Mes, socialdemokratai, ryžtingai pritardami tiesioginiams merų rinkimams, daug dėmesio ir energijos skyrėme tam, kad ir tiesiogiai piliečių renkamas meras būtų ir miesto Tarybos narys, kad liktų kuo platesnės galimybės jo bendradarbiavimui su Tarybos nariais, kad neįvyktų pražūtingos prarajos, tarp tarybos sprendimų ir mero darbų. Džiaugiamės, kad tai pavyko įtvirtinti Seime įvykusiame kovo 23 d. balsavime. Būtina aiškiai pasiskirstyti pareigomis ir atsakomybėmis. Juolab, kad turime jau mūsų savivaldos vystimosi istorijoje tokių pavyzdžių, kai 1990-1995 metais turėjome ir tarybos pirmininkus, ir merus. Tą patirtį būtina gerai išanalizuoti, jos pamokas išmokti ir pritaikyti naujiems šio laikmečio keliamiems reikalavimams.
Išbandymas ir politikams, ir rinkėjams
Tiesioginiai merų rinkimai tikras išbandymas partijoms, neturinčioms stiprių, nepraradusių žmonių pasitikėjimo asmenybių, nelabai patinka jie ir tiems partiečiams, kurie įpratę į valdžią „atvažiuoti“ sąrašo traukinuku, pasislėpę už kitų - populiaresniųjų pečių. Kaip tik asmeninės atsakomybės iškėlimas, manau, ir yra pati stipriausioji ir naudingiausioji tokių rinkimų pusė. Padės apsivalyti visai šalies partinei politinei sistemai, išgrynins savivaldos idėją ir pamažu grąžins žmonių pasitikėjimą. Galų gale didins ir pačių rinkėjų atsakomybę – žmonės negalės sakyti balsuojantys už „katę maiše“, patys išsirinks sau miesto ar miestelio šeimininką. Kokį išsirinks – tokį ir turės.
Kodėl taip sunkiai einame pirmyn
Ir vis dėlto tiesioginių merų rinkimų link einame gana vangiai. Kodėl taip neskubama įtvirtinti to, ko tikisi Lietuvos žmonės, dėl ko aiškiai pasisako ir Lietuvos Prezidentė? Žinoma, pats Konstitucijos keitimas įtvirtinant tiesioginius merų rinkimus Lietuvoje nėra greitas darbas. Tai sudėtinga procedūra, tačiau reikia pripažinti, kad yra ir kitų priežasčių, dėl ko akivaizdžiai visi sprendimai vilkinami. Viena jų – jau mano minėta natūrali naujų išbandymų ir akistatos su rinkėjais baimė, kita – tai paslėptas gal net pačių konservatorių sunkiai pripažįstamas nenoras tokiu sprendimu suaktyvinti Lietuvos rinkėjus ateinančiuose savivaldos rinkimuose. Tiesa yra tokia, kad kuo mažiau žmonių dalyvauja rinkimuose, tuo geresnių rezultatų gali tikėtis Lietuvos konservatoriai, turintys gal ir ne tokį didelį, bet labai ištikimą rinkėjų ratą. Gal čia, kaip sakoma, ir pakastas šuo, vardu, „Didžioji Politika“ Kas galėtų paneigti? Tik patys valdantieji.
Algirdas Butkevičius, LSDP pirmininkas, Seimo LSDP frakcijos seniūnas