• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus m. savivaldybės Kolegijos tarybos nariai pritarė siūlymui Neries krantinėje pastatyti tris naujas skulptūras. Planuojama, kad vienų iškiliausių Lietuvos skulptorių - Roberto Antinio, Mindaugo Navako ir Vlado Urbanavičiaus - šiuolaikinio meno kūriniai „išdygs“ dar šiemet.

REKLAMA
REKLAMA

Naujų skulptūrų Vilniuje atsiradimą inicijavo VšĮ „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS), įgyvendinanti viešųjų erdvių humanizavimo programą, skirtą šiuolaikiškai įprasminti atvirą miesto erdvę. Projektą finansuoja LR Kultūros ministerija.

REKLAMA

„Tai konkrečiai vietai sukurti modernių formų kūriniai. Tokių šiuolaikiškų ir dinamišką augančios sostinės dvasią

atsipindinčių skulptūrų Vilniuje itin trūksta. Naujieji kūriniai pagyvintų miesto kultūrinį gyvenimą, skatintų gyventojus ir miesto svečius dažniau lankytis Neries krantinėje“, – teigia VEKS vizualiųjų menų projektų vadovė Laima Kreivytė.

REKLAMA
REKLAMA

R. Antinio skulptūrą „Puskalnis“ siūloma pastatyti kairiajame Neries krante, priešais Pedagoginį universitetą. Tai ore pakibusį pilkapį primenantis kūrinys, sujungiantis pakrantės peizažą ir žemės meno tradicijas. Žvelgiant iš apačios, nuo upės, skulptūra atrodys kaip slenkančio debesies šešėlis. Įstrižai jos eis vamzdžiai, todėl krantine einantis žiūrovas matys ne tik „slenkančio debesies“ siluetą, bet ir tikro dangaus plotus, žybsinčius pro vamzdžių angas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šalia Baltojo tilto turėtų „išdygti“ M. Navako kūrinys „Dviaukštis“. Iš granito pagaminta monumentali skulptūra primins archaiškus statinius ir išryškins Vilniaus architektūrinio peizažo ypatumus. Klasikinė pastato su kolonomis schema kelia aliuzijas ne tik su Vilniaus katedra, bet ir šalia Baltojo tilto esančiu mokslininkų namų pastatu. Skulptūros viršuje įmontuotas perregimas ametisto geodas atspindės saulės šviesą ir suteiks žiūrovui neįprastų pojūčių.

REKLAMA

Vlado Urbanavičiaus skulptūra „Arka“ siekiama atkartoti Neries krantinės formą. Ji bus kuriama iš metalinių dalių. Skulptūrą ketinama statyti netoli Mindaugo tilto, greta Energetikos muziejaus ir modernaus Lietuvos energijos pastato.

Tikimasi, kad šis industrinio stiliaus kūrinys puikiai pritaps prie esamo architektūrio konteksto, paskatins praeivius atidžiau įsižiūrėti į supančią aplinką ir kalvotą Vilniaus peizažą. Iš tolo „Arka“ primins į paviršių iškilusią architektūrinę – komunikacinę konstrukciją. Tokia „vamzdžių“ estetika arba funkcionalių elementų iškėlimas į pastato paviršių yra būdingas postmodernios architektūros bruožas. Vienas pavyzdžių – Pompidou centras Paryžiuje.

REKLAMA

Iš viso 2008 metų pradžioje VEKS skelbtam meno kūrinių viešosiose erdvėse sukūrimo konkursui buvo pateikti 9 pasiūlymai. Geriausius išrinko tarptautinė meno ekspertų grupė, kurią sudarė trys užsienio ir du lietuvių ekspertai: Kaspar König (Miunsterio skulptūrų projekto kuratorius, „Ludwigo“ muziejaus Kelne direktorius), Iwona Blazwick („Whitechapel“ galerijos Londone direktorė, ilgametė „Tate Modern“ galerijos kuratorė), Maaretta Jaukkuri („Artscape Nordland“ projekto Norvegijoje kuratorė, ilgametė „Kiasma“ muziejaus Helsinkyje vadovė), Liutauras Pšibilskis (tarptautinių projektų kuratorius, Lietuvos paviljono 51 Venecijos bienalėje komisaras) ir Laima Kreivytė (VEKS Vizualiųjų menų projektų vadovė, viena iš III Prahos bienalės kuratorių).

Siūlymui Neries krantinėje pastatyti modernius šalies skulptorių darbus anksčiau jau pritarė Lietuvos dailininkų sąjunga ir Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus architektūros-urbanistikos ekspertų taryba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų