Internete galime rasti įvairiausių skaisčios odos maisto produktų sąrašų. Tačiau tikiu, kad kasdienė subalansuota mityba ir įpročiai – daug veiksmingesni. Pavyzdžiui, žalia arbata turi ypatingai daug antioksidantų, kurie padeda mums ilgiau išlikti jauniems. Tačiau, jei ją gersime valgydami dešreles ar didelį torto gabalą, nuostabios arbatos savybės vargiai mums pagelbės. Graži oda – daugybės veiksmų visuma, todėl išsamiau aptarsiu, kas padeda palaikyti odą elastingą bei mažina saulės spindulių poveikį.
Mano pačios oda yra ypatingai sausa ir nuo ankstyvos vaikystės sergu dermatitu (lėtinis odos uždegimas). Kai subalansavau mitybą ir ėmiau laikytis tam tikros rutinos, mano odos būklė akivaizdžiai pagerėjo. Išskirčiau devynias pagrindines taisykles, kurios veikia praktiškai.
1. Miegas – laiku ir pakankamai
Jis neatsiejamas nuo geros savijautos bei padeda atsigauti organizmui. Visi žino, kad miegoti reikia eiti laiku. Trūkstant miego organizme gaminasi per mažai atsijauninimo hormono (somatotropino), taigi senstate greičiau nei lemtų jūsų genetika ar kiti gyvenimo būdo veiksniai. Nepamirškite, kad miego trūkumas skatina saldumynų bei miltinių patiekalų potraukį.
2. Vengti saldumynų bei perdirbtų produktų
Uždegiminius procesus organizme skatina ne tik saldumynai, bet ir visi perdirbti maisto gaminiai: saldūs jogurtai, margarinas, dešrelės ir kumpiai, sausi pusryčiai, įprasti miltiniai bei duonos gaminiai. Suvalgius atsitiktinai nieko nenutiks, tačiau vartojant nuolat organizmas priverstas kovoti su nuolatiniais uždegimais. Odos spalva gali tapti nelygi, gali pasireikšti aknė (skausmingi spuogai).
Atminkite, kad uogos turi kelis, o kai kurios net keliasdešimt kartų daugiau antioksidantų nei vaisiai. Ypatingai vertingos laukinės uogos: mėlynės, bruknės bei spanguolės. Rūgštokas uogas maišykite su saldesniais vaisiais, pavyzdžiui, bananais ar abrikosais. Tuomet nereikės jų gardinti cukrumi.
Daržovėse taip pat gausu maisto medžiagų, antioksidantų, taip pat vitamino C. Šis vitaminas ypatingai svarbus kolageno gamybai, kuris būtinas odos stangrumui ir elastingumui užtikrinti. Vitaminas C nėra rūgštus, ir kai kuriose daržovėse, pavyzdžiui, brokolyje jo yra daugiau, nei citrinose.
4. Pomidorai – likopeno šaltinis
Kuo pomidoras tamsesnės spalvos, tuo juose daugiau yra likopeno, būtino mūsų odai. Likopenas sumažina ultravioletinių spindulių (saulės) žalą. Teigiama, kad patekęs į mūsų organizmą jis sumažina odos dėmių atsiradimo galimybę.
Likopenas geriausia pasisavinamas, jei pomidorai pakaitinami. Vasaros metu lengvai juos pakepkite kepsninėje ar pridėkite į karštus patiekalus, pavyzdžiui, valgykite pilno grūdo makaronų patiekalus su šviežiai paruoštu pomidorų padažu.
5. Žalios spalvos daržovės – vitaminai A ir K
Žaliosios lapinės daržovės turi vitaminų C, E bei A bei folatų, chlorofilo, beta karotinų, reikalingų odos ląstelių atsinaujinimui bei saugo odą nuo saulės padarytos žalos. Be to, teigiama, kad kai kurių šių medžiagų nuolatinis vartojimas sustiprina pačios odos apsaugą nuo saulės daromos žalos. Taip pat lapinėse daržovėse gausu liuteino, stipraus antioksidanto, kuris padeda odą palaikyti elastingą.
6. Riebi žuvis bei linų sėmenys – omega 3 šaltiniai
Silkė, skumbrė (nerūkyta), kokybiška lašiša, ančiuviai – tai žuvys turinčios mums būtinų omega 3 riebalinių rūgščių. Reguliariai vartojant jos mažina uždegiminius procesus, saugo nuo ultravioletinių spindulių daromos žalos. Taigi oda ilgiau išlieka stangri ir jauna. Taip pat omega 3 turi įtakos mūsų kraujagyslių ir kapiliarų tinkamai veiklai palaikyti, o tai tiesiogiai susiję su puikiu odos aprūpinimu įvairiausiomis reikalingomis medžiagomis.
7. Drėkinama ir nuo saulės pertekliaus saugoma oda
Jei rūpinsimės oda ir išoriškai, rezultatas bus dar geresnis. Išorinis poveikis taip pat svarbus, nes saulė, vėjas ir vanduo, o ypač jų derinys odą sausina. Taigi keliaudami į gamtą ar būdami lauke reguliariai odą drėkinkite ir būtinai ja pasirūpinkite vakare. Kai planuosite būti lauke – pasitepkite nuo saulės poveikio.
apsaugančiais kremais, ypač veidą, kurio oda jautri ir plona. Pati veidui ir kūnui atostogų šiltuose kraštuose metu šiemet naudojau vaikams skirtą „Eucerin purškalą nuo saulės vaikams SPF50+“.
Tiko ir man, ir mano dviem atžaloms. Jis ypač stipriai apsaugo nuo žalingų ultravioletinių spindulių ir stipriai drėkina odą, taigi nereikia tepti dviejų kremų. Veidą ištepu apsauginiu kremu prieš išeidama iš patalpos. O kūno odą šiek tiek vėliau, po 15 minučių buvimo saulėje, kad oda spėtų pasigauti vitamino D.
Jei ilgai maudėtės saulės spinduliuose naudokite kremus, skirtus po saulės vonių. Iki šių metų tokio tipo kremų nenaudojau, nes nesupratau, kam jie reikalingi, jei nenudegi odos. Pasirodo jie drėkina odą ir padeda sumažinti saulės padarytą žalą. Mane maloniai nustebino, kad tokie kremai tiko mano ypač jautriai odai.
8. Fizinis aktyvumas
Judėkime kasdien ir dažnai. Fizinis aktyvumas suaktyvina organizmo darbą ir kraujotaką bei deguonies pasisavinimą. Kai kraujotaka geresnė – oda lengviau pasiima visas reikalingas medžiagas ir greičiau atsistato, ilgiau išlieka elastinga. Be to, sportas gerina nuotaiką, taigi ir raukysitės mažiau.
9. Skysčiai – vanduo, arbata ir daržovės
Be vandens organizmui bus sudėtinga laiku pristatyti reikiamas medžiagas į odos ląsteles, kentės odos elastingumas ir vysite bei raukšlėsitės kaip vaisius, padėtas ant palangės. Kad švytėtumėte gerkite gryną vandenį ir kokybiškas žaliąją, prieskonių bei žolelių arbatas. Daug natūraliai vitaminizuoto vandens gausite ir iš daržovių. Pavyzdžiui, penkiuose nedideliuose agurkuose (0,5 kg) bus 450 ml skysčių.
Vasara nuostabus metas, nes akivaizdžiai jaučiame, kaip saulės šviesa susijusi su geresne nuotaika. Taigi mėgaukimės saule, tačiau nepamirškime apsisaugoti, valgykime subalansuotai ir padėkime odai išlikti kiek manoma elastingai ir gražiai.