Užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis, kalbėdamas apie dvišalius santykius su Lenkija, kaimynus nuo patriotinės retorikos ragina pereiti prie skaičių ir faktų kalbos.
A. Ažubalis sako Lietuvos ir Lenkijos santykiuose įžvelgiąs neatitikimą: Europos Sąjungos (ES) ir NATO formatuose yra pozityvi santykių praktika ir ne itin pozityvi retorika dvišaliuose santykiuose.
„Jeigu stebite informacinį foną, Lietuvos pusė elgiasi labai nuosaikiai, neprovokuoja ir pati nesivelia į ginčus, kurie iš esmės, aš manau, ir pareiškimai vieši, paaiškinimai, kad Vilnius nebuvo okupuotas, kad čia lietuviai visad kalti, kad kažkas nori kažką asimiliuoti, veda tiktai į niekur. Manau, vienintelis įmanomas dalykas - tai kalbėtis faktų, skaičių kalba. Tai mes siūlėme ir siūlome ir dabar", - ketvirtadienį "Žinių radijo" laidoje "Prie pietų stalo" sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.
Pasak A. Ažubalio, tokie su lenkų tautinės mažumos švietimu susiję faktai, kai nuo 15 iki 10 moksleivių buvo sumažintas lenkiškų mokyklų klasių komplektavimas, 5 proc. padidintas mokinio krepšelis, iliustruoja geresnę švietimo kokybę. Ministro teigimu, pirmadienį susitiksianti ekspertų darbo grupė, sudaryta iš abiejų pusių atstovų lenkų ir lietuvių tautinių mažumų problemoms spręsti, turės visas šias išklotines.
"Sakau, kalbėkime skaičiais ir faktais. Tačiau kadangi visa praeitis yra iš tikro įelektrinta, nepaisant, kad mes esame ES, NATO, pats regionas yra įelektrintas permainų įvairių, atkritimų, tai tam reikia ilgo laiko", - kalbėjo A. Ažubalis.
Pastarosiomis savaitėmis Lietuvos ir Lenkijos santykiai įkaito lenkų kilmės politikams pradėjus kritikuoti naująjį Švietimo įstatymą, kuriuo plečiamas dalykų dėstymas lietuvių kalba tautinių mažumų mokyklose ir 2013 metais ketinama suvienodinti lietuvių kalbos egzaminą lietuviams ir tautinėms mažumoms.
Nuo šių mokslo metų tautinių mažumų pradinėse ir pagrindinėse mokyklose stipriau bus mokoma lietuvių kalbos kaip dalyko. Taip pat visų Lietuvos mokyklų vienuoliktokai mokysis pagal tą pačią lietuvių kalbos ir literatūros bendrąją programą. Lietuviškai bus dėstomos ir Lietuvos istorijos bei geografijos temos iš istorijos ir geografijos ugdymo programų bei pilietiškumo pagrindai.