Ministras pirmininkas Andrius Kubilius pranešė, kad su liberalcentristų (LiCS) vadovu Algiu Čapliku sutarė, jog vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis artimiausiu metu pasitrauks iš pareigų.
(Papildyta 11:04 val.) Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis mano, kad valdančiosios koalicijos partnerių konservatorių ir liberalcentristų konfliktas turi būti išspręstas maksimaliai greitai, nes priešingu atveju Liberalų sąjūdis svarstytų galimą koalicijos sutarties nutraukimą.
„Manau, kad maksimaliai greitai turi būti situacija išspręsta, toliau tikrai nebegalima visos šalies ir visų valstybinių įstaigų laikyti įkaitais ir naudoti savo politinėse kovose, todėl mes tikrai labai griežtai reikalaujame iš koalicijos partnerių artimiausiomis dienomis apsispręsti, ar jie dar pajėgūs kartu dirbti, ar ne, ir tada daryti sprendimus“, – žurnalistams sakė E. Masiulis.
Jeigu nepavyktų to pasiekti, pasak jo, Liberalų sąjūdis nebemato galimybės „toliau murkdytis šitoje situacijoje“.
„Neapsisprendimas – tai reiškia, kad mes irgi turime eiti į koalicijos sutarties nutraukimą“, – sakė E. Masiulis žurnalistams Seime.
Pasak jo, visi pageidavimai ar reikalavimai iš vienos ar kitos pusės išsakyti. „Šiandien turi būti konstatuota, ar koalicijos partneriai yra pasiruošę dar daryti kokius nors kompromisus, ar ne. Jei kompromisų neišgirsime, tikrai nematome prasmės toliau „vynioti vatą“, – teigė E. Masiulis.
Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) prezidiumas įgaliojo Andrių Kubilių, Ireną Degutienę ir Jurgį Razmą artimiausiomis dienomis kalbėtis su koalicijos partneriais liberalcentristais dėl nesutarimus įžiebusių problemų. Jeigu susitarti nepavyktų, jau kitą savaitę gali būti pradėtos kalbos apie mažumos Vyriausybę.
(Papildyta 10:07 val.) Ketvirtadienį „Žinių radijuje“ kalbėjęs LiCS vadovas Algis Čaplikas paneigė Andriaus Kubiliaus teiginius, esą valdantieji susitarė dėl vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio atleidimo iš pareigų. Kad neketina trauktis iš posto, iki šiol nuosekliai tvirtino ir pats R. Palaitis.
Premjero žodžius A. Čaplikas pavadino melu, o jo veiksmus įvertino kaip valdančiosios koalicijos griovimą.
„Atsakingai pareiškiu, kad LiCS net nesvarstys konservatorių lyderio iškeltų neteisėtų reikalavimų ir jų nevykdys. Ministras FNTT pareigūnus atleido pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, jis neketina atsistatydinti, taip pat ir grąžinti į darbą pareigūnų, kurie prarado pasitikėjimą“, – sakė A. Čaplikas.
Konservatorių lyderio pareiškimas, kad koalicijos partneriams liberalcentristams „nepakeitus požiūrio“ reikės svarstyti mažumos Vyriausybės scenarijų, LiCS pirmininko A. Čapliko vertinimu, yra populistinis.
„Visų pirma tam, kad Vyriausybė taptų mažumos, Premjerui reikia patraukti ne vieną R. Palaitį, o atstatydinti visus keturis LiCS deleguotus ministrus. Ministrų pasitraukimas reikštų valdančiosios koalicijos griūtį, ir tuomet Premjeras pasitikėjimą turėtų pasitikrinti Seime, ir visai neaišku, ar šis pasitikrinimas būtų sėkmingas. Taigi Premjero pasvarstymus apie mažumos Vyriausybę galiu vertinti tik kaip populistinius“, – sakė LiCS lyderis.
Jis taip pat pridūrė, kad iš konservatorių vadovų melagingų pareiškimų ir desperatiško elgesio susidaro įspūdis, kad patys Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionys demokratai nebenori dirbti koalicijoje ir Vyriausybėje, tik kol kas neranda būdų, kaip tai realizuoti svetimomis rankomis.
A. Čapliko teigimu, derybose su koalicijos partnerės – Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų – lyderiu, Premjeru A. Kubiliumi iš keturių jo reikalavimų tik vienas būtų realus ir įgyvendinamas – tai Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pertvarka.
Kitus tris reikalavimus – atstatydinti vidaus reikalų ministrą R. Palaitį, grąžinti į darbą pasitikėjimą praradusius FNTT vadovus ir sustabdyti konkursą FNTT vadovo pareigoms užimti – LiCS vertina kaip ultimatyvius ir neteisėtus.
(Papildyta 09:33 val.) „Su partijos vadovais esame tai sutarę <...>, tai yra sąlyga, aš nežinau, ar ji bus realizuota, kad koalicija toliau galėtų dirbti. Viena iš kelių sąlygų“, – „Žinių radijui“ ketvirtadienį patvirtino A. Kubilius.
Premjero teigimu, jeigu vis dėlto ši sąlyga nebus įvykdyta ir R. Palaitis neatsistatydins, konservatoriai siūlys dirbti mažumos koalicijos sąlygomis.
„Ką vakar ir prezidiume labai aiškiai pasakėme, mes tada siūlome toliau koalicijos partneriams liberalams dirbti mažumos koalicijos sąlygomis“, – teigė A. Kubilius.
Trečiadienio vakarą vidaus reikalų ministro patarėja Ramunė Hazir Eltai pabrėžė, kad R. Palaitis atsistatydinti neketina.
(Papildyta 20.31) Šiandien vykusiame Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų prezidiume partija įgaliojo partijos pirmininką Andrių Kubilių, pirmininko pavaduotoją Ireną Degutienę ir Seimo TS-LKD frakcijos seniūną Jurgį Razmą per artimiausias dvi dienas siekti rezultato derybose su Liberalų ir centro sąjunga dėl koalicijos ateities ir esminių sprendimų, kuriuos turėtų priimti Liberalų ir centro sąjunga.
Teigiama, kad TS-LKD toliau sieks ministro R. Palaičio atsistatydinimo.
Liberalcentristams nesutikus su sąlygomis, pasak R. Juknevičienės, konservatoriai formuos mažumos vyriausybę.
Trečiadienio vakarą vykstančiame Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų prezidiumo posėdyje A. Kubilius informavo, kad buvo sutarta, jog ministras pasitrauks artimiausiu metu, tačiau jo metu pridūrė nesąs tikras, ar koalicijos partneriai laikysis šio susitarimo. Buvo kalbama, kad R. Palaitis jis šią savaitę atsistatydins mainais į tai, kad premjeras nebesieks grąžinti į darbą buvusių vadovų.
Kaip skelbia LNK televizija, neoficialiai buvo manoma, kad siekiant išlaikyti valdančią koaliciją, premjeras ir liberalcentristai sudarė paliaubas. Tačiau LNK laidoje buvo pranešta, kad R. Palaitis nesitrauks iš posto.
Balsas.lt pakalbino Vytautą Bogušį, kuris neigė, kad buvo susitarimas tarp premjero ir liberalcentristų. „Vyriausybėje buvo kalbamasi apie FNTT reorganizaciją, apie galimybę stabdyti konkursą į FNTT vadovus. Tam ministras R. Palaitis neprieštaravo, tačiau nebuvo kalbėta apie tai, kad ministras trauksis. LiCS vadovas A. Čaplikas netgi nebuvo susitikęs su premjeru šiandien, tad tokių susitarimų negali būti iš principo“, – sakė V. Bogušis.
Premjero patarėjas Virgis Valentinavičius buvo lakoniškas: „Aš nežinau, kaip yra iš tikrųjų. Aš neturiu jokios informacijos ir šio klausimo nekomentuosiu.“
***
Balsas.lt primena, kad dėl šių pareigūnų atleidimo užvirė nuožmi politinė kova, kuri gresia baigtis koalicijos griūtimi ir net išprovokavo kalbas apie pirmalaikius Seimo rinkimus.
Seimo Antikorupcijos komisija, atlikusi tyrimą, patvirtino išvadas dėl valstybės politikų ir pareigūnų veiksmų bei sprendimų nagrinėjant FNTT vadovų V. Gailiaus ir V. Giržado, kurios yra nepalankios keliems aukštiems valstybės asmenims.
Komisija siūlo prezidentei ir ministrui pirmininkui Andriui Kubiliui atstatydinti R. Palaitį, o generaliniam prokurorui Dariui Valiui – teikti prezidentei prašymą atstatydinti pastarojo pavaduotoją Darių Raulušaitį, tačiau D. Valys šį reikalavimą atmeta.
Tyrimo išvadoje taip pat sakoma, kad prezidentė D. Grybauskaitė esą reikalavusi, jog V. Gailius atleistų savo pavaduotoją, galėjo pažeisti Konstituciją. Taip pat komisija atkreipia dėmesį į tai, kad prezidentės patarėjas nacionalinio saugumo klausimais viešai melavo ir neva viršijo įgaliojimus, kuomet jis esą „nurodinėjo, kaip Seimo komisija turi dirbti“. Todėl į ją kreipiamasi pateikiant papildomus klausimus.
Prezidentė D. Grybauskaitė į minėtus klausimus neatsakinėja prisidengdama Generalinės prokuratūros oficialiai vykdomu ikiteisminiu tyrimu, o premjero teikimą atleisti ministrą R. Palaitį atmetė, siūlydama koalicijai „pačiai susitarti“. Prezidentės patarėjas Mindaugas Lingė iš premjero A. Kubiliaus viešai pasityčiojo. Seimo pirmininkė ir A. Kubiliaus partijos kolegė Irena Degutienė paskelbė norinti priešlaikinių Seimo rinkimų. Antradienį surinkti parašai dėl interpeliacijos ministrui. Vyriausybėje taip pat svarstoma galimybė minėtus FNTT vadovus grąžinti į darbą Vyriausybės nutarimu, panaikinant ministro įsakymą.