• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kadenciją baigianti Vyriausybė trečiadienį nepritarė Kultūros ministerijos siūlymams didinti rentas kai kuriems menininkams ir įpareigojo ją parengti penktąjį įstatymo pataisų variantą.

REKLAMA
REKLAMA

Vyriausybės teigimu, Teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo pakeitimo įstatymo projektas turės būti parengtas iki birželio 1-osios. Jame bus įtvirtintas kai kurių menininkų rentų didinimas 260 litų.

REKLAMA

Teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybinių darbuotojų kompensacijos turėtų paaugti nuo dabar nustatytų 4 minimalių gyvenimo lygių (MGL) iki 6 bazinių socialinių išmokų, arba nuo 520 iki 780 litų.

Nors įstatymo pataisoms nebuvo pritarta, o šis klausimas nukeltas spręsti naujajai Vyriausybei, ministras pirmininkas Gediminas Kirkilas po posėdžio žurnalistams sakė, jog „rūpintis menininkais“ reikia.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai nėra tokie dideli pinigai, kad apverstų valstybės biudžetą aukštyn kojomis. Ką, mes neturime rūpintis savo menininkais, spręsti šitų problemų? Turime spręsti, ir ypač sunkmečiu. Visos Europos Sąjungos šalys tą daro. Aš negirdžiu, kodėl nekalba būsimoji koalicija ir Vyriausybė apie šituos klausimus. Visa Europos Sąjunga, kiek man tenka dalyvauti, sprendžiant krizės padarinius, pirmiausia kalba apie tuos žmones, kuriuos reikia socialiai apsaugoti. Šitas projektas - vienas tarp jų“, - kalbėjo kadenciją baigiantis premjeras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kultūros ministras Jonas Jučas po Vyriausybės posėdžio tvirtino, kad įstatymo pataisos rengtos keturis kartus, tačiau jų suderinti esą nepavykdavo su Finansų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijomis.

„Šiuo metu galioja rentos menininkams tam tikrų specialybių, tai yra, šokėjams, pučiamųjų instrumentų atlikėjams, muzikams, tačiau buvo paruoštas Seimo narių įstatymo pakeitimo projektas, kur buvo išplėsta visa bazė įtraukiant papildomas menininkų grupes. Kultūros ministerija iš esmės projektui pritarė, rengė antrą variantą, trečią, ketvirtą, tačiau suderinti su Finansų ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijomis niekaip nepavyko“, - kalbėjo J.Jučas.

REKLAMA

Jo teigimu, ES teisės aktuose kūrybiniai darbuotojai „traktuojami šiek tiek kitaip nei tą mato kitos mūsų ministerijos“.

Pasak ministro, pirmajame Seimo narių pateiktame pataisų projekte buvo numatoma padidinti kompensacijas platesnei menininkų grupei, bet pritarimo tokioms nuostatoms iš Vyriausybės nesulaukta.

„Įstatymo projektu nr. 1 siekiama reglamentuoti teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybinių darbuotojų rentų apskaičiavimo, skyrimo ir mokėjimo sąlygas ir tvarką. Jame siūloma nustatyti, kad renta skiriama pagal darbo sutartį darbo, dirbant kurį įgyjama teisė gauti rentą, nedirbantiems buvusiems: baleto artistams ir šokėjams, turintiems ne mažesnį kaip 18 metų kūrybinio darbo profesionalioje scenoje darbo stažą; solistams vokalistams, turintiems ne mažesnį kaip 20 metų (...) stažą, muzikantams, choro artistams, lėlių teatro atlikėjams (animatoriams, lėlininkams), turintiems ne mažesnį nei 25 metų (...) stažą, teatro aktoriams, turintiems ne mažesnį nei 30 metų (...) stažą“, - rašoma projekte.

REKLAMA

Tačiau paskutiniame, ketvirtajame, projekte Kultūros ministerija siūlo nepritarti tokiam kiekiui kandidatų į kompensacijas grupei, kadangi taip „būtų išplėstas rentų gavėjų sąrašas (...), o papildomos lėšos šio projekto įgyvendinimui 2009 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatyme nėra numatytos“.

Šiuo metu kompensacines išmokas gauna 72 teatrus ir koncertines įstaigas palikę kūrybiniai darbuotojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų