Taip pavadintą rūbų kolekciją visuomenei pristatė Vilniaus dailės akademijos Telšių dailės fakulteto trikotažo ir rūbų dizaino specializacijos trečio kurso studentės Aurelija Bertauskienė, Kristina Kuprytė, Jurgita Kupstytė, Ieva Perminaitė, Edita Gaižiūnaitė, Lina Pocienė, Laima Lupeikienė, vadovaujamos laikinai einančios docentės pareigas Zitos Inčirauskienės. Parodos atidarymas Telšių parodų salėje įvyko 2007 metų kovo aštuntąją dieną.
Projektas
Pasak Z. Inčirauskienės, ši paroda yra projekto KMTT (kaligrafija, mada, teatras, tekstilė) baigiamasis renginys. Studentės sukūrė improvizuotą drabužių kolekciją pagal kunigaikščio Mykolo Kleopo Oginskio kūrinį „Laiškai apie muziką“. Būsimosios rūbų modeliuotojos pamėgino sugrąžinti istorinę atmintį į devynioliktojo amžiaus laikus ir sukurti drabužius, panašius į ano meto kilmingų damų aprėdus, kaip neįprastą puošybos elementą panaudodamos kaligrafiją. Kaligrafinės faktūros ir kaligrafinės impresijos tampa audinio raštu, ažūru, formuoja drabužio siluetą. Tai nėra senųjų damų aprėdų „kopijos“. Studentės fantazavo laisvai ir kūrė kaligrafines tekstilines kompozicijas „Laiškų apie muziką“ tema.
Studenčių sukurti rūbai
Dvarų kultūra
Kas buvo būdinga devynioliktojo amžiaus kultūros renginiams, vykdavusiems bajorų dvaruose? Klasikinė muzika, šokis, prabangi aplinka, šviesos efektai, savotiškai teatralizuotas iškilmingas elgesys ir, aišku, puošnūs damų rūbai bei papuošalai, pabrėžiantys jų grožį, paverčiantys jas susižavėjimo ir pagarbos objektais. Visus šiuos dalykus studentės pamėgino apjungti ir pademonstruoti Plungėje naktį iš 2006 metų gegužės 19 – sios į 20 –ają dieną Žemaičių dailės muziejuje vykusios „Muziejaus nakties“ metu. Tada į muziejininkų šventę teatralizuotai atvyko būrelis savitai pasipuošusių damų. Jų pasirodymas visiems paliko didelį įspūdį. Tai irgi buvo projekto KMTT dalis. Vykdydamos šį projektą, studentės savo sukurtų rūbų kolekciją dar kartą teatralizuotai pademonstravo Žemaičių dailės muziejuje vykusios kultūrinės akcijos „Mes ateinam“, vykusios 2006 metų rugpjūčio 23 dieną, metu. Demonstravimas vyko kunigaikščio Mykolo Oginskio dvaro ansamblio pilaitėje – laikrodinėje.
Poveikiai
Derėtų prisiminti, kad moterys visų pirma yra gražios ir švelnios būtybės, kultūros puoselėtojos, kuriomis reikia žavėtis, kurias reikia mylėti, gerbti ir globoti. Ryškiausiai tai buvo išreikšta požiūryje į kilmingas damas XII-XIX a. dvarų kultūroje. Galbūt vienas parodos tikslų ir yra priminti moteriškumą, priversti pagalvoti visus apie tai, kad moteris, nors ir turėdama lygias teises, yra gerokai „lygesnė“ už vyrą – pralenkia jį savo subtilumu, kultūra ir, žinoma, grožiu. Būtent šiomis savybėmis ginkluotos moterys keičia pasaulį.
Elė Kakanauskienė
Autorės nuotraukos