Lietuvos žiniasklaida dažnai vis dar nepaiso žmogaus teisių, nesilaiko galiojančių teisės aktų bei etikos principų.
Šias pagrindines žiniasklaidos problemas įvardijo metinę ataskaitą antradienį Vilniuje spaudos konferencijoje pristatęs žurnalistų etikos inspektorius Romas Gudaitis.
R.Gudaičio teigimu, negerėjančią situaciją liudija ir kasmet didėjantis inspektoriaus tarnybą pasiekiančių skundų skaičius. 2005 metais tarnyba sulaukė 111 nusiskundimų, 2006 metais jų buvo 194. Daugiau nei dvigubai išaugo ir nustatytų pažeidimų skaičius. 2005 metais išaiškinti 35, 2006-aisias - 75 pažeidimai.
Anot žurnalistų etikos inspektoriaus patarėjo Deivido Velko, žiniasklaidoje dažnai susiduriama su pagarbos žmogaus teisėms trūkumu. Nors, pasak jo, žmonės geriau suvokia savo teises, tačiau nevisada ryžtasi jas ginti.
"Asmuo geriau suvokia savo teises. Gerokai skiriasi ši situacija nei buvusi prieš kelis metus, kuomet žmonės, pavyzdžiui, savo teisę į privatumą įvardydavo labai vangiai. Tačiau pastebima neigiama tendencija, kad savo teises pripažįsta ir aktyviau gina viešieji asmenys nei privatūs", - sakė D.Velkas.
Ekspertizės skyriaus vedėjos Silvijos Ladygienės teigimu, nemažėja pažeidimų, susijusių su nepilnamečių asmens duomenų skelbimu, erotinės informacijos publikavimu. Dažnu prasižengimu išlieka mirusių žmonių kūnų nuotraukų publikavimas.
Žurnalistų etikos inspektorius R.Gudaitis pažymėjo, jog su žiniasklaidoje pasitaikančiais etikos bei teisės pažeidimais būtina kovoti kompleksiškai.
"Čia reikia dirbti labai plačiai. Reikia taikyti ne tik administracines priemones, bet ir skatinti kritiško požiūrio į žiniasklaidą ugdymą", - teigė R.Gudaitis.