„Didžiausias Lietuvoje Kariotiškių sąvartynas nebekels grėsmės žmonėms ir aplinkai!“– prieš porą metų džiūgavo Vilniaus valdžia, paskelbusi apie 20 metų veikusio didžiausios Lietuvos šiukšlyno uždarymą. Prieš kelis mėnesius valdininkai pūtėsi žiną, kaip panaudoti sąvartyne išgaunamas biodujas. Esą „technines ir ekonomines galimybes tokį kurą panaudoti miesto viešajame transporte jau nagrinėja Vilniaus miesto savivaldybės darbo grupė“.
O gal vis dėlto valdininkams vertėtų pagaliau uždaryti Kariotiškių sąvartyną? Formaliai jis jau nebeveikia, uždarymui išleista beveik 30 milijonų Lietuvos ir ES litų. Tačiau darbai tebevyksta nuotekų dumblo kaupykloje. Esą šio sąvartyno uždarymas – unikalus projektas, todėl „užtruko techninio sprendimo paieškos“.
Apsilankę Kariotiškėse, „Gamtos patruliai“ aptiko ne techninius nesklandumus, o rimtą ir vis garsiau tiksinčią ekologinę bombą. Iš pūvančių šiukšlių išsiskiriantis nuodingas skystis, vadinamasis filtratas, nevežamas į valymo įrenginius, kaip turėtų būti, o slepiamas šalia esančiame žvyro karjere. Aplinkiniai gyventojai pasakoja ne kartą matę didžiulėmis cisternomis į atvirą gruntą pilamą dvokiantį skystį. Prie sąvartyno gyvenantys žmonės jau seniai negali gerti šulinių vandens.
Paėmę mėginius iš žvyro karjero ir gyventojų šulinių, „Gamtos patruliai“ gavo šokiruojantį laboratorijos atsakymą – vanduo šuliniuose nuodingas, o aplinkiniame grunte esančios cheminės medžiagos tūkstančius kartų viršija leistinas normas.
Maža to, aplink Kariotiškių sąvartyną pradėjo masiškai džiūti medžiai. Miškuose aptikti 9 įvairaus dydžio telkiniai, sklidini įtartino skysčio. Neatmetama, kad nuodingas sąvartyno filtratas vežamas ir į miškus.
Kita tema: kodėl Vilniaus Antakalnio seniūnijoje laikomos dėžės su pasenusiu kūdikių maisteliu? Seniūnijos darbuotojai dievagojasi, kad mažylių nepasiekia sugedęs maistas. Tiesiog mišinėliais ir tyrelėmis taip atsikrato prekiaujančios įmonės. Tos pačios seniūnijos darbuotojai taip pat negalėjo atsakyti į klausimą, kodėl Vilniaus mieste ganosi žirgai.
Nuodingais milijonais permirkusi sostinės pašonė, pasenęs kūdikių maistelis seniūnijos prieangyje ir Vilniaus mieste besiganantys žirgai – šeštadienį 15.30 val. per Lietuvos televiziją.