Spalio 21 d. Vilniuje prasidės nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009" Europos menų mokyklos tarptautinis dizaino projektas „Uniformos miestui/Uniforms for City", kurio metu jaunieji kostiumo dizaineriai gražins Vilniaus veidą bei įvaizdį kurdami uniformas miestą prižiūrintiems darbininkams.
„Uniformos miestui/Uniforms for City" - viena iš daugialypio projekto „Dizainas miestui" dalių, kurioje dalyvauja 16 dizaino studentų iš Lietuvos, Suomijos, Lenkijos bei Estijos. Prieš kūrybines dirbtuves jaunieji menininkai atliks miestą prižiūrinčių bei tvarkančių darbininkų apklausas, išsiaiškins jų darbo specifiką, priemones, įrankius bei sąlygas.
„Kūrybinės dirbtuvės truks nuo spalio 21 iki 23 dienos. Norint pasiekti puikių rezultatų per 3 dienas, reikia ne tik idėjos, bet ir žinojimo, kokios medžiagos ir medžiagų priedai yra tinkamiausi, kokios detalės yra būtinos, kad kiemsargiams ir kitiems viešąsias erdves tvarkantiems darbininkams dirbti būtų patogu, atkreipti dėmesį į kuriamo gaminio dizaino specifiką, kad jis būtų universalus ir utilitarus, išsiaiškinti kitas detales. Svarbu, kad uniformos ne tik formuotų tam tikrą miesto įvaizdį, bet ir atitiktų specifinius darbuotojų poreikius", - dėstė projektą „Uniformos miestui" kuruojanti Vilniaus dailės akademijos Kostiumo dizaino katedros profesorė Jolanta Talaikytė.
Jauniesiems kūrėjams vadovaus Beckman Dizaino mokykloje dėstantis profesionalus dizaineris iš Švedijos Sverker Bergstrom, jau daugelį metų dirbantis drabužių dizaino, pramonės bei uniformų kūrimo srityje, turintis patirties tokios įmonėse kaip „Jockey", „Marc O Polo", „Levi‘s/Dockers", H&M bei kitose.
Sverker Bergstrom su jaunaisiais Lietuvos dizaineriais bendradarbiauja jau ne pirmą kartą. Praėjusiais metais jo vadovaujama Vilniaus dailės akademijos studentų komanda kūrė aprangą įmonės „SBA idėjos namams" personalui.
Projekto „Uniformos miestui" dalyviai, kurdami uniformų projektus Vilniaus kiemsargiams, gatvių šlavėjams, apželdintojams ir kitiems mieste aplinką prižiūrintiems darbininkams, bendradarbiaus su želdinimo ir miesto tvarkos srityje dirbančia „Stebulės" bendrove.
„Stebulės" direktorius Stanislovas Tamulevičius įsitikinęs, kad bendradarbiavimas su dizaino studentais bus naudingas ir įmonei, ir visam miestui – jei sukurtos uniformos įgaus materialų pavidalą, jos džiugins vilniečius bei miesto svečius.
„Tam, kad galėtume šiomis uniformomis aprengti savo darbuotojus, drabužiai turi atitikti tris svarbiausius kriterijus – būti funkcionalūs, gražūs ir nebrangūs. Tikiuosi, kad tarptautinei jaunųjų menininkų komandai pavyks pasiekti šių tikslų", – sakė S. Tamulevičius.
J. Talaikytės teigimu, projektas „Uniformos miestui" - puiki galimybė apjungti dizaino kūrėjus, gamintojus ir vartotojus. Šis projektas prasidės šiandien 18 val. Vilniaus dailės akademijos Gotikinėje salėje vyksiančia vieša Švedijos dizainerio Sverker Bergstrom paskaita, į kurią kviečiami visi besidomintys darbo drabužių, uniformų kūrimo ir gaminimo specifika. Kūrybinių dirbtuvių metu sukurtos uniformos viešai bus pristatytos spalio 23 d. Vilniaus dailės akademijoje Gotikinėje salėje 14 val.
Apie projekto vadovą:
Sverker Bergstrom – profesionalus švedų dizaineris, Beckman Dizaino mokyklos dėstytojas. Jis jau daugelį metų dirba drabužių dizaino, pramonės bei uniformų kūrimo srityje („Jockey", „Merkatil Trikå", „Big Is Beautiful", "Marc O Polo", „Levi´s / Dockers" bei „A la Carte Identity Clothing" įmonėse). 1973 metais pradėjo dirbti „Hennes & Mauritz" („H&M") kompanijoje. Nuo 1996 m. dėsto Beckman Dizaino mokykloje, veda seminarus įvairiose šalyse, moko, supažindina studentus su uniformų, darbo drabužių kūrimo, gaminimo ir paleidimo į rinką eiga. 2000 m. tapo Švedijos mados tarybos nariu.
Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centro 2008 m. surengtose kūrybinėse dirbtuvėse vadovavo Vilniaus dailės akademijos kostiumo dizaino katedros studentėms bei kūrė aprangą „SBA idėjos namams" personalui. Sverker Bergstrom liko maloniai priblokštas kūrybinių dirbtuvių rezultatais, nes per trumpą laikotarpį studentėms pavyko sukurti profesionalius ir originalius pasiūlymus.
„Uniformos miestui" yra viena iš dizaino praktinę naudą miesto gyvenimui atspindinčio projekto „Dizainas miestui" dalių. Iki š.m. lapkričio pabaigos vyksiantį daugialypį projektą taip pat sudaro „KELRODŽIAI/WAYSHOWING", sukūrę inovatyvią kelrodžių sistemą Vilniaus dailės akademijoje; tipografiniais pranešimais Vilniaus senamiesčio išsaugojimo būtinybę pabrėžusios „Raidės iš miesto – žodžiai į miestą"; tradicinę knygos sampratą praplečiančios „Tarptautinės dailininko knygos kūrybinės dirbtuvės"; „Judantis peizažas", pristatantis naujus dizaino, žmogaus ir erdvės sąveikos būdus; „TM Miestas", perteikiantis modernias šilkografijos naudojimo metodikas; filmų festivalis „Dizaino dokumentika"; tarptautinis socialinių plakatų konkursas „Vilnews of the World".
„Dizainas miestui" yra vienas iš trylikos edukacinės meno programos „Europos menų mokykla" projektų. Šiuo projektu Lietuvos visuomenei, Vilniaus gyventojams bei užsienio svečiams siekiama pristatyti įvairias dizaino panaudojimo formas ir galimybes gerinant miesto aplinkos kokybę, drauge su užsienio šalių menininkais sukurti ir pasiūlyti naujus dizaino objektus Vilniaus mieste.