Kai kurių užsienio valstybių Lietuvos piliečiams dalinamos kortos, kurių turėjimas nėra teisiškai reglamentuotas, yra rimta problema, kuri gali grėsti ir Lietuvos nacionaliniam saugumui, mano Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Audronius Ažubalis.
"Problemos yra rimtos, kompleksinės, ir tolesnis jų nesprendimas gali turėti neigiamų pasekmių Lietuvos nacionaliniam saugumui", - sakė A. Ažubalis po penktadienį už uždarų durų vykusio Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdžio.
Jame buvo svarstoma užsienio valstybių tėvynainių kortų dalinimo Lietuvoje problema. Posėdyje dalyvavo ir Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Povilas Malakauskas.
A. Ažubalio nuomone, turime nusistatyti, remdamiesi tarptautiniais standartais, vieną ar kitą šio klausimo traktavimą.
Paklaustas, ar galima turėti, pavyzdžiui, Lenko kortą, A. Ažubalis atsakė, kad nėra jokio teisinio reguliavimo. "Nėra jokio reguliavimo, todėl mes ir svarstome šitą klausimą, nes nei reguliavimo, nei turėjimo tokių dokumentų pasekmių nėra numatyta mūsų teisės aktuose, ir tai kelia daug problemų, daug klausimų atitinkamų institucijų, organizacijų vadovams. Pagaliau ir Lietuvos piliečiams kyla klausimas, ką tai reiškia, kokios pasekmės?" - svarstė A. Ažubalis.
Kai kurie Lietuvos piliečiai turi Lenko kortas. "Kol kas kitų kortų nėra. Yra tėvynainių programa, kurią vykdo Rusijos Federacija, kurią administruoja Rusijos federalinė migracijos tarnyba. Yra tarptautinė praktika, yra atitinkami atvejai, kada kartu Vengrija ir Slovakija kreipėsi į Europos Venecijos komisiją, kuri aiškinosi dėl Vengro kortos", - sakė A. Ažubalis.
Pasak A. Ažubalio, kitą savaitę planuojama surengti jau trečią, šiai problemai skirtą, Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdį, kuriame planuojama suformuluoti pasiūlymus ir rekomendacijas Vyriausybei.
Pernai Lietuvoje kilo diskusijų, ar Lenko korta nesuponuoja pasižadėjimo kitai valstybei ir yra suderinama su Lietuvos Seimo nario statusu.
Seimas svarstė galimybę dėl Lenko kortos kreiptis į Konstitucinį Teismą. Tačiau šių metų birželio 11 d. parlamentarai nepritarė nutarimo projektui, kuriuo buvo siūloma išsiaiškinti, ar tokio užsienio valstybės dokumento turėjimas yra suderinamas su Seimo nario statusu.
Konstitucinio Teismo Seimas ketino paprašyti paaiškinti, ar Seimo nario, neatsisakiusio užsienio valstybės dokumento, kurio turėjimas siejamas su tam tikru Lietuvos Respublikos piliečio elgesiu užsienio valstybės atžvilgiu, priesaika yra "dviprasmiška, neatitinka ištikimybės vien Lietuvos valstybei principo ir yra negaliojanti".
Lenko kortą turi Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis Europos Parlamento narys Valdemaras Tomaševskis ir Seimo narys Michalas Mackevičius.
Šią vasarą pasigirdo Rusijos fondo "Rusai" ketinimai rusų kilmės Baltijos šalių, Ukrainos, Kazachstano ir Moldovos piliečiams dalinti Ruso kortas.