Seimo pirmininko pavaduotojas, konservatorius Andrius Kubilius šiandien spaudos konferencijoje teigė, kad Lietuvai reikia esminių politinių permainų.
Kalbėdamas apie pasibaigusią Seimo kadenciją ir premjero Gedimino Kirkilo Vyriausybės 2 metų valdymo laikotarpį, „Tėvynės Sąjungos“ frakcijos atkreipė dėmesį į du dalykus.
Visų pirma, anot A. Kubiliaus, Seimo sesijoje ypač išryškėjo „visuotinis Seimo niekinimas ir menkinimas, netgi dergimas“. Konservatorius tvirtina, kad tai tapo patogia Vyriausybės bei valdančios daugumos savigynos forma – Seimas verčiamas atpirkimo ožiu, nors tame pačiame Seime yra valdanti dauguma, „kuri gali priimti tokius sprendimus, kokių nori ir siekia Vyriausybė“.
Pasak A. Kubiliaus, „parlamentų niekinimas yra populiarus, bet pavojingas žaidimas, galintis turėti ypatingai neigiamų pasekmių“. Seimo narys apgailestavo, kad tokio Seimo puolimo dar esą nebuvę per visus 18 nepriklausomybės metų.
Antroji problema, konservatoriaus nuomone – politikos sumenkėjimas. A. Kubilius teigė pasigedęs rimtų diskusijų, o „pseudoargumentų“ buvo pernelyg daug.
„Per pastaruosius porą metų išaiškėjo sisteminė Lietuvos politikos bėda – ilgalaikio strategiškumo nebuvimas, paviršutiniškumas, negebėjimas diskutuoti dėl alternatyvų, negebėjimas įsiklausyti į argumentus, strateginių susitarimų ir pasitikėjimo kultūros stoka“, - vardino A. Kubilius. Šios problemos kamuoja visas svarbiausias politines institucijas – ir Seimą, ir Vyriausybę, ir prezidentūrą.
A. Kubilius priminė ir prezidento Valdo Adamkaus sprendimą vetuoti Seimo priimtą pilietybės įstatymą. Anot Seimo nario, šalies vadovo poelgio negalima pateisinti „jokia logika ir jokiais konstitucinis argumentais“.
„Konstituciniais pseudoargumentais“ A. Kubilius vadina ir prezidento patarėjų teiginius, kad Aukščiausiojo Teismo pirmininkas negali laikinai eiti administracinių pareigų, kol bus paskirtas naujas vadovas.
„Šis laikmetis sako viena – Lietuvai reikia išmintingai drąsių strateginių sprendimų ir gebėjimo susitarti dėl tokių sprendimų įgyvendinimo.Tam reikia esminių politinių permainų. Esu tikras, kad Lietuva tam yra subrendusi“, - teigė A. Kubilius.