Šią savaitę Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) pareiškė, kad nepasirašys dabartinio Nacionalinio susitarimo „Už nepraskolintą valstybę, už saugią Lietuvos ateitį“, nes „projektas“ neatitinka Lietuvos žmonių lūkesčių. Socialdemokratai palaiko profsąjungas ir teigia, jog susitarimu šį projektą būtų sunku pavadinti, nes valdžia su niekuo nesitarė ir sprendimus priėmė viena.
Pasak Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūno Algirdo Butkevičiaus opozicinės politinės partijos iš valdančiųjų apskritai nėra gavusios kvietimo sėsti prie derybų stalo.
„Mūsų turimas „Nacionalinio susitarimo“ projektas labiausiai primena „tipinę sutartį“, kurią atspausdintą smulkiu šriftu vartotojui pakiša pasirašyti nelabai sąžiningas komersantas. Nenuostabu, kad jau dabar įvairios organizacijos viena po kitos atsisako po juo pasirašyti, juk tokio masto susitarimai tarp socialinių partnerių ir įvairių visuomenės grupių prasmingi tik tuomet, kai vyksta sąžiningas dialogas ir konstruktyvus pozicijų derinimas, kai visos šalys geranoriškai pritaria. Šiuo atveju tartasi nebuvo“ – teigia A. Butkevičius.
Socialdemokratų nuomone, susitarimo projekte išdėstomi jau priimti sprendimai mažinti atlyginimus, koreguoti mokesčius. O numatyta tik tiek, kad Vyriausybė įsipareigoja per mėnesį ar net greičiau stebuklingu būdu parengti mistines „esmines struktūrines pertvarkąs“ „Sodroje“, sveikatos apsaugoje ir švietime, kurių net sumanymai ar bendri bruožai visuomenei lieka nežinomi.
„Sunku kalbėti apie socialinį dialogą, jei valdžia, jau prastūmusi diskriminacinius Darbo kodekso pakeitimus, tik dabar pasižada, jog dės visas pastangas, kad darbo santykius reguliuojantys teisės aktų projektai Seimui būtų teikiami tik suderinus su socialiniais partneriais“, – piktinasi LSDP frakcijos seniūnas.
Vyriausybė Lietuvos gyventojams į akis pučia miglą, o šaliai šiuo nelengvu metu būtų naudingas nacionalinis susitarimas, kuris padėtų pagrindus politiniams sprendimams, būtiniems tvirtai pastatyti ant kojų susvyravusią mūsų šalies ekonomiką ir socialinę aplinką. Pirmiausia jame turėtų atsispindėti bendros pastangos gaivinti ūkį ir išsaugoti darbo vietas, ir tik po to – viešųjų finansų balansavimas ir biudžeto gelbėjimas. Toks santarvės aktas padėtų išvengti socialinių konfliktų. Panašu, kad mūsų dabartinė valdžia šiam santarvės aktui dar nesubrendo.
Algirdas Butkevičius yra Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas