Nuo gegužės 10-osisio mokymasis gali būti organizuojamas ne tik nuotoliniu, bet ir mišriu būdu, derinant kontaktinį ir nuotolinį mokymą, kaip tai vyko šių mokslo metų pradžioje.
Dauguma mokslo metus baigs nuotoliniu būdu
Sprendimus dėl mokymo organizavimo būdo – nuotolinio ar mišraus – priima savivaldybės. Vis dėlto, anot švietimo ministrės Jurgitos Šiugždinienės, vienetai savivaldybių nusprendė grąžinti moksleivius į klases.
„Mokinius į mokyklas yra apsisprendusios sugrąžinti šešios savivaldybės. Mokiniai grįš atskirais klasių komplektais. Neapsisprendė 24 savivaldybės, jos dar nėra priėmusios sprendimo“, – praėjusią savaitę sakė J. Šiugždinienė.
Šešios savivaldybės atvers klases, tai – Kaišiadorių rajonas, Kretingos rajonas, Panevėžio rajonas, Plungės rajonas, Birštono rajonas ir Švenčionių rajonas.
Ministrės žiniomis, Marijampolės, Mažeikių rajono, Ukmergės rajono ir Vilniaus miesto savivaldybės bent kol kas neketina grąžinti 5–11 klasių moksleivių į mokyklas. Taip pat apie tai, kad moksleiviai šiuos mokslo metus baigs nuotoliniu būdu, pranešė Pagėgių rajonas, Kauno miestas, Šiaulių miestas, Alytaus miestas, Raseinių rajonas.
Tiesa, anot ŠMSM, Kaune nuo kitos savaitės planuoja grįžti kelios klasės trijose mokyklose.
Klasėse mokysis ne vienu metu
Savivaldybėse, kur 5–11 klasių moksleivius vis dėlto apsispręsta grąžinti, ugdymas bus vykdomas mišriu būdu – apjungiant nuotolinį ir kontaktinį ugdymą. Be to, moksleiviai grįš ne visi vienu metu, o „šachmatų“ principu, kai vieną savaitę klasėje mokysis viena grupė mokinių, kitą savaitę – kita.
Atsižvelgiant į mokyklos dydį, pastato išplanavimą ir kitas sąlygas, ugdymas gali būti organizuojamas vieną savaitę kontaktiniu, kitą – nuotoliniu būdu. Mažose mokyklose viena klasė 3 dienas galėtų mokytis kontaktiniu, 2 dienas – nuotoliniu būdu.
Atsižvelgiant į tai, kad iki ugdymo proceso pabaigos liko nedaug laiko, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) rekomenduoja, kad laikas, skiriamas mokytis vienu ugdymo organizavimo būdu, nebūtų ilgesnis nei 5 mokymosi dienos.
Privalomi tyrimai ir veido kaukės
Ugdymas kontaktiniu būdu organizuojamas periodiškai atliekant mokinių ir ugdymo įstaigų darbuotojų profilaktinį tyrimą COVID-19 nustatyti. Tirtis nereikia tuo atveju, jei ugdymas organizuojamas atvirose erdvėse.
Mokiniai, nesutinkantys dalyvauti profilaktiniame tyrime, toliau mokysis nuotoliniu būdu.
Taip pat numatoma, kad visi asmenys švietimo įstaigoje turi dėvėti veido kaukes.
Saugumo priemonės
Klasei pradėjus mokytis kontaktiniu būdu, jai priskiriama nuolatinė patalpa, kur bus mokoma tik viena konkreti klasė.
Siekiant saugumo, ŠMSMS rekomenduoja maksimaliai išnaudoti mokymosi lauke galimybes. Pamokas organizuoti lauke ypač rekomenduojama skatinti mokytojus, mokančius jaunesnio amžiaus vaikus, ir mokytojus, kurių mokomo dalyko turinys lauko mokymuisi ypač palankus.
Siekiant mažinti grupių kontaktus, ŠMSM taip pat rekomenduoja koreguoti skirtingų mokinių amžiaus grupių pamokų pradžios laiką, derinant jį su mokinių tėvais.
Taip pat siūloma tvarkaraštyje numatyti po dvi ar daugiau to paties dalyko pamokų, o laboratorijose ir kituose specializuotuose kabinetuose organizuoti tik tas pamokos, kurioms būtina laboratorinė įranga. Laboratorijose svarbu užtikrinti naudojamų mokymo priemonių saugumą.
Mokyklos bendrose erdvėse, valgykloje, rekomenduojama pertvarkyti pertraukų trukmę, numatant keletą ilgiau trunkančių pertraukų, taip sudarant galimybes skirtingų klasių mokiniams pavalgyti, pasivaikščioti lauke.
Esant konsultacijų poreikiui, jas rekomenduojama teikti kontaktiniu būdu, taip pat padėti mokiniams kompensuoti atsiradusius mokantis nuotoliniu būdu pasiekimų nuostolius.