Štai keturi naujausi teiginiai, kuriuos patikrino BBC.
Kremavimo ir laidojimo dažnis nėra didesnis nei įprasta?
Verdiktas: Teiginys nėra teisingas. Visoje Jungtinėje Karalystėje 2020-aisiais žymiai padaugėjo kremavimų.
Pastaraisiais mėnesiais žmonės dalinosi duomenimis, gautais iš Laisvės gauti informaciją (FOI) prašymų, apie kremavimus ir laidojimus įvairiose JK vietinėse valdžios institucijose.
Jie tvirtina, kad skaičiai nėra didesni nei ankstesniais metais, ir abejoja, ar tikrai yra mirčių perteklius dėl koronaviruso.
Vienas plačiai paplitęs pavyzdys yra Birmingemo miesto tarybos paskelbti duomenys. Taryba pasakė, kad skaičiai, iš pradžių pateikti atsakant į prašymus gauti informaciją, buvo neteisingi dėl ataskaitų teikimo proceso sutrikimo. Pateiktos ataskaitos rodė, kad 2020 metų skaičius buvo mažiausias per pastaruosius šešerius metus.
Tačiau, remiantis pataisytais duomenimis, 2020 m. buvo 8 316 laidotuvių ir kremavimų, kas yra daugiau nei praėjusiais metais ir beveik daugiausiai nuo 2009 m. (ankstyviausi turimi duomenys).
Pažvelgus į nacionalinę kremavimo statistiką Jungtinėje Karalystėje, paaiškėjo, kad Kremavimo draugija suskaičiavo, kad 2020 metais buvo 70 000 daugiau kremavimų nei 2019 m. Nacionalinių laidojimo duomenų. rasti nepavyko.
Yra žinoma, kad nuo protrūkio pradžios Jungtinėje Karalystėje buvo daugiau nei 115 000 mirčių, viršijančių įprastą skaičių.
Teiginys: Paguldymai į ligoninę rodo, kad vakcinos nėra veiksmingos?
Verdiktas: Teiginys nėra teisingas. Vakcinos veiksmingai apsaugo žmones nuo sunkios ligos.
Jungtinės Karalystės vyriausiasis mokslinis pareigūnas seras Patrickas Vallance'as paskelbė apie atnaujintą statistiką.
„Maždaug 60 proc. hospitalizuotų žmonių dėl koronaviruso nėra dviem dozėmis paskiepyti žmonės, tiksliau tariant, 60 proc. hospitalizuotų žmonių dėl koronaviruso šiuo metu yra nepaskiepytieji“, – rašė jis „Twitter“.
Prieš jam pasitaisant, skaičiai buvo naudojami kaip „vakcinos nesėkmės“ įrodymas. Tačiau teiginiai, kad vakcinos nėra veiksmingos, yra neteisingi, praneša BBC sveikatos korespondentas Nickas Triggle'as.
Pažvelgus į ligoninėje gulinčių skiepytų ir neskiepytų žmonių santykį, galima parodyti, kad „vakcinos šiek tiek daugiau nei 90 proc. veiksmingumu apsaugo žmones nuo hospitalizacijos“.
Teiginys: Koronavirusas nekelia pavojaus nenutukusiems ir jaunesniems nei 65 metų žmonėms?
Verdiktas: Nors tyrimai rodo, kad tikimybė mirti nuo koronaviruso yra didesnė tiems, kurie yra nutukę ir vyresni nei 65 metų, nėra teisinga teigti, kad virusas nekelia pavojaus žmonėms, nepriklausantiems šioms kategorijoms.
JAV respublikonų įstatymų leidėjos Marjorie Taylor Greene „Twitter“ paskyra buvo sustabdyta po to, kai ji paskelbė melagingus įrašus.
Viename įraše ji teigė, kad koronavirusas nekelia pavojaus nenutukusiems ir jaunesniems nei 65 metų žmonėms. Vėliau ji teigė, kad nėra neteisinga pabrėžti nutukimą kaip COVID-19 rizikos veiksnį.
Anksčiau šiais metais Pasaulio nutukimo federacijos paskelbtoje ataskaitoje duomenys apie 2,5 milijono mirčių nuo koronaviruso buvo surinkti iš daugiau nei 160 šalių. 2,2 milijono šių mirčių įvyko šalyse, kuriose mažiausiai 50 proc. gyventojų turėjo antsvorio.
Nors ataskaitoje nurodomas tvirtas ryšys tarp mirčių nuo koronaviruso ir šalių, kuriose yra didesnis nutukimo lygis, profesorius Johnas Wildingas iš Pasaulio nutukimo federacijos sakė, jog yra visiškai klaidinga teigti, kad žmonėms, kurie nėra nutukę, negresia pavojus.“
„Taip, nutukimas yra svarbus veiksnys, tačiau jis nėra vienintelis. Yra daug žmonių, kuriems gresia pavojus, kurie turi visokių kitokių būklių ir kurie nėra nutukę“, – teigė jis.
Viena ataskaita, paskelbta žurnale „Lancet Diabetes and Endocrinology“, kurioje buvo nagrinėjamos kūno masės indekso (KMI) ir koronaviruso sunkumo Anglijoje sąsajos, patvirtino ryšį tarp ligos sunkumo ir mirties nutukusiems. Tačiau taip pat nustatyta, kad hospitalizavimų ir mirčių nuo koronaviruso buvo daugiau tarp tų, kurie turėjo nepakankamą svorį, palyginti su tais, kurių KMI sveikas.
Teiginys: JAV yra dešimtys tūkstančių nepraneštų mirčių nuo COVID-19 vakcinos?
Verdiktas: Šios ataskaitos, kuriomis buvo plačiai dalijamasi internete, nėra teisingos. Šių klaidingų teiginių išeities taškas yra JAV vyriausybės duomenų bazė, vadinama VAERS, kurioje kiekvienas esantis JAV gali pranešti apie neigiamą poveikį po gauto skiepo.
„TikTok“ vaizdo įrašuose dalinamasi informacija, kaip VAERS svetainėje galima peržiūrėti duomenis apie mirtis nuo koronaviruso vakcinos. Vaizdo įraše teigiama, kad ši paieška pateikė daugiau nei 51 000 rezultatų ir „slėpimo“ įrodymų. Tačiau BBC pasikalbėjus su JAV ligų kontrolės ir prevencijos centru, paaiškėjo, kad metodika, naudojama šiame vaizdo įraše ieškant duomenų, buvo neteisinga.
Teisingas mirčių skaičius tarp žmonių, paskiepytų nuo 2020 m. gruodžio 14 d. iki 2021 m. liepos 19 d., yra 6 207. Svarbu ir tai, jog VAERS sistema nėra sukurta taip, kad galėtų nustatyti ir parodyti, ar vakcina sukėlė problemą. Kitaip tariant, koreliacija nėra lygi priežastiniam ryšiui – klaidinga daryti išvadą, kiek iš šių 6 207 mirčių galėjo įvykti dėl pasiskiepijimo.
Ankstesniame pareiškime VAERS teigė, kad jos duomenų bazėje gali būti „neišsami, netiksli, atsitiktinė ir nepatikrinta informacija“ ir „ji negali būti naudojama siekiant nustatyti, ar vakcina sukėlė nepageidaujamą įvykį ar ligą“.