Vyriausybė ketvirtadienį išplatino 2006-2007 metais Finansų ministerijos parengtas pažymas, kuriose tuometiniam socialdemokrato Gedimino Kirkilo vadovautam ministrų kabinetui siūlyta 2008-iesiems suformuoti perteklinį biudžetą.
Brangiai kainuojantis neatsakingas požiūris
"Tose pažymose teigiama, kad reikia būtinai numatyti perteklinį biudžetą, kur perteklius viršytų 4 proc. BVP, ne deficitinį biudžetą, o perteklinį, nes tai vienintelė galimybė jau neišvengiamai artėjant krizei dėl Lietuvos ekonomikos perkaitimo turėti šiek tiek minkštesnę pagalvę, kuri padėtų ne taip skausmingai nusileisti. Bet į šiuos perspėjimus nebuvo atsižvelgta", - Seime žurnalistams sakė premjeras.
Paklaustas, kokiu tikslu Vyriausybė išplatino ankstesnio ministrų kabineto kelerių metų senumo vidaus susirašinėjimo dokumentus, A.Kubilius atsakė: "Kad jūs žinotumėt, kaip atėjom iki šitos krizės, ir kad jos buvo galima išvengti".
"Jei politikams artėjantys rinkimai yra svarbiau nei perspėjimas, kad artėja krizė, jei politikai bando šnekėti niekus, kad krizės nebuvo ir nebus, dabar turim labai skausmingai ieškoti, kaip išlaikyti valstybės finansų stabilumą, kai iš tiesų, atsižvelgus į ekspertų pasiūlymus, mes šiandien gyventumėm žymiai saugiau. Neatsakingas politinės valdžios požiūris į savo ekspertų perspėjimus ir pasiūlymus labai brangiai kainuoja", - tęsė premjeras.
Pinigai atiteko žmonėms, o ne bankams
Buvęs premjeras ir buvęs socialdemokratų vadovas Gediminas Kirkilas šių Finansų ministerijos pažymų išplatinimą vadina "eiline konservatorių propagandine akcija", kuria esą dabartinė valdžia bando "uždengti savo nesugebėjimą veikti šitoj situacijoj ".
Iš pradžių buvęs premjeras sakė, jog buvo pasielgta teisingai, "nes pinigai atiteko žmonėms atlyginimų, pensijų, kitokių socialinių formų pavidalu". "Jei mes būtumėm darė taip, kaip siūlė ekspertai įvairūs, šie pinigai atitektų bankams ir tik padidintų jų pelnus", - sakė G.Kirkilas.
Tačiau į klausimą, kodėl nebuvo siekta 2008-ųjų biudžetą suformuoti pagal ekspertų siūlymus, tvirtino, jog jį esą išpūtė tuometinės opozicijos konservatorių, liberalų siūlymai.
Pasak mažumos Vyriausybei vadovavusio G.Kirkilo, užteko vieno sprendimo, kad biudžetas būtų suformuotas nedeficitinis - valstybės tarnautojų bei pareigūnų bazinį pareiginės algos dydį didinti iki 475 litų, kaip siūlė jo Vyriausybė, o ne iki 490 litų, kas buvo padaryta opozicijos siūlymu. Šiuo metu šis dydis sumažintas iki 475 litų, dar planuojama mažinti iki 430 litų.
Tiesa, G.Kirkilas nenurodo, kad minėti sprendimai tąkart buvo priimti ir valdančiųjų balsais.
Dabartinis premjeras A.Kubilius, į kritiką, jog biudžetas buvo išpūstas tuometinės opozicijos siūlymais, atsako, jog minėtos pažymos su perspėjimais apie artėjančią krizę bei siūlymais formuoti perteklinį biudžetą jiems pateiktos nebuvo.
Vyriausybė ketvirtadienį išplatino Finansų ministerijos specialistų 2006-2007 metais rengtų tarnybinio naudojimo pažymų ministerijos vadovybei dėl makroekonominės padėties ištraukas, vienoje jų, parengtoje 2007 metų spalį, teigiama, jog "2008 metų galimos tarptautinės finansų krizės pasekmėms išvengti reikalingas biudžetas, kuris 8 proc. nominalaus BVP augimo sąlygomis užtikrintų 4 proc. BVP valdžios sektoriaus perteklių".