Daugiau studentų pritraukti norinčių aukštųjų mokyklų akys krypsta į nuteistuosius. Pavyzdžiui, Kauno technologijų universiteto (KTU) Panevėžio institutas Pataisos namuose bausmę atliekančioms moterims nuo vasario mėnesio siūlo krimsti bakalauro mokslus arba siekti magistro laipsnio Vadybos ir administravimo bei Technologijų fakultetuose.
Nuteistosioms siūlo siekti aukštojo mokslo
Pataisos namų administracija teigia, kad dėstytojams bus sudarytos sąlygos lankytis kalėjime, tačiau aukštojo mokslo siekiančioms nuteistosioms ir toliau galios draudimas naudotis internetu.
Studijos Panevėžio institute per metus kainuos nuo 5 iki 7 tūkstančių litų. Tiesa, nuteistosios gali pretenduoti ir į laisvas valstybės finansuojamas vietas, jeigu aukštais balais yra išlaikiusios abitūros egzaminus.
Riboja finansinės galimybės
KTU Panevėžio instituto direktorius Žilvinas Bazaras sako, kad moterims suteikiama galimybė įgyti aukštąjį išsilavinimą ir padidinti savo galimybes įsitvirtinti laisvėje. Kita vertus, jis neslepia, kad ir pati mokymo įstaiga finansiškai suinteresuota turėti kuo daugiau studentų.
„Nuteistosioms savo paslaugas siūlo Profesinio rengimo centras, kuriame jos mokosi jau ne vienerius metus, tai kodėl negali pasiūlyti ir aukštoji mokykla“, – „Sekundei“ teigė Ž.Bazaras.
Pasak Panevėžio instituto vadovo, organizuoti paskaitas kalėjime būtų racionalu, jeigu susidarytų maždaug 15–20 studentų grupė, bet labai abejoja, kad atsiras tiek norinčiųjų mokytis.
Pataisos namų direktoriaus pavaduotoja Regina Stankuvienė taip pat nemano, kad pavyks surinkti tiek studenčių. Nors bausmę atliekančioms moterims daug laisvo laiko, bet reta turi motyvaciją siekti aukštojo mokslo, be to, daugelį riboja finansinės galimybės.
Kalėjimas jau turėjo pavyzdį
Į susitikimą su KTU Panevėžio instituto vadovais atėjo apie tris dešimtis nuteistųjų. Moteris labiausiai domino studijos Vadybos ir administravimo fakultete, nes jame galėtų įgyti verslo administravimo, ekonomisto ar vadybos specialisto diplomą.
Ž.Bazaras svarstė, kad Technologijų fakultete, kur rengiami inžinieriai ir kiti technologijų specialistai, moterims būtų problemiška mokytis dar ir dėl to, kad tektų atvykti į instituto bazę. Mat dalis užsiėmimų vyksta laboratorijose.
Iš 344 šiuo metu bausmę Pataisos namuose atliekančiųjų 120 turi vidurinį išsilavinimą, 29 – aukštesnįjį, 10 yra baigusių aukštąjį mokslą, iš jų 4 – universitetinį.
Nors kol kas nė viena nuteistoji nesimoko aukštojoje mokykloje, įstaigoje yra buvę tokių atvejų.
R.Stankuvienė pasakojo, kad neseniai čia bausmę atliko Vilniaus edukologijos universiteto studentė.
Kalėdama mergina mokslų nemetė. Tiesa, kad galėtų tęsti studijas už grotų, labai pasistengė jos artimieji. Universiteto dėstytojai atvykdavo į Panevėžio pataisos namus egzaminuoti studentės.
Inga SMALSKIENĖ