Nacionalinis dramos teatras (NDT) jau turi 11 narių Meno tarybą, spręsiančią kūrybinius šios įstaigos klausimus, formuosiančią repertuarą.
Trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje mėnesį NDT vadovaujantis generalinis direktorius Martynas Budraitis pristatė solidžios Meno tarybos narius.
Tarybai vadovaus teatrologas Audronis Liuga, tarybos nariai – NDT aktoriai Šarūnas Puidokas, Jolanta Dapkūnaitė, kultūros viceministras Deividas Staponkus, teatrologės Irena Veisaitė ir Ramunė Marcinkevičiūtė, dramaturgas Saulius Šaltenis, kino režisierius Šarūnas Bartas, tarpdisciplininio meno kūrėja Eglė Rakauskaitė, rašytojas Rolandas Rastauskas ir kompozitorius Šarūnas Nakas.
Meno tarybos pirmininkui A. Liugai pasiūlyta dirbti teatro meno vadovu, tačiau jis kol kas bus neetatinis NDT meno vadovas, dirbsiantis visuomeniniais pagrindais.
Pasak A. Liugos, geriausia žinia ta, kad teatre nori dirbti geriausi Lietuvos teatro režisieriai – Oskaras Koršunovas, Eimuntas Nekrošius, Gintaras Varnas, Jonas Vaitkus ir Cezaris Graužinis.
„Šie režisieriai nebus vien tik teatro svečiai, atnešantys savo kūrinius, bet ir čia kuriantys, sudarant galimybes Nacionalinio dramos teatro žmonėms. Noriu pasakyti, kad teatras neturi būti tiesiog dėžė, į kurią viskas sukraunama, geresnio ar blogesnio. Teatras turi nusistatyti savo prioritetus, ką jis nori matyti šioje scenoje, ir konkrečius kūrinius siūlyti patiems svarbiausiems, iškiliausiems režisieriams statyti, o ne tik priimti tai, kas yra atnešama“, – kalbėjo paskirtasis teatro meno vadovas.
M. Budraitis supažindino ir su artimiausių dvejų metų NDT repertuaro gairėmis. Kitąmet teatre numatomos dvi premjeros didžiojoje scenoje ir trys – mažojoje, jiems turėtų pakakti planuojamo biudžeto.
2011 m. pirmą kartą Lietuvoje bus statoma Henriko Ibseno pjesė „Tautos priešas“, spektaklį režisuos J. Vaitkus. O. Koršunovas jau kitų metų pavasarį pristatys būsimo spektaklio pagal Mariaus Ivaškevičiaus rašomą pjesę iš Londono lietuvių gyvenimo eskizus. G. Varnas rengiasi statyti spektaklį pagal Thomo Manno noveles, o rudeniop C. Graužinis išleis premjerą pagal japonų Šekspyru vadinamo Tikamazu Mondzaemono pjesę.
Be to, numatoma atnaujinti iškiliausius NDT spektaklius – J. Vaitkaus „Stepančikovo dvaras“ ir „Marija Stiuart“, Valentino Masalskio spektaklį „Aš, Fojerbachas“ ir G. Varno „Nusiaubta šalis Vilnius“.
Teatras laukia „dovanojamų“ O. Koršunovo teatro spektaklių „Meistras ir Margarita“ bei „Karalius Oidipas“, taip pat E. Nekrošiaus vieno spektaklio iš Šekspyro trilogijos.
Kitąmet taip pat numatomos koprodukcijos su O. Koršunovo teatru ir E. Nekrošiaus „Meno fortu“ – O. Koršunovo pastatymas pagal V. Šekspyro „Audrą“ ir E. Nekrošiaus spektaklis pagal Dantės „Dieviškąją komediją“. 2012 m. planuojama sulaukti Rimo Tumino, Jono Jurašo ir V. Masalskio naujų spektaklių.
Mažosios formos ir kameriniai spektakliai, pasak teatro vadovų, bus rodomi ne tik Mažojoje salėje, bet ir erdviose teatro dekoracijų dirbtuvėse.
Naujoji administracija žada plėtoti tradicinį nacionalinės dramaturgijos festivalį „Versmė“, kuris turėtų vykti visus metus kaip kūrybinės dirbtuvės, kuriose reziduos lietuvių dramaturgai ir režisieriai. Pirmasis iš rezidentų numatomas M. Ivaškevičius, dirbsiantis su jaunaisiais dramaturgais.
Taip pat teatras laukia naujų S. Šaltenio, R. Rastausko, kitų žinomų lietuvių dramaturgų veikalų, tačiau statyti nacionalinę, lietuvių klasikų dramaturgiją vien dėlto, kad ji užimtų vietą repertuare, naujieji vadovai be argumentuotos motyvacijos nežada.
Apžvelgdamas pirmąjį savo darbo mėnesį teatre, generalinis direktorius M. Budraitis turėjo pastabų teatro vadovo konkursą rengiančiai Kultūros ministerijai ir pageidavo, kad naujasis NDT vadovas būtų renkamas ne pasibaigus ankstesniojo kadencijai, bet bent jau pusę metų prieš kadencijos pabaigą ir pradėtų savo kadenciją sklandžiai, be įtampos.
„Dabar ateini į teatrą, o čia, keista, nevyksta jokios repeticijos, jokio darbo nėra. Tai ydinga tradicija. Įsitikinau, kad greitų judesių ir veiksmų teatre atlikti neįmanoma“, – dalijosi darbo įspūdžiais M. Budraitis.