Kino magijos niekas negali sustabdyti. Gegužės 4 d. Prancūzijos Rivjeros pakrantę nusiaubusių armagedoniškų bangų padarinių Kanų paplūdymiuose nematyti. Pelenų dūmais pypkuojančio Islandijos ugnikalnio debesys nuslinko nuo Nicos oro uosto. Taip pat nepasitvirtino išankstiniai sinoptikų gąsdinimai, kad atidarymo vakarą raudonąjį kilimą merks milžiniškas lietus, kuris tęsis visą savaitę. Bent jau kol kas Kanuose šviečia kaitri saulė.
Pradedu jubiliejinį dešimtą Kanų festivalio maratoną, kurį vakar palaimino smagi Russello Crowe'o ir Cate Blanchett spaudos konferencija. Dar niekuomet neteko sutikti taip draugiškai nusiteikusio ir nuoširdžiai juokaujančio australų žvaigždūno, garsėjančio arogantišku elgesiu ir ekscentriškais poelgiais. Vakar jis visiems į spaudos konferencijų salę prasmukusiems žurnalistams padovanojo humoro valandėlę.
"Robinas Hudas" (Robin Hood)
7/10
Jau nuo penktadienio 63-ojo Kanų festivalio atidarymo filmą galės įvertinti visa Lietuva. Sero Ridley Scotto veiksmo drama verta paaukoti 2 val. 15 min. laisvalaikio, nors pamatysite absoliučiai kitokį Robiną Hudą, nei įsivaizduojate iš nostalgiškų prisiminimų ir vaikystės fantazijų. Nesugaunamas maištininkas Šervudo miškuose atsidurs tik finalinėmis minutėmis, o prieš tai kausis Anglijos karaliaus Ričardo Liūtaširdžio kariuomenės gretose.
Po gladiatoriškų kryžiaus žygių Graikijoje, Palestinoje jis įsitikins, kad didžiausias blogis slypi gimtojoje šalyje. "Gladiatoriaus" ir "Dangaus karalystės" stilistiką kartojančiame epe pilna įspūdindingų kautynių ir spalvingų personažų. Labiausiai išsiskiria Marko Strongo vaidinamas prancūzams tarnaujantis padlaižūnas išdavikas, kuris padeda naujajam Anglijos karaliui rinkti drakoniškus mokesčius. Šiuos niuansu plikagalvis blogiukas sukelia ironiškas asociacijas su velniškuoju Lietuvos gelbėtoju rūpintojėliu Andriumi Kubiliumi.
"Gastrolės" (Tournee; On the Tour)
8/10
Tironiško niekšelio vaidmenimi paskutiniame "Bondiados" filme "007 Paguodos kvantas" pažįstamas prancūzas Matthieu Almaricas prisistatė režisieriumi provokuojančioje įdomioje dramedijoje. Jis pats įkūnija su šeima santykius nutraukusį prodiuserį impresario, kuris organizuoja amerikiečių striptizinio kabareto šokėjų gastroles Prancūzijos miesteliuose. Šalia žmogiškų jausmų dramos rutuliojasi akis viliojantis spalvingas erotizuotas šou.
Jį energingai ir gundančiai atlieka aktorinės patirties neturinčios, bet drąsos nestokojančios artistės. Keturios charizmatiškos moteriškės ir vienas pasiutęs vyriokas improvizuoja teatrališkus ir komiškus numerius, kai muzika ir šokiai persipina su mulenružiškų nusirenginėjimų parodijomis. Tai striptizo cirką primenantis šmaikštus, sentimentalus, gyvas ir labai prancūziškas kinas, kuriame kartais sunku atskirti dokumentinę realybę nuo suvaidintų situacijų.
"Liūdesys Čionkinge" (Rizhao Chongqing; Chongqing Blues)
6/10
Antrasis konkursinis filmas - tai lėta, simbolizmais perkrauta ir emocinga kinų drama. Joje melancholiškai nagrinėjami šeimyninių santykių problemos ir iliustruojamas depresinė egzistencija nejaukiame ir šaltame milijoniniame megapolyje. Tėvas jūrininkas sugrįžta į rūke ir smoge paskendusį miestą, kad išsiaiškintų tiesą apie 25 metų sūnaus mirtį.
Meile nusivylusį jaunuolį nušovė policininkai, kai jis prekybos centre mėgino nusižudyti, sužeidė apsaugos darbuotoją ir pagrobė įkaite merginą. Tragiško įvykio aplinkybes rankiojančiam vyrui tai yra kelionė į skausmingą praeitį ir bandymas ieškoti atleidimo už padarytas klaidas. Wangas Xiaoshuai režisavo tipišką festivalinį filmą, kuriam vien tik pakvietimas į Kanų konkursą turėtų būti laikomas pergale.
Edvinas Pukšta