Tai, kad D. Trumpas pradėjo svarstyti šį pasiūlymą iš V. Zelenskio, yra geras ženklas Ukrainai ir įrodymas JAV, kad finansinė parama šiuo atveju – nebūtų pinigų švaistymas.
„Matome, kad jis apie tai jau kalba, tai Ukrainai yra nebloga žinia. Ukrainos siekis yra parodyti Jungtinėms Valstijoms, kad parama Ukrainai nėra labdara, kad tai nėra pinigų švaistymas.
O tokį pasakojimą formavo nemaža dalis respublikonų partijos elito atstovų pastaruoju metu, įskaitant ir prezidentą D. Trumpą. Ta tezė, jog Ukraina yra strategiškai aktuali ir Jungtinėms Valstijoms, ir per iškasenų, ir kitų naudingų gamtos produktų prizmę yra labai aktualus aspektas, nes tai gali padėti įtikinti sprendimų priėmėjus.
Ne tik, kad nesustabdyti paramos, bet galbūt ją ir padidinti, nes šiuo atveju kalbame apie rytinę Ukrainos dalį, kurioje yra didžioji dalis minimų išteklių ir kurios dalis šiuo metu, deja, bet yra okupuota Rusijos pajėgų“, – apie šį planą tarp Ukrainos ir JAV diskutavo jis.
Putinas nėra rimtai pasirengęs tartis dėl derybų
Eksperto teigimu, nereikia manyti, kad V. Putinas norės susitarti su Ukraina dėl taikos, kad ir ką bekalbėtų. Rusija stato savo griežtas sąlygas dėl taikos pasiekimo, tačiau jos nėra ir nebus įgyvendinamos.
„Nėra jokio pagrindo manyti, kad Rusija būtų rimtai pasirengusi derėtis. Kol kas iš Kremliaus skleidžiama žinia yra iš esmės labai vienareikšmiška. Tai yra, kad Ukraina turi kapituliuoti, Ukraina turi sumažinti savo kariuomenę iki minimalaus dydžio, Ukraina turi atsisakyti NATO perspektyvos, Ukraina turi sutikti su tuo, kad dabar okupuotos teritorijos liks okupuotos ir taps Rusijos dalimi.
Na, kitaip tariant, kelia tokias sąlygas, kurios negali būti niekaip laikomas kaip derybinę pozicija. Tai yra iš esmės visiškas ultimatumas ir prašymas arba liepimas Ukrainai kapituliuot.
Tai kol kas nėra jokio pagrindo manyti, kad situacija keičiasi. Ir čia kyla asmenis klausimas, ką Jungtinės Valstijos gali padaryti kartu su sąjungininkais Europoje, kad šitas Krambliaus požiūris pasikeistų, nes akivaizdu, kad kritikos Ukrainai pastaruoju metu yra šiek tiek mažiau.
Pats D. Trumpas yra pasakęs, kad mato, jog Ukraina nori derėtis, yra linkusi derėtis ir supranta, kad nepasieks galbūt visų savo tikslų jau pirminį derybų etape, bet esminė kliūtis bet kokiam pokalbių užsimezgimui yra būtent Kremliaus pusė“, – pasidalino savo įžvalgomis L. Kojala.
Politologo įžvalgos apie retųjų metalų dėl paramos derybas: sunku vertinti
Politologas Marius Laurinavičius taip pat, kaip ir L. Kojala mąstė, jog, nors ir vyrauja kalbos apie taiką tarp Rusijos ir Ukrainos, V. Putino žodžiai šiame kontekste yra beverčiai.
„Putino žodžiai nereiškia absoliučiai nieko. Kol kas jokių aiškių ženklų, kad V. Putinas būtų pasiruošęs, bent kažkiek Ukrainai priimtinai taikai, nėra.
Putinas būtų pasiruošęs sudaryti taiką savo sąlygomis, bet tai visiškai yra nepriimtina Ukrainai. Kalbėti apie tai, kad D. Trumpas yra pasiruošęs kažkokiai taikai, nėra jokio pagrindo, nes nėra tam sąlygų, tiesą sakant.
Putinas, jeigu norėtų kažką daryti, pavyzdžiui, kol Kurskas nėra susigrąžintas Rusijos, jis realiai net negali kažką realiai daryt, nes, na, keist kažką į Kurskai jisai nėra nusiteikęs. O palikti Kurską, na, jeigu taip kalbėt net apie paliaubas ir palikti Kurską Ukrainoje tą dalį, kuri yra užimta Ukrainos, jisai irgi negali.
Daug tokių faktorių, bet nei vienas nerodo, kad V. Putinas būtų kaip nors pasiryžęs kažkokiai, sakau, bent kiek Ukrainai priimtinai“, – paaiškino vyras.
Štai M. Laurinavičius įvardijo, kad D. Trumpo užmojis dėl retųjų metalų pasisavinimo iš Ukrainos yra dvipusiškai vertinamas, nes sunku suprasti, ką JAV prezidentas iš tiesų mąsto.
Tos kalbos prieštaringos labai, jeigu, ką jūs kalbėjot nuo pradžių ir minėjot, tai yra dabartinis D. Trumpo pareiškimas dėl tų retųjų metalų, kadangi tai yra grįžimas prie pačios Ukrainos pasiūlyto D. Trumpui taikos plano, vėlgi labai sunku suprasti, apie ką iš esmės D. Trumpas net galvoja, ne tai, kad kalba.
Jeigu ji grįžta prie Ukrainos pasiūlyto taikos plano, tai yra iš esmės gerai Ukrainai ir gerai Vakarų šalims. Tačiau, tai tuo pačiu reikštų, kad jisai nesusišneka arba nebenori šnekėtis su Putinu, nes, pavyzdžiui, ginklų tiekimas ar visos paramos tiekimas už tai, kad Ukraina sutiks dalintis tais retaisiais metalais, tai V. Putinui yra visiškai nepriimtina. Tai kels tolesnį kažkokį konfliktą.
Žodžiu, iš esmės, šiuo metu nėra kažkokių aiškių ženklų, pagal kuriuos galėtumėme spręst, kas iš tiesų vyksta D. Trumpo galvoje ir ką jisai daro“, – kalbėjo specialistas.
D. Trumpo pareiškimas dėl retųjų iškasenų
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį pareiškė, kad nori derėtis su Ukraina dėl susitarimo, pagal kurį Kyjivas mainais į amerikiečių siunčiamą pagalbą tiektų JAV retąsias iškasenas, naudojamas elektronikoje.
„Siekiame sudaryti sandorį su Ukraina, pagal kurį ji užtikrintų tai, ką mes jai suteikiame, savo retosiomis iškasenomis ir kitais dalykais“, – sakė D. Trumpas, Ovaliajame kabinete bendraudamas su žurnalistais.
Per 2024 metų rinkimų kampaniją D. Trumpas pažadėjo greitai užbaigti karą Ukrainoje ir negailėjo kritikos ankstesnio prezidento Joe Bideno administracijai už tai, kad milijardai JAV mokesčių mokėtojų dolerių buvo skiriami karinei ir ekonominei pagalbai Kyjivui, siekiant padėti ukrainiečiams kovoti su Rusijos invazija.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!