Į vasario 17-20 dienomis vyksiančią tradicinę knygų mugę patvirtino atvyksią du leidykloje „Tyto alba“ išleistų populiarių knygų autoriai – rusų istorikas, gyvenantis JAV, Yuri'us Slezkine'as, ir britų žurnalistas ir rašytojas Mike'as Gayle'as.
Yuri'aus Slezkine'o interpretacinės istorijos šedevras „Žydų šimtmetis. Žydai šiuolaikiniame pasaulyje“ tik pasirodęs lietuviškai knygynuose iškart šovė į perkamiausių knygų dešimtuką.
Kalifornijos universiteto (Berklyje) Slavų, Rytų Europos ir Eurazijos studijų instituto direktoriaus, Maskvos universitete baigusio rusų kalbos ir literatūros studijas, knyga „Žydų šimtmetis“, išleista JAV 2004 m., buvo puikiai įvertinta įvairiose pasaulio šalyse, pelnė metines premijas: Nacionalinę žydų knygos premiją (Rytų Europos studijų kategorija), Wayne'o S. Vucinicho premiją (ji skiriama Amerikos slavistikos studijų skatinimo asociacijos), Amerikos leidėjų asociacijos premiją už geriausią religijotyros knygą. Knyga išversta į rusų, vokiečių, lenkų kalbas.
Yuri Slezkine (Tyto alba nuotr.)
Knygos autorius XX amžių vadina „žydų šimtmečiu“, Y. Slezkine'o veikalas prasideda drąsiu teiginiu, kad „visi pasaulio gyventojai tapo šiek tiek žydais“. Žinoma, tai sakoma perkeltine prasme, bet išsamiai ir įtikinamai aiškinama, kad gyventi šių laikų pasaulyje žydai prisitaikę geriau negu dauguma kitų grupių.
Būsimasis mugės svečias savo knygoje daugiausia dėmesio skiria Rusijos ir Sovietų Sąjungos žydams, ypač ankstyvuoju ir viduriniu sovietinės sistemos gyvavimo etapu, tad nenuostabu, kad šis veikalas traukia mūsų dėmesį ir net kelia ažiotažą, nes žydai XX a. Lietuvoje buvo tapę neatskiriama ūkio, kultūros ir meno dalimi. Beje, „Žydų šimtmetis“ puikiai vertinamas ne tik kaip mokslo veikalas, bet ir kaip literatūros kūrinys.
Yuri'us Slezkine'as, be „Žydų šimtmečio“, yra parašęs – „Tarp Dangaus ir Pragaro: Sibiro mitas rusų kultūroje“ (1993), „Arktiniai veidrodžiai: Rusija ir mažosios Šiaurės tautos“ (1994), „SSRS kaip komunalinis butas, arba Kaip socialistinė valstybė skatino etninę atskirtį“ (1994), „Revoliucijos šešėlyje: Rusijos moterų gyvenimo istorijos nuo 1917-ųjų iki Antrojo pasaulio karo“ (2000).
Kitas būsimas 2011 m. knygų mugės ir leidyklos „Tyto alba“ svečias – britų rašytojas ir žurnalistas Mike'as Gayle'as, ilgą laiką dirbęs FHM, „Sunday Times Style“ ir „Just Seventeen“ žurnaluose skiltininku. Tai žmogus, puikiai žinantis, kuo gyvena šiuolaikiniai vyrai, jo kūryba pažįstama visoje Europoje. Mike'as Gayle'as susikūrė sau literatūrinę nišą – vyro išpažinties romaną.
Mike Gayle (Tyto alba nuotr.)
„Lengvosios“ literatūros atstovas lietuvių skaitytojų jau pamėgtas už ne tik šmaikštų, ironišką ir net sarkastišką, bet ir išmintingą romaną „Trūksta tik tavęs“, pasirodžiusį knygynuose šią vasarą. Netrukus skaitytojai galės mėgautis M. Gayle'o romanu „Vakarienė dviese“, o kitąmet – ir „Mano svajonių mergina“.
Juodaodis rašytojas dažnai klausiamas, ar jis rašo iš savo rasės pozicijų, į tai jis atsako: „Tai tapatybės klausimas, bet jei jautiesi saugus savo tapatybėje, neprivalai jos nuolat propaguoti. Aš puikiai žinau, kas esu. Jau sukurta kone filosofija: jei priklausai pagrindiniam literatūros srautui, vadinasi, esi baltasis, o jei nišai – vadinasi, juodaodis. Aš priklausau pagrindiniam srautui ir visuomet jam priklausysiu... ir esu juodaodis. Man tai – politinis sprendimas. Daugelis to nesupranta ir kritikuoja mane už tai. O man tai tikrai visiškai nerūpi.“
Jau dešimties bestselerių autorius, labiausiai garsėjantis gebėjimu įžvalgiai perteikti vyriškos lyties herojų mąstymą ir požiūrį į meilę, teigia: „Mane žavi žmonių santykiai. Didžiausias mano atradimas keliaujant – kad visame pasaulyje santykiai visur tokie patys: vyrai visur nesupranta moterų, o moterys – vyrų... Vienas mano sąmoningų tikslų – paversti skaitymą malonumu, jis neturėtų būti sunkus darbas. Man tai labai rūpi ir aš tikiuosi, kad skaitytojai mėgaujasi skaitydami mano knygas ir nori jų dar, o tai labai svarbu“.