• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neseniai laikraščių antraštės šokiravo atvirumu – nepakentę patyčių iš gyvenimo savo noru per pastaruosius metus pasitraukė net keli vaikai ir jaunuoliai. Šios skaudžios istorijos paskatino pagalvoti apie tuos, kurie kasdien mokykloje ir už jos ribų kenčia bendraamžių patyčias.

REKLAMA
REKLAMA

VšĮ „Vaikų linija“ nuo kovo 21 dienos jau antrąjį kartą organizuoja akciją „Savaitė be patyčių“, kurios metu vyks daug viešų renginių, stengiantis atkreipti dėmesį į šią aktualią problemą. „Vaikų linijos“ vadovas psichologas Robertas Povilaitis prieš prasidedant šiai akcijai viešėjo naujienų portalo Balsas.lt konferencijoje.

REKLAMA

Į klausimą, kas laikoma patyčiomis, psichologas atsakė: „Patyčiomis laikomas toks agresyvus elgesys, kuomet vienas ar keli asmenys tyčia skaudina kitą žmogų ir tokie veiksmai kartojasi. Žinoma, daugiau dėmesio skiriame patyčioms, kurios vyksta tarp vaikų, bet šis reiškinys pasitaiko ir tarp suaugusiųjų“, – kalbėjo R. Povilaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Skaudžios patirtys skatina susimąstyti

Dažnai apie patyčias prabylama po labais skaudžių įvykių, kuomet jauni žmonės priima itin kraštutinį sprendimą. Į klausimą, ar yra tyrimų, kurie atskleistų, kiek vaikų patiria patyčias mokykloje, pašnekovas sakė: „Tyrimų yra ir Lietuvos statistika atrodo tikrai prastai kitų šalių kontekste. Šiuo metu 25–30 proc. vaikų patiria patyčias, o Europoje esama šalių, kur, tyrimų duomenimis, patyčias patiria 3–4 proc. vaikų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Povilaičio teigimu, pastebima ir pozityvių tendencijų – patyčių mažėjimas Lietuvoje: „Vis daugiau dėmesio skiriama šiai problemai, kuo daugiau apie tai kalbama ir rezultatai matyti.“

Į klausimą, ar tiesa, kad dažniausia patyčių vieta tampa mokykla, R. Povilaitis atsakė: „Patyčios gali būti ne tik mokyklos, bet ir, tarkime elektroninėje erdvėje. Internetas taip pasitelkiamas, kaip priemonė norint ką nors įskaudinti. Jei yra žmonių, kurie nori skaudinti kitus, tai jie atranda būdą ir vietą tai padaryti.“

REKLAMA

Specialisto teigimu, mokykla patogia terpe patyčioms tampa todėl, kad į šią vietą vaikai turi eiti ir praleisti joje tam tikrą laiką.

Populiarėja internetinės patyčios

Internete nesunkiai galima surasti vaizdo įrašų, kuriuose užfiksuotos akimirkos iš mokyklos gyvenimo anaip tol neprimena laimingos vaikystės: platinamuose vaizdo įrašuose galima išvysti tikrų tikriausias egzekucijas, kurias klasės draugams suorganizuoja bendraamžiai, o žodinius įžeidinėjimus ir priekabes dažnai lydi ir smurtas.

REKLAMA

Į klausimą, ar tokio pobūdžio patyčių faktai nėra žalingesni už įprastas patyčias, nes vaizdo medžiaga internete išlieka labai ilgai ir gali būti prieinama dideliam vartotojų skaičiui, pašnekovas sakė: „Elektroninių patyčių išskirtinumas ir yra tas, kad jos gali turėti labai didelę auditoriją. Vaizdo medžiagą ar fotografijas gali peržiūrėti daugybė žmonių ir tai gali suteikti kur kas daugiau skausmo nei tai, kad kokį nors pažeminimą pamatys vos vienas ar du bendraamžiai. Elektroninės patyčios yra gana naujas reiškinys ir kol kas neturime pakankamai žinių ir būdų, kaip suvaldyti virtualioje erdvėje plintančią agresiją.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialisto teigimu, dažnai vaikai naująsias technologijas išmano geriau už tėvus ar mokytojus, tad šiems gali būti sunku pamatyti platinamus vaizdus, kuriuose užfiksuotos patyčios. „Tokios informacijos šaltinio paiešką ir užblokavimą gali apsunkinti ir tai, kad kai kurie vaizdai gali būti talpinami ne Lietuvos serveriuose.“

Apie tai, kaip padėti patyčias patiriančiam vaikui, kokie mitai sklando apie šį reiškinį ir kaip reiktų visuomenei su tuo kovoti, žiūrėkite konferencijos vaizdo įraše.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų