51,9 proc. respondentų teigimu, jie dėl mažo vaiko yra priversti atsisakyti pamėgtų kelionių tipų, pavyzdžiui, atostogų tolimuose ir egzotiškuose kraštuose. Trečdalis apklaustųjų nurodė dėl atžalų poreikių sutrumpinantys atostogas, atsisakantys kai kurių pramogų. Tik 15,1 proc. apklausos respondentų nurodė, kad mažas vaikas visiškai nekeičia jų atostogų planų.
Apklausa parodė, kad du penktadaliai tėvų su mažais vaikais per atostogas nesilanko restoranuose ar kavinėse, 39,5 proc. mažiau negu norėtų laiko praleidžia paplūdimyje, ketvirtadalis tėvų vengia aktyvaus poilsio. 7 iš 10 tėvų nurodė, kad turint ikimokyklinio amžiaus vaikų ypatingų sunkumų sukelia apsistojimas palapinėse arba kemperiuose.
Tik penktadalis apklaustųjų prieš kelionę nuosekliai planuoja visas detales, numato galimus nepatogumus. Trečdalis respondentų nurodė, kad specialiai nesiruošia atostogoms su vaikais ir apsirūpina tik būtiniausiomis priežiūros priemonėmis (kosmetika, sauskelnėmis ir maistu), naudojamomis kasdien.
„Suvokdami, kad šeimoje atsiradus mažyliui, kai kurie pokyčiai yra natūralūs ir neišvengiami, pavyzdžiui, didesnė poilsio erdvė ar netoli poilsio vietos įrengta žaidimų aikštelė, tėvai ilgainiui iš naujo sukurs savo šeimai patogią atostogų rutiną. Iš anksto pasiruošusi atostogoms, įvertinusi pasikeitusias aplinkybes bei esamus atžalos poreikius, visa šeima galės sėkmingai pailsėti“, – sako E. Gudelienė.
Dažniausia problema, su kuria tėvai susiduria atostogų metu, prižiūrėdami vaikus, yra jų maudymas – tai kaip didelę problemą nurodė šiek tiek daugiau nei pusė apklaustųjų. Beveik tiek pat tėvų patiria sunkumų užtikrindami ramų vaiko miegą. Trečdaliui respondentų atostogų metu sudėtinga tinkamai rūpintis vaiko higiena, o 32,2 proc. – užtikrinti pilnavertį maitinimą.
4 iš 10 tėvų dėl atostogų metu prižiūrint atžalą iškylančių sunkumų kaltina nenumatytas aplinkybes, 32,2 proc. – laiko, o 27,7 proc. – žinių stoką. Trečdalis tėvų informacijos, kaip mažyliu pasirūpinti atostogaujant, ieško internete ir spaudoje, dar trečdalis klausia artimųjų ir draugų patarimų, vos 7,2 proc. skaito specialią literatūrą.
„Apklausa parodė, kad Lietuvos tėvai turi kur tobulėti, planuodami bendras šeimos atostogas. Remtis tik asmenine patirtimi ne visuomet tikslinga, artimųjų ir draugų patarimai taip pat ne visada yra patikimi, nes kiekvienas vaikas, kiekviena šeima ir kiekviena atostogų vieta yra ypatinga. Svarbu suvokti esminius šeimos atostogų tikslus ir prioritetus, pagrindinius visų šeimos narių poreikius, o tuomet viską nuosekliai apgalvoti ir suplanuoti, ieškant specifinių informacijos šaltinių. Dažnai nenumatytų aplinkybių galima išvengti atsakingai planuojant atostogas ir įvertinant galimus nepatogumus bei iš anksto pasirūpinant jų sprendimu“, – pataria E. Gudelienė.
Rugpjūčio mėn. vaikų kosmetikos gamintojo „Johnson‘s Baby” įvykdytos internetinės apklausos apie tai, kaip ikimokyklinio amžiaus vaikai keičia tėvų atostogų įpročius, metu apklausti 304 ikimokyklinio amžiaus vaikų turintys tėvai. Respondentų amžius – 21-52 metai.