Problema atsirado dar iki krizės
TVF ataskaitoje pažymi, kad finansų krizę dėl keblios padėties kaltinti lengviausia, tačiau tikroji situacija yra sudėtingesnė. Dar iki krizės visose minėtose šalyse, išskyrus Airiją, jaunimo nedarbo lygis buvo didesnis už vidutinį. Taip pat Italijoje bei Prancūzijoje nemaža dalis aukšto jaunimo nedarbo yra prieškrizinio laikotarpio palikimas.
Ataskaitoje pastebima, jog jauni darbuotojai yra apie 3 kartus jautresni ekonomikos pokyčiams nei vyresni žmonės, nes dažnai dirba labiau pažeidžiamose darbo pozicijose ir verslo sektoriuose. Pavyzdžiui, jie 3 kartus dažniau samdomi pagal laikinas darbo sutartis, taip pat daugiau jaunimo dirba tokiuose sektoriuose kaip nekilnojamasis turtas bei statybos, kurie labai priklausomi nuo ekonomikos ciklų. Be to, daugiau jaunų žmonių įdarbinama smulkiose ir vidutinio dydžio įmonėse – jos irgi jautresnės ekonominių krizių poveikiui.
Reikia ir augimo, ir darbo rinkos reformų
TVF manymu, jaunimo nedarbo lygį reikia mažinti gaivinant bendrą valstybių ekonomikos augimą bei imantis darbo rinkos reformų.
Pirmojo tikslo reikėtų siekti skatinant vartojimą visoje euro zonoje per tikslines investicijas, kreditų teikimo stiprinimą ir pan. Tačiau vien tik augimas neišspręs problemos, ypač tose šalyse, kuriose aukštas jaunimo nedarbas atsirado dar iki krizės. Papildomai būtina imtis darbo rinkos reformų, pavyzdžiui, sudaryti sąlygas įmonėms pigiau samdyti darbuotojus. Vienas iš galimų receptų – minimalaus atlyginimo mažinimas (kuris dažniau mokamas būtent jauniems žmonėms), lyginant su vidutiniu atlyginimu šalyje, kad įmonės drąsiau kurtų naujas darbo vietas.
Kitas svarbus jaunimo nedarbo aspektas – darbo vietų apsauga. Pastebima, kad jaunimas dažniau įdarbinamas pagal terminuotas darbo sutartis. Jų konkurencingumą vyresnių specialistų atžvilgiu neretai mažina tai, kad šie dirba pagal neterminuotas sutartis ir dėl to yra labiau apsaugoti įstatymų. Tvarkos liberalizavimas suteiktų daugiau galimybių darbuotojų rotacijai ir atitinkamai jauni žmonės įgytų daugiau šansų įsitvirtinti darbe.
Visą tyrimo ataskaitą galima rasti čia: http://www.imf.org/external/pubs/cat/longres.aspx?sk=42458.0