• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl kontrabandos tolimoje Japonijoje nuteistas, tačiau į Lietuvą atlikti likusios bausmės dalies sugrįžęs Mantas pasidalijo savo gyvenimo istorija.

79

Dėl kontrabandos tolimoje Japonijoje nuteistas, tačiau į Lietuvą atlikti likusios bausmės dalies sugrįžęs Mantas pasidalijo savo gyvenimo istorija.

REKLAMA

Vyras džiaugiasi sugrįžęs į gimtinę bei tikina, kad gyvenimas Pravieniškių 1-ajame kalėjime TOG skyriuje jam asocijuojasi su mokykla ar universitetu: „Jaučiuosi lyg mokykloje ar universitete, tik tau šiek tiek yra apribota laisvė, konfortabilumas. Bet čia tikrai esi tarsi kokioje studijų programoje.“

Nuteistasis pasakoja, kad atlikdamas bausmę net nesusimąstė apie naujas nusikalstamas veikas, nes išmoko savo kailiu patirtas pamokas: „Nekartočiau tų pačių klaidų. Nenoriu kenkti sau. Aš praradau daug laiko. O tai yra be galo brangu.“

Kodėl atsidūrei už grotų? – paklausėme nuteistojo Manto.

Už grotų patekau dėl kontrabandos. Viskas vyko 2018 metais, Japonijoje. Po metų vietos teismas nuteisė mane 8 metų įkalinimo bausme. Vėliau atsiradus galimybei buvau pervežtas į Lietuvą.

REKLAMA
REKLAMA

Kas nutiko, kad nusprendei nusikalsti?

Pirmą kartą nusikaltau nenorėdamas, bet neturėjau išeičių pabėgti nuo to nusikaltimo. Nedetalizuosiu per daug, tačiau pirmas kartas pavyko sėkmingai. Todėl nusprendžiau pakartoti. Suveikė kažkoks vaikiškas naivumas.

REKLAMA

Prieš darydamas nusikaltimus dvejus metus dirbau užsienyje Olandijoje. Suviliojo geresnis uždarbis nei tuo metu galėjai gauti Lietuvoje. Olandijoje per savaitę uždirbdavau tiek, kiek Lietuvoje sunkiau ardamas per mėnesį.

Kas tavęs laukia laisvėje?

Mano tėvai gyvena užsienyje. Lietuvoje manęs niekas nelaukia. Turiu viltį susikurti ir susitvarkyti savo gyvenimą. Mano prioritetas – finansinis stabilumas. Ekonominis pagrindas, kad sunkią akimirką nepaslystum. O tada jau būtų galima galvoti apie šeimą.

REKLAMA
REKLAMA

Kokie prisiminimai iš pirmųjų dienų įkalinimo įstaigoje?

Kaip jau minėjau, buvau sulaikytas dėl kontrabandos Japonijoje. Ten už grotų praleidau apie 4,5 metų. Mane tik tada perkėlė į Lietuvą. Žinojau, kad sugrįžus į gimtinę atsiras galimybė būti išleistam į laisvę anksčiau laiko. Tai ir paskatino mane sugrįžti. Bausmės vykdymą pradėjau Japonijoje, o dabar esu perteistas Lietuvoje. 2023-ųjų kovą sugrįžau atlikti likusios bausmės dalies į Lietuvą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Papasakokite, kokios kalinimo sąlygos buvo Japonijoje?

Ten vyravo ypatinga drausmė. Japonijoje bausmę turi atlikti savo darbu. Gyvenimo sąlygos buvo geros. Galėjai dirbti siuvykloje, prie baldų, užsiimti kitais amatais. Tik nedaug uždirbdavai.

Minėjai, kad sulaukei ne tik įkalinimo bausmės, bet ir finansinės baudos?

Taip. Papildomai gavau apie 20 tūkst. eurų baudą, kurią turėjau atidirbti. Tokia Japonijoje galiojanti tvarka.

REKLAMA

Kodėl tik po 4 metų kreipėtės dėl galimybės būti perkeltu į Lietuvą?

Tokie įstatymai. Gavau piniginę baudą, todėl privalėjau atidirbti ją visą paskirtą laiką. Jei būčiau neatidirbęs, būčiau nutolinęs grįžimo į Lietuvą datą.

Kaip sekėsi sugrįžus į gimtinę?

Tikėjausi, kad daug greičiau išeisiu į laisvę. Man teko susidurti su žmonėmis, kurie gyvena lygtinio paleidimo sąlygomis. Mačiau, kad čia nieko baisaus nėra. Mane prižiūri, kontroliuoja. Gyvenu pagal įkalinimo įstaigoje nustatytą tvarką.

REKLAMA

Ką galėtum dirbti išėjęs į laisvę?

Turiu aukštąjį išsilavinimą. Esu aktorius pagal specialybę ir juvelyras. Dar turiu darbinę aukštalipio specialybę. Esu dirbęs statybose. Man patinka vidinė apdaila. Nemanau, kad turėsiu problemų susirasti darbą. Darbų yra, tik norėk dirbti.

Ar nekils problemų dėl per mažo atlyginimo?

Pradžioje, kol įsivažiuosiu, manau, susimažinsiu finansinius lūkesčius. Juk negali iškart gauti geriausios darbo pozicijos. Vėliau savo darbu viską įrodysiu ir situacija pasikeis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kur planuoji apsigyventi laisvėje?

Manau įsikursiu bendrabutyje. Iki tol panašiai gyvenau, tad man tai nesukels jokių rūpesčių. Mano tikslas yra savarankiškas gyvenimas.

Ar tenka susidurti su neigiamu visuomenės požiūriu į nuteistuosius?

Jeigu būčiau likęs Vilniuje, gal būtų išlikęs kažkoks kompleksas. Pravieniškėse tą kompleksą sunaikina užimtumas. Mes turime pakankamai daug darbo. Tiek su savimi, tiek bendrai. Dėl to tu labiau motyvuotai žvelgti į gyvenimą.

REKLAMA

Kaip atrodo tavo diena įkalinimo įstaigoje?

Manau, kad gali vaikščioti visą dieną. Bet vyksta įvairūs užsiėmimai, kuriuose dalyvauji. Laikas čia labai greitai bėga. Turime daug veiklos. Visada kažką atrandi prasmingo, įdomaus. Čia esame ugdomi. Jaučiuosi lyg mokykloje ar universitete, tik tau šiek tiek yra apribota laisvė, konfortabilumas. Bet čia tikrai esi tarsi kokioje studijų programoje.

REKLAMA

Kuo galite užsiimti būdami už grotų?

Turime finansinio raštingumo, įvairių kitų užimtumų. Mokomės valdyti stresą, sprendžiame ginčytinas situacijas, daug diskutuojame. Yra dailės, muzikos terapija. Vyksta savęs persiauklėjimo procesas. Tai padeda nuteistajam susivokti bei pažvelgti į savo paties vidų. Dėka šios programos, tu tampi stipresniu. Pamatai, koks tu buvai iki to laiko ir koks tu esi dabar. Tu savęs klausi, kas esi? Kokią tu vertę kuri tiek sau, tiek visuomenei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokie užimtumai atriboja tave nuo blogų minčių. Negyveni blogomis emocijomis. Dirbame su savimi. Stengiamės pažinti savo emocijas, įvardyti jas. Dirbame su psichologais, probacijos darbuotojais. Yra nemažai socialinių darbuotojų. Įvairūs specialistai atsiveža daug žinių, kurios yra labai vertingos. Iki šiol nežinojau, kaip reikia pasiruošti kažkam, kas gali tau padėti susikurti sėkmę bei tinkamai valdyti bendravimą.

REKLAMA

Ko trūksta įkalinimo įstaigoje?

Net nežinau. Sunku pasakyti. Čia tiek daug visko, kad net sunku sugalvoti, ko trūksta. Man asmeniškai čia visko pakanka. Po laiko Japonijos kalėjime, čia Pravieniškėse jaučiuosi tarsi kurorte. Negaliu patikėti, kad čia yra Lietuva. Kai esi TOG‘e, jautiesi lyg kurorte.

Manau, kad čia geros sąlygos. Gyvename puikiose patalpose. Taip pat su mumis dirba kompetentingi specialistai. Čia kalėjimas tik dėl to, kad prarandi laiką ir negali bendrauti su mylimais žmonėmis.

REKLAMA

Kiek esi įsitikinęs, kad nebeteks sugrįžti už grotų?

Būnant čia neįmanoma galvoti apie nusikalstamas veikas. Nekartočiau tų pačių klaidų. Nenoriu kenkti sau. Aš praradau daug laiko. Tai yra be galo brangu. Bet dėka to, atsisakiau daugybės priklausomybių – rūkymo, alkoholio, laisvamaniško laiko švaistymo nereikšmingiems dalykams. Laikas man tapo vertybe.

Primename, kad Pravieniškėse pagal Norvegijos sukurtą programą atidarytame TOG skyriuje yra dirbama su linkusiais pakartotinai nusikalsti asmenimis. Toks skyrius kol kas vienintelis laisvės atėmimo vietose ir yra svarbus postūmis bausmių vykdymo sistemoje, padedantis linkusiems nusikalsti asmenims grįžti į visuomenę.

Daugiau sukrečiančių gyvenimo istorijų pamatykite Edmundo Malūko romano motyvais kurtame draminiame seriale „Šiukšlyno žmonės“, kuriame vaidina daug žinomų Lietuvos aktorių – Mantas Jankavičius, Indrė Patkauskaitė, Marius Jampolskis, Toma Vaškevičiūtė, Marius Repšys, Eglė Jackaitė. Visas serialo „Šiukšlyno žmonės“ serijas jau galite pamatyti tik per „Go3“ televiziją.

Kodel to nera pas mus
Kodel to nera pas mus
Kodel neimami geri pavyzdziai is normaliu saliu, tokiu kaip Japonija? Nusikaltelis turi dirbti ir atlyginti padaryta zala. Pas mus guli, valgo ir dar sugeba per mob. zmones santazuoti, pinigus viliuoti ir t.t. Kodel nusikalteliai nedirba?
Gerai, kad taip atsiliepia
Gerai, kad taip atsiliepia
nuteistieji. Jeigu požiūris į kalinį, t.y nuteistąjį yra kaip į žmogų, jie taip pat išeis kaip žmonės. Manau ir jų sąžinė neleis daugiau nusikalsti.
Taip ir patikėjau. Tas veikėjas nori greičiau išeiti į laiusvę, todėl viską giria. O interviu silpnokas, trūksta konkretumo.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų