Beveik po dviejų dešimtmečių pertraukos čekų dramaturgas ir buvęs prezidentas Vaclavas Havelas šią savaitę sugrįžo į šalies knygynų lentynas su nauju kūriniu, kuris turėtų tapti šio sezono Čekijos literatūros įvykiu.
Pjesė, kuri vadinasi "Pasitraukimas (Odchazen?) ir kuri buvo įkvėpta Williamo Shakespeare'o "Karaliaus Lyro" bei Antono Čechovo "Vyšnių sodo", buvo apipilta spaudos pagyromis dar prieš tai, kai pradėjo žvanginti pinigus knygynų kasose, ir likus daugybei laiko iki kitų metų birželį numatytos jos premjeros teatro scenoje.
"Reikia pasakyti, kad šis groteskiškas kūrinys, pilnas dvasios ir ironijos apie valdžios nustumtuosius, yra gera pjesė", - rašė dienraštis "Dnes" po šio kūrinio pristatymo spaudoje lapkričio pradžioje.
Atkreipti dėmesį į pirmąjį V.Havelo kūrinį scenai nuo pat 1988 metų padėjo ginčai dėl to, kuris teatras pastatys šią pjesę. Galiausiai prestižinis Nacionalinis teatras pralaimėjo kovą teatrui "Na Vinohradech".
V. Havelo žmona aktorė Dagmar atliks pagrindinį moters vaidmenį. Tuo tarpu pagrindinis vyro vaidmuo atiteko senam jo bičiuliui Janui Triskai.
V. Havelas, kuris išgarsėjo 7-ajame dešimtmetyje, savo kūriniuose sujungęs Absurdo teatrą su Čekijoje augusio Franzo Kafkos palikimu, naujausiame kūrinyje pasitelkė savo įvairialypę politinę patirtį, pradedant persekioto komunistinio režimo disidento, ir baigiant valstybės prezidento, kurio pareigas jis ėjo 1989 - 2003 metais, patyrimu.
Pjesėje pasakojama apie "žmogų, kuris užėmė aukštą postą, buvo priverstas jį palikti ir po to pamatė, kaip sugriuvo jo pasaulis", per kūrinio pristatymą vienoje Prahos kavinėje paaiškino V. Havelas.
"Kažkam, kas 13 metų buvo šios šalies prezidentu iki pat savo kadencijos pabaigos, egzistuoja grėsmė tokiu pavadinimu sudaryti įspūdį, kad jis sėmėsi įkvėpimo iš savo paties pasitraukimo", - su šypsena pridūrė 71 metų V. Havelas.
Tačiau V. Havelas pažymėjo, kad rašyti šį kūrinį jis pradėjo dar 9-ajame dešimtmetyje, "... likus daug laiko iki (1989 metų) revoliucijos ir tapimo prezidentu".
"Tuo metu aš buvau parašęs apie du trečdalius rankraščio, bet po to jį apleidau. Vėliau, artėjant prezidento kadencijos pabaigai, žingsnis po žingsnio pradėjau grįžti prie šios temos", - sakė autorius.
Pjesę jis užbaigė kelis mėnesius gyvendamas Jungtinėse Valstijose, kur taip pat parašė savo autobiografiją "Į pilį ir atgal", kuri jau yra išversta į kelias užsienio kalbas.
V.Havelas sakė, kad "Pasitraukimas" atkuria kelią, kuriuo pasuko kai kurie komunistų reformistai, kai praradę aukštus postus prisijungė prie disidentų judėjimo.
Kai kuriose apžvalgose, kaip, pavyzdžiui, dienraštyje "Dnes", spėjama, kad centrinis konfliktas tarp darbą baigiančio kanclerio, svyruojančio intelektualo Vilemo Riegerio ir jo nesutaikomo įpėdinio Vlastiko Kleino atspindi ilgą varžymąsi tarp paties V. Havelo ir buvusio dešiniųjų ministro pirmininko Vaclavo Klauso, pakeitusio jį valstybės vadovo poste.
"Pjesė kaip politinis testamentas? Laimei, tai nėra taip paprasta", - prieštaravo verslo dienraštis "Hospodarske Noviny".
Ieškant panašumo tarp V. Havelo ir V. Riegerio, reikia spėlioti tiek pat, kiek klausiant, ar čia yra Vaclavas Klausas, ar ne, rašė laikraštis.
"Tai nėra pjesė, skirta vien tik Čekijos publikai", ir "Islandijoje ar Filipinuose niekas nepasimestų tarp tokių spėlionių", pridūrė jis.
Nors V. Havelas prisipažino, kad "prezidento kadencija ten ir šen suteikė jam tam tikro įkvėpimo", jis pažymėjo, kad "daugiau dėmesio skyrė šio kūrinio sąsajoms su W. Shakespeare`o ir A. Čhechovo darbais".
"Lyras yra valdovas, kuris praranda valdžią ir kurio pasaulis subyra. Mano pjesėje herojaus širdis taip pat sudūžta, ir čia, kaip visur, pasirodo archetipiniai išdavikai bei pataikūnai", - teigė jis.
Be to, kaip ir A. Čechovo "Vyšnių sode", šioje pjesėje šeima palieka savo namus prieš savo valią.
Laukdamas, kol pakils scenos uždanga ir įvyks šios pjesės premjera, V.Havelas teigė jau pradėjęs rašyti naują kūrinį.