Pagrindinė Rusijos televizija „Rossija24“ nušvietė Skuodo rajono delegacijos vizitą į Sovietų Sąjungos kario Michailo Ivanovičiaus Čebodajevo atminimo ceremoniją Chakasijoje, Rusijoje. Latvijoje žuvęs M. Čebodajevas palaidotas Skuode su kitais Sovietų Sąjungos kariais, čia pokariu jam iškeltas paminklas.
Persvarstys bendradarbiavimą
Skuodo rajono savivaldybės meras Petras Pušinskas portalui tv3.lt pasakojo, kad savivaldybės bendradarbiavimas su Chakasijos bendruomene vyksta jau kurį laiką – skuodiškiai ten vyko 2014 m., o delegacija iš Chakasijos pernai lankėsi Skuode. Pats meras bendruomenių ryšius laiko kultūriniu bendradarbiavimu.
Tačiau pamatęs, kaip visuomenė ir žiniasklaida sureagavo į liepos pradžioje įvykusią skuodiškių išvyką, meras pripažįsta, kad bendradarbiavimą teks permąstyti.
„Turėsime apsitarti, apsvarstyti visus už ir prieš“, – kalbėjo P. Pušinskas.
Jis neslepia, kad, prieš vykdama į Chakasiją, skuodiškių delegacija apsilankymo programos neturėjo, „buvo tik kvietimas į jų rajono šventę“. Išvykos išlaidas padengė pati savivaldybė, o apgyvendinimu pasirūpino vietiniai.
„Ir kultūrinė programa, susipažinimas su aplinka, ir verslu, kas ten pas juos yra aktualu. Kiek mane pasiekė informacija, buvo ir pas vieną verslininką, kuris žirgyną turi, kur žirgai pasaulyje garsūs. Paskui buvo mėsos perdirbimo įmonėje. Kaip mane informavo, (kario pagerbimo ceremonija – aut. past.) buvo tik vienas iš epizodų visos kelionės“, – teigė meras.
P. Pušinskas nesistebi, kad Rusijos televizija iš viso lietuvių vizito reportaže panaudojo tik epizodą, kuriame skuodiškiai lankosi kario pagerbimo ceremonijoje. Meras taip pat pripažįsta, kad savivaldybė galėjo numatyti, kad jų laukia kažkas panašaus.
„Kaip aš buvau informuotas, ta televizija sekiojo juos visos kelionės metu. Bet buvo, kaip buvo, parodė tik tą momentą. Kadangi, žinant dabartinę situaciją, žinant propagandą, parodė tik tą momentą. Kitų momentų nerodė. <...> Jų politika yra žinoma. Kažkiek gal ir galėjome numatyti, kad gali kažkas panašaus būti, bet nei interviu davė, nieko. Jau buvo apsispręsta neduoti interviu kažkokioms televizijoms, nekomentuoti“, – teigė P. Pušinskas.
Trūksta kritiškumo
Kiek mažiau nei prieš savaitę Plungės rajono savivaldybės vardas nuaidėjo per žiniasklaidą, kai savivaldybė ieškojo meno kolektyvų vykti į Krasnogorske, Rusijoje, vykstantį meno festivalį. Tąkart portalo tv3.lt kalbintas Plungės rajono vicemeras Mindaugas Jurčius kvietime problemų neįžvelgė.
Po šių istorijų Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala siūlo politikams kritiškiau vertinti iš Rusijos gaunamus kvietimus.
„Reikalingas kritinis vertinimas kiekvienu atveju, neturėtų būti laukiama kažkokių draudimų iš valstybės institucijų ar pagrūmojimų pirštu. Turėtų būti gebėjimas kritiškai vertinti situaciją. Juo labiau, kad Plungės atveju jau buvo situacija, kai važiavo praėjusiais metais į vieną renginį, bet programa buvo šiek tiek kitokia, nei buvo planuota iš pradžių, ir įvyko susitikimas su „Naktiniais vilkais“, kurie akivaizdžiai turi politines sąsajas su V. Putinu. Gali iš principo nežinoti, kas vyksta, nes programa keičiasi eigoje“, – tv3.lt kalbėjo L. Kojala.
Jis neatmeta galimybės, kad Lietuvos delegacijos gali vykti į Rusiją ir megzti ryšius, tačiau apie tai reikia kalbėti ir diskutuoti, „turint omenyje niuansus, kurie gali iškilti“.
Rusijos televizija skuodiškių vizitą į Chakasiją išnaudojo savo naudai, pavaizduodama, kad Lietuviai taip mezga santykius tarp šalių ir gerbia Sovietų Sąjungos didvyrį. L. Kojala svarsto, kad analogiški lietuvių pasirodymai Rusijoje ir toliau gali būti išnaudojami Rusijos vidaus propagandai.
„Vėlgi, labai sunku sakyti, kad vieni ar kiti renginiai neturi politinio atspalvio. Bet koks procesas gali turėti politinį atspalvį, gali būti naudojamas žiniasklaidoje. Reikia tą suvokti ir dabartinės situacijos kontekste vertinti kritiškai, nes būtų naivu tikėtis, kad kiekvienas renginys įvyksta ir tai yra tiesiog tas pat renginys ir nieko daugiau. Manau, kad ypač dabartiniame kontekste būna labai retai“, – sakė analitikas.
Nelaiko savęs politikais
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys konservatorius Arvydas Anušauskas pastebi tendenciją, kad savivaldos politikai nelinkę savęs ir savo veiksmų laikyti politiškais, todėl ir palaiko vienokius ar kitokius santykius su Rusija.
„Savivaldybės politikai savęs iš esmės nelaiko politikais, nes jiems atrodo, kad visa tai, kas daroma savivaldybėje, yra vietinis ūkis, savivaldybės įmonių tvarkymas, kad politikos tame nėra, kad ryšių palaikymas, draugystės sutarčių sudarymas nėra politika, o vos ne humanitarinis veiksmas“, – tv3.lt sakė A. Anušauskas.
Savo ruožtu A. Anušauskas kritiškai vertina skuodiškių ir plungiškių požiūrį, jog jų ryšiai su Rusija – kultūrinis bendradarbiavimas.
„Čia nereikia didelės išminties, bet kultūrinį bendradarbiavimą mes suprantame, kad tai nėra stovyklos vaikams, „Ruskij mir“ ir panašiai. Aš manau, kad, jeigu savivaldybėse žmonių rinkti žmonės pradės elgtis, kaip politikai, tai jie ir pamatys tuos skirtumus“, – kalbėjo Seimo narys.
A. Anušauskas neabejoja, kad Rusijos žiniasklaida lietuvių vizitus į Rusiją ir toliau išnaudos propagandiniais tikslais ir sakys, kad „Lietuvos politinis elitas rusofobiškas, štai, bendraukime savivaldybėmis“.