Būsimojo premjero Andriaus Kubiliaus negąsdina ekonomikos žiema. Jis tikina, kad sunkmetis - geriausias laikas būtinoms permainoms.
Jau rytoj Seimas turėtų apsispręsti, ar pritarti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderio A. Kubiliaus skyrimui penkioliktosios Vyriausybės vadovu. Praėjusį ketvirtadienį pasirašęs dekretą dėl A.Kubiliaus kandidatūros teikimo, vakar prezidentas Valdas Adamkus pristatė jį parlamentarams. Apie septynias minutes kalbėjęs šalies vadovas gyrė A.Kubiliaus būdo savybes ir išsakė, ko tikisi iš būsimosios Vyriausybės. Prieš pustrečių metų teikdamas Seimui socialdemokratų kandidato į premjerus Zigmanto Balčyčio kandidatūrą V.Adamkus tepasakė vieną sakinį ir išėjo iš posėdžių salės. Vakar prezidentas taip pat nesiklausė būsimojo Vyriausybės vadovo kalbos, mat skubėjo išskristi į Taliną, rašo „Lietuvos žinios“.
Tikisi ryžtingumo
„Tikiu ir pasitikiu šiuo politiku, todėl prašau Seimo pritarti jo kandidatūrai į ministro pirmininko postą“, - pristatydamas pretendentą sakė prezidentas. Jis priminė, kad prieš 10 metų (vėliau A. Kubilius patikslino, kad prieš 9) perėmęs vadovavimą Vyriausybei dabartinis TS-LKD lyderis atsiskleidė kaip ryžtingas politikas, nemažai prisidėjęs prie ūkio stabilizavimo Rusijos finansinės krizės metu. „Tokios pat ryžtingos ir dalykiškos veiklos Lietuvai reikia šiandien. Be dabarties problemų, atėjusių kartu su pasauline finansų krize ir prasidedančiu ekonominiu sunkmečiu, mus slegia ir įsisenėję rūpesčiai, stabdo neatliktos būtinos pertvarkos“, - kalbėjo prezidentas.
Kaip vieną pirmųjų naujosios Vyriausybės žingsnių jis įvardijo kitų metų biudžeto sudarymą. Lietuvos ūkiui, anot V. Adamkaus, teks atremti du iššūkius - išlaikyti valstybės finansų stabilumą ir kartu - taikomas priemones susieti su viešojo sektoriaus reformomis.
Prašė supratimo
Daugiausia laiko savo 15 minučių kalboje kandidatas į premjerus skyrė ūkio krizei, kurią metaforiškai vadino ekonomikos žiema, citavo išrinktąjį JAV prezidentą Baracką Obamą, jo buvusį varžovą Johną McCainą, Prancūzijos vadovą Nicolas Sarkozy ir popiežių Joną Paulių II. A. Kubilius priminė, kad į Permainų koaliciją susibūrusių parlamentinių partijų parengtas krizės įveikimo planas taps Vyriausybės programos dalimi. „Mes neprašome pritarimo mūsų planui, mes prašome supratimo. Supratimo, kodėl mes esame priversti tai daryti, ir supratimo, kas būtų, jeigu to nedarytume“, - kalbėjo A.Kubilius. Jis piešė liūdną kitų metų perspektyvą - 5 mlrd. 300 mln. litų biudžeto deficitą ir ribotas galimybes skolintis.
Kartu A. Kubilius teigė tikįs, kad Lietuva turi pakankamai jėgų ir ryžto per šį sunkmetį atsinaujinti, valstybės valdymą padaryti efektyvesnį, apsivalyti nuo korupcijos, ištaisyti įsisenėjusias mokesčių sistemos bėdas ir ją pertvarkyti. „Padarysime viską, kad krizės įveikimo planas kuo mažiau paliestų mažiausias pajamas gaunančius žmones. Taip pat privalome apsaugoti mūsų verslo pamatus“, - kalbėjo pretendentas.
Klausimų jam turėjo 52 Seimo nariai, daugiausia opoziciniai socialdemokratai ir „tvarkiečiai“. Spėjo paklausti 12 parlamentarų. Beveik visus domino būsimojo Vyriausybės vadovo požiūris į ekonomikos bei finansų problemas.
Pagalbos nereikia
Žurnalistų paklaustas, kodėl Lietuva, užuot mažinusi mokesčius, ypač pridėtinės vertės (PVM), kaip kad šiuo metu daro kitos Europos Sąjungos šalys bei JAV, juos didina, A. Kubilius aiškino, kad mūsų ekonominė situacija yra visiškai skirtinga nei, pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos, JAV ar Belgijos. „Pirma, mes neturime jokių finansinių rezervų, kuriuos galima naudoti kaip ekonomikos skatinimo paketus. Antra, dabar esminis klausimas, kaip sumažinti biudžeto ir einamosios sąskaitos deficitą. Jei nepasieksime šių tikslų, visa mūsų valstybės finansų sistema gali bankrutuoti“, - teigė būsimasis premjeras.
Pasak jo, Didžiosios Britanijos vyriausybė iš tiesų mažina PVM, tačiau didina kitus mokesčius. „Ir mes mažiname gyventojų pajamų mokestį, o tai verslui gerokai svarbiau nei PVM dydis“, - aiškino A. Kubilius. PVM mokestis, anot jo, iš tiesų gula ant vartotojų pečių. Tačiau ta našta nebus tragiška. Ekspertai paskaičiavo, kad PVM pakėlimas 2 proc. (nuo 18-20 proc.) infliaciją padidins maždaug 1,5 procento. Jei ekonominė padėtis gerės, PVM, pasak A. Kubiliaus, bus sumažintas. Jis patikino, kad Lietuva bent jau kol kas tikrai neketina prašyti Tarptautinio valiutos fondo pagalbos.
Vakar po pietų A.Kubilius pradėjo susitikimų su visomis Seimo frakcijomis maratoną, kuris baigsis šiandien.
Raimonda Ramelienė