Spalio 24 dieną Vilniuje prasidėsiantis festivalis „Pasaulio muzikos dienos 2008” jau dabar susilaukė didžiulio užsienio žurnalistų bei svečių dėmesio.
Specialiai į šio festivalio renginius atvyks net 55 žurnalistai iš Suomijos, Lenkijos, Ukrainos, Rusijos, Latvijos, Baltarusijos, Austrijos, Italijos, Ispanijos ir Jungtinės Karalystės. Taip pat į Vilnių suvažiuos ir ISCM (Tarptautinės šiuolaikinės muzikos draugijos) generalinės asamblėjos delegatai, kompozitoriai, naujosios muzikos renginių organizatoriai, koncertinių agentūrų, leidėjų atstovai, kritikai bei Tarptautinės muzikos informacijos centrų asociacijos nariai. Iš viso – daugiau nei 150 svečių iš viso pasaulio.
Festivalio vadovas Remigijus Merkelys juokavo: „nors koncertų salės ir renginių erdvės – ne guminės, stengsimės sutalpinti visus, norinčius tapti šios šventės dalyviais. Džiaugiamės tokiu tarptautiniu dėmesiu, tačiau tikimės, kad ir lietuvių publika nenusileis savo aktyvumu festivalio renginiuose.“ Ištikimiausieji lankytojai su didžiule nuolaida dar gali įsigyti ir festivalio Abonementą.
Festivalio programa išties labai plati – šalia daugybės koncertų, spektaklių ir netradicinių meno projektų vyks susitikimai su kompozitoriais, diskusijos bei nemažai įvairių kitų renginių, kurie suteiks progų ir neformaliam bendravimui.
Visų pirma – tai susitikimai su kviestiniais festivalio kompozitoriais – Peteriu Eötvösu (spalio 23 d.) ir Jonathanu Harvey (spalio 24 d.). Susitikimai vyks nuo 15 val. Kompozitorių namuose (Mickevičiaus 29).
Kita dėmesio verta programos dalis – spalio 26, 27 bei 29, 30 dienomis nuo 15 val. Mokytojų namų svetainėje (Vilniaus g. 39) organizuojamas diskusijų ciklas "Kompozitoriaus dilema", kurio metu bus nagrinėjama ištisa kūrybos paramos "vartojimo" ir vertinimo sistema, t.y. politika, ekonomika, meno rinka, žiniasklaida ir pan. Kokia vieta šiandien tenka kompozitoriui kultūroje ir visuomenėje? Kaip meninė veikla siejasi su kitais kultūros laukais? Kokie yra ryšiai tarp kompozitoriaus ir jo partnerių bei globėjų – leidėjų, prodiuserių, politikų, kritikų? Net keturias dienas tęsis atviros diskusijos su kompozitorių organizacijų, koncertinių organizacijų, festivalių meno vadovais, kompozitorių agentais bei leidėjais ir kritikais. Diskusijos yra atviros visiems besidomintiems, jos vyks anglų kalba.
Visa diskusijų ciklo programa skelbiama renginio internetinėje svetainėje (http://www.wmd2008.org/lt/info/30). Visi renginiai nemokami.
ISCM Pasaulio muzikos dienos visuomet sutampa ir su ISCM (Tarptautinės šiuolaikinės muzikos draugijos) Generaline asamblėja. Tarptautinė šiuolaikinės muzikos draugija turi labai turtingą, daugiau nei 80 metų besitęsiančią istoriją ir reikšmingą šiuolaikinės muzikos propagavimo tradiciją; su šia organizacija buvo susiję daugelis garsiausių XX amžiaus kompozitorių.
ISCM įkurta 1922 metais Zalcburge, tais pačiais metais surengtas pirmasis tarptautinis kamerinės muzikos festivalis, kuriame dalyvavo kompozitoriai Antonas Webernas, Paulis Hindemithas, Béla Bartókas, Zoltanas Kodaly, Arthuras Honeggeris, Darius Milhaud ir Francis Poulencas. Tuomet ir buvo pradėta Pasaulio naujosios muzikos dienų tradicija, besitęsianti iki šiandien.