaldybe tariantis gali būti atnaujintos ir kelios gimnazijos ar pradinės mokyklos“, – sakė ministrė.