Šiaulių lopšelyje-darželyje „Ežerėlis“ vaikus prižiūri valytoja, medicinos personalo darbuotoja, studentė arba patys tėvai, kurie neturi darbo. Ikimokyklinės įstaigos administracija teisinasi, kad tokia situacija susiklostė taupymo sumetimais, kai serga darbuotojos arba iš darbo panašiu metu išėjus keliems darbuotojams. Tėvai nėra patenkinti, kad už darželį mokant didelius pinigus, paslauga teikiama nekokybiškai.
Įsiutino tėvus
Darželinukų tėvai jau yra kreipęsi į direktorę dėl vaikų ugdymo organizavimo. Jiems keista, kad jų atžalas prižiūri kas tik nori, bet ne auklėtoja. Jau praėjusiais metais, kovo mėnesį, vienu metu sirgo devyni darbuotojai. Įstaigai teko suktis iš padėties ir žiūrėti, kad vaikai bent jau būtų prižiūrėti. Šiemet tėvų kantrybė trūko – jie kreipėsi į žurnalistus.
Kai serga auklėtojos, vaikus žiūri ne kitų grupių auklėtojos, o viena pati auklėtojos padėjėja. Anot tėvų, kai auklėtojos padėjėja išeina parnešti vaikams valgyti, tuo laiku, kad vaikai nebūtų vieni, pakviečiama kita darbuotoja – valytoja, medicinos sesuo arba logopedė.
Tėvai prisiminė istoriją, kai kovo mėnesį per savaitę iš darbo išėjo dvi darbuotojos, viena – motinystės atostogų, kita – nesutikusi mažesniam darbo krūviui, iš darbo. Vietoj jų, vaikų prižiūrėti, buvo pakviestos studentės praktikantės, kurios dirba savanorišku principu, neatlygintinai. „Kas atsakys už vaikų saugumą? – Etaplius.lt klausia sunerimę tėvai. – Ar gali studentės dirbti be auklėtojos priežiūros?“
Tėvai buvo raminami, kad situacija laikina, visa tai yra daroma taupymo sumetimais, administracija neturi iš ko sumokėti. Jeigu būtų mokamas atlyginimas naujiems darbuotojams – metų pabaigoje kitiems darbuotojams neužtektų atlyginimams pinigų.
Darbuotojas iškeitė į studentes
„Šiuo metu lopšelyje-darželyje dirba keturios ketvirto kurso ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą studijuojančios Šiaulių universiteto studentės. Su jomis sudaryta sutartis ir jos laisvanoriškai padeda su viltimi, kad galės darželyje dirbti nuo rugsėjo mėnesio“, – aiškina susidariusią padėtį lopšelio-darželio “Ežerėlis“ direktorės pavaduotoja Regina Kryževičienė.
„Taip taupome lėšas. Pasitarėme su buhaltere bei direktore ir nusprendėme. Darbuotoja, kuri išėjo, nesutikusi su pasiūlytu mažesniu darbo krūviu, išsinešė pusės metų algų dydžio kompensaciją, tad naujam žmogui nebėra iš ko mokėti pinigų. Ji buvo ilgametė darbuotoja. Ji paskaičiavo, kad jai taip geriau. O atliekamų auklėtojų mes neturime“, – konstatavo direktorės pavaduotoja.
Vasarą ugdymo įstaiga nedirbs, bus keičiamas stogas, todėl studenčių pagalba bus reikalinga tik iki birželio ar liepos mėnesio.
Pavaduotoja patikina, kad rugsėjį vykdomoje auklėtojų atrankoje studentės galės dalyvauti, tačiau tai, kad jos dabar dirba, negarantuoja, kad jos ir taps auklėtojomis.
Į pagalbą atskuba bedarbės
Pasak R. Kryževičienės, be studenčių, į pagalbą auklėtojų padėjėjoms, kai reikia, ateina ir ji pati, ir muzikos pedagogė, ir logopedė, ir netgi darbo neturinčios mamos. Anot pavaduotojos, prasidėjus ekonominei krizei, auklėtojų vadavimui pinigų nebėra skiriama.
„Taip yra visame Šiaulių mieste, visose ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Verčiamės kaip išmanome. Į pagalbą ir studentės, ir tėveliai ateina. Kaip jie įvertins ugdymo procesą, jeigu patys nestebės, tad kviečiame juos. Viena mama mielai sutinka ateiti pažiūrėti vaikų, nes pati nedirba. Kitos kelioms valandoms atbėga, išveda į lauką, pažaidžia su mažyliais. Juk kiekviena mama moka žaisti su vaikais, moka juos užimti. Koks čia tas ugdymas? Svarbu, kad būtų užimti. Žinoma, kai mamos būna grupėje, tada mažiau klauso jų pačių vaikai, bet ką darysi“, – ramiu tonu Etaplius.lt pasakojo lopšelio-darželio “Ežerėlis“ direktorės pavaduotoja.
Kad vaduoti sergančią auklėtoją turėtų kitas pedagogas arba studentės darbą prižiūrėti suaugęs žmogus, Etaplius.lt patvirtina Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus darbuotoja.
„Jeigu tai studentės, kaip bus įvertinta praktika, jeigu nėra suaugusio žmogaus? Viena auklėtojos padėjėja grupėje dirbti negali, juk auklėtojos keičia viena kitą ir viena pati auklėtoja visą dieną nedirba. Jeigu viena susirgo, tai ją turėtų pavaduoti kita“, – sako Savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Jolanta Tautvaišienė.
Ne visi mato problemą
Kol negavo raštiško, ne anoniminio tėvų rašto, vertinti situacijos nesiryžta kita švietimo skyriaus darbuotoja. „Priimame raštiškus nepatenkintų tėvų skundus, tada einame tikrinti, ar tie skundai yra pagrįsti. Dabar pirmą kartą girdžiu apie tokią situaciją. Kaip galiu pasakyti, ar formaliai taip gali būti? Tai tas pats, kas man dabar reikėtų pasakyti, kokia Amerikoje oro temperatūra“, – bėrė Savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Silva Sabaliauskienė.
„Nemanau, kad jiems lėšų nepakanka. Yra keturių valandų per dieną krepšelis, tėvai įneša pinigų. Kiti darželiai sėkmingai gyvena. Įstaiga yra pati atsakinga už pinigus, tad labai abejočiau, kad jiems neužtenka pinigų. Tai vidinės problemos. Miesto taryba patvirtina valstybės skirtą biudžetą, kiekviena įstaiga turi savo sąmatą ir atsako už pinigus pati. Vadovybė turėtų informuoti tėvus, paaiškinti, kad tai laikina, įstaiga susidėlioti pinigus taip, kad jiems užtektų“, – mano Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė.
Vedėja nieko blogo neįžvelgia, jeigu į darželį vaikų ateina prižiūrėti kurio nors vaiko mama: „Juk vaikus namuose mamos tai prižiūri. Viena pati šeimininkėlė nedirba, juk jos darbas baigiasi 18 val., o auklėtojų darbo valandos tęsiasi ilgiau, tad jeigu padeda tėvai – kodėl gi ne? Jeigu jie patys sutinka – jiems gerai.“