Darbdaviui labiau apsimokėtų samdyti moksleivį
Ministrė A. Pabedinskienė siūlo nustatyti, kad tiek darbdavio, tiek apdraustojo asmens pensijų socialinio draudimo įmokos galėtų būti nemokamos (ir tas laikotarpis nebūtų įskaitytas į socialinio draudimo stažą) už jaunuolius iki 19 metų amžiaus, besimokančius pagal bendrojo ugdymo programą.
Jei būtų pritarta siūlymui, „Sodrai“ būtų mokamos tik ligos ir motinystės, nedarbo, nelaimingų atsitikimų darbe ir sveikatos draudimo įmokos.
Tokiu būdu darbo vietos kaina už, pavyzdžiui, minimaliąją mėnesinę algą dirbantį asmenį sumažėtų 95,22 euro. Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministrės Algimantos Pabedinskienės, tai galėtų būti nemaža paskata darbdaviui priimti į darbą moksleivį. „Ši mokesčių lengvata būtų naudinga ir moksleiviams, nes jie turėtų geresnes galimybes susipažinti su darbo aplinka, įgyti patirties, galiausiai – užsidirbti savoms išlaidoms“, - sako A. Pabedinskienė.
„Sodros“ skaičiavimais, šiuo metu dirba apie 2200 jaunuolių iki 18 metų amžiaus. Socialinės apsaugos ir darbo ministrės manymu, dirbti galėtų gerokai daugiau moksleivių.
Nuo pardavėjų iki pagalbininkų žemės ūkyje
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, moksleiviams dažniausiai siūlomi didelės atsakomybės ir darbinių įgūdžių nereikalaujantys nekvalifikuoti darbai.
„Net ir nekvalifikuotas darbas suteikia pagrindus, kurių reikės ateityje, moko atsakomybės, vykdyti prisiimtus įsipareigojimus, supažindina, kaip vyksta darbo santykiai – tai neįkainojama patirtis jaunuoliui“, - sako A. Pabedinskienė.
Pasak ministrės, jaunuoliams siūlomų darbų spektras labai platus, tad kiekvienas gali rasti sau labiausiai patinkantį. Vasarą darbdaviai siūlo moksleiviams padirbėti pardavėjais, padavėjais lauko kavinėse, dviračių taksi vairuotojais, langų valytojais, lankstinukų išnešiotojais, virtuvės ar sandėlio darbininkais, nuomos punkto darbuotojais. Kaimo vietovėse siūlomi įvairūs žemės ūkio darbai, pagalbiniai darbai statybose, kvalifikacijos nereikalaujantys darbai uogų, grybų surinkimo ir perdirbimo įmonėse. Mokiniai įdarbinami pakuotojais, indų plovėjais, tvarko aplinką ar pjauna žolę, valo ir plauna automobilius.
Dažniausiai sezoninio darbo mokiniams galima rasti statybose, prekybos centruose, kooperatyvuose, sporto centruose, urėdijose ir pas ūkininkus. „Kaip rodo tendencijos, vasarą jaunuoliai turi daugiau galimybių įsidarbinti kurortiniuose miestuose, pajūryje, kur didesnė sezoninių darbų pasiūla“, - teigia A. Pabedinskienė.
Į pagalbą – jaunimo darbo centrai
Norintis dirbti 16–18 metų amžiaus paauglys darbdaviui turi pateikti gydytojo išduotą medicininę pažymą, kurioje nurodyta, ar leidžiama dirbti.
Jaunesnių t.y. 14–16 metų amžiaus jaunuolių, įdarbinimo tvarka griežtesnė. Darbdavys turi pateikti vienam iš vaiko tėvų ir gydytojui numatomų darbo sutarties sąlygų aprašymą, o mokslo metų laikotarpiu – taip pat ir mokyklai, kurioje vaikas mokosi. Norintis dirbti vaikas darbdaviui turi pateikti vieno iš tėvų raštišką sutikimą, gydytojo pažymą su išvada apie sveikatą ir tinkamumą dirbti darbo sutartyje numatytus konkrečius darbus, gimimo liudijimo kopiją, o mokslo metų laikotarpiu – mokyklos, kurioje mokosi, raštišką sutikimą.
Norintiems dirbti moksleiviams patariama ieškotis darbo savarankiškai arba kreiptis į teritorinių darbo biržų jaunimo darbo centrus, kurie ne tik padeda susirasti potencialų darbdavį, bet ir įgyti darbo paieškai reikiamų įgūdžių. Jaunimo darbo centrų paslaugos nemokamos, registracija neprivaloma.