JAV leidykla „Berkley Books“, priklausanti koncernui „Penguin Group“, iš savo planų pašalino vieno iš Vokietijos koncentracijos stovyklos kalinio Hermano Rosenblato atsiminimus „Angel at the Fence“ (Angelas prie tvoros), nes grupė istorikų ir žurnalistų įrodė, kad atsiminimai išgalvoti.
Taip pat atsisakyta knygą ekranizuoti, pirmadienį rašo „The Guardian“.
H. Rosenblatas savo knygoje aprašė, kaip jam, Šlibeno konclagerio kaliniui-paaugliui, padėjo išgyventi mergaitė Roma Radzicky. Ji per stovyklos tvorą jam mėtė obuolius ir duoną. Po dešimties metų jaunuoliai atsitiktinai susitiko Niujorke, susituokė ir iki šiol laimingai gyvena.
Pirmą kartą ši istorija buvo paskelbta 1990 metais, kai H. Rosenblatas laimėjo laikraščio konkursą už geriausią romantinį apsakymą, skirtą Valentino dienai. TV vedėja Oprah Winfrey porą į savo laidą kvietė du kartus – 1996 ir 2007 metais. H. Rosenblatas su leidykla pasirašė kontraktą, o rašytoja Laurie Friedman atsiminimų motyvais parašė vaikams skirtą knygą „Angel Girl“.
Bet 2008 metais žurnalas „New Republic“ paskelbė Mičigano universiteto profesoriaus Kennetho Waltzerio pranešimą, kuriame teigiama, kad buvę Šlibeno konclagerio kaliniai neatimena epizodo su mergaite. K. Waltzeris taip pat ištyrė stovyklos planą ir atrado, kad nei kaliniai, nei civiliai asmenys negalėjo nepastebėti prieiti prie tvoros. Beje, profesoriaus tyrime neabejojama, kad H. Rosenblatas tikrai buvo konclagerio kalinys.
Spaudžiamas žiniasklaidos H. Rosenblatas prisipažino, kad istoriją apie mergaitę jis sugalvojo. „Aš norėjau suteikti žmonėms laimės. Aš atnešiau jiems viltį. Aš tenorėjau tik gero“, rašė jis savo pasiteisinime.
Panaši istorija nutiko ir 2008 kovo mėnesį, kai 71-ių belgų rašytoja Misha Defonseca, gyvenanti JAV, Masačiusetse, prisipažino, kad į 18 kalbų išversta jos knyga „Miša: memuarai apie Holokaustą“ yra išsigalvoti.