Renovuojamų mokyklų kolektyvai originaliai išsisuko iš padėties. Kurtuvėnų (Šiaulių rajonas) pradinukai ir ikimokyklinukai mokosi dvaro svirne, o Šiaulių Simono Daukanto gimnazijos moksleiviai – Šiaulių universitete, apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje. Netradicinė pamokų aplinka mokiniams tapo atradimu.
Pasirinko svirną
Kurtuvėnų pradinė mokykla po rekonstrukcijos darbą tęs daugiafunkciame centre. Prieš septynerius metus pagrindinę mokyklą reorganizavus į pradinę, bendruomenė išsaugojo pastatą, pritaikydama jį vietos poreikiams.
Kol pastate triūsia statybininkai, nuo rugsėjo 1-osios pradinukai prie sąsiuvinių palinksta Kurtuvėnų dvaro svirne. Kartu su ikimokyklinukais jų yra devyniolika.
Laikinai Kurtuvėnų pagrindinės mokyklos direktorės pareigas einanti Aušra Adomaitytė sako, kad prieš naujuosius mokslo metus buvo svarstyta, ką daryti: vežioti vaikus į kitas mokyklas ar ieškoti išeities vietoje. Pasitarus su tėvais, nuspręsta laikinai pamokas perkelti į svirną.
Įeis į svirno istoriją
Ant svirno durų prikabinti žaismingi paveikslėliai, piešiniai. Į pamokas pradinukus kviečia varpelis.
„Į svirno istorijos puslapį įrašysime ir mokyklą. Rugsėjo 1-ąją vaikams sakiau: „Niekas kitas negalės pasigirti, jog mokėsi svirne“, – sako A. Adomaitytė.
Be pradinių klasių mokytojų į svirną atvyksta anglų kalbos, tikybos mokytojos, logopedė.
Maistas į svirną mokinukams atvežamas iš Bubių pagrindinės mokyklos. Sodininko namelyje veikia tualetai. Kempinge yra sūpynės.
„Mums čia patinka!“, – choru atsako pamokoje sėdintys pradinukai.
Per pertraukas jie žaidžia sutvarkytame svirno kieme, kur daug erdvės. Kad būtų saugu, prie svirno pastatyti automobilių eismą draudžiantys ženklai.
Nuo spalio mėnesio klasės iš svirno persikels į maniežo pastatą. Šildomame manieže vaikai mokysis iki daugiafunkcio centro rekonstrukcijos pabaigos, kuri numatyta gruodžio 29 dieną.
Pirmas kartas bibliotekoje
Dalis S. Daukanto gimnazijos mokinių mokosi bibliotekoje, kiti eina į Šiaulių universitetą, lieka jau baigtuose remontuoti mokyklos kabinetuose arba priestate.
Pasak mokyklos direktoriaus Vytauto Kantausko, statybininkai buvo žadėję darbus baigti rugsėjo 10 dieną. Apie laiku neatliktus darbus direktorius informavo Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorių. Mokyklos vadovas tikisi, kad kolektyvas į mokyklą sugrįš už savaitės.
Kol mokykla remontuojama, pamokos gimnazistams Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje prasideda 9 valandą. Antra pamaina mokytis renkasi po pietų.
„Nors patys dar nebaigę renovacijos, dalijamės tuo, ką turime. Užjaučiame nuolatinį draugą ir partnerį, S. Daukanto gimnazijos kolektyvą, patekusį į tokią padėtį“, – sako bibliotekos direktorės pavaduotoja kultūrinei veiklai Regina Miežetienė.
Pamokos vyksta visose mokytis tinkamose bibliotekos patalpose: Amerikos, Meno ir muzikos bei Didžiojoje skaityklose, konferencijų salėje.
„Nemažai moksleivių anksčiau nė karto nebuvę bibliotekoje, jiems ši įstaiga, kur galima ne tik skaityti knygas, bet ir ruošti pamokas, rašyti projektus, yra atradimas“, – sako R. Miežetienė.
Pavaduotoja mano, kad ir kitos mokyklos bibliotekoje galėtų rengti pamokas. Pavyzdžiui, Muzikos ir meno skyriaus fonoteka yra labai gausi, čia galima groti pianinu.
Netradicinės pamokos
Nors skambutis bibliotekoje ir neskamba, pamokos vyksta pagal nustatytą tvarkaraštį.
Anglų kalbos mokomasi Amerikos skaitykloje.
„Mūsų pamokos dabar – netradicinės. Mokiniai žiūri filmus, juos aptariame“, – sako anglų kalbos mokytoja Rita Kučinskaitė. – Neformalioje aplinkoje naudinga organizuoti mokymą, nes bendravimas mokinys-mokytojas-lenta labai įgrisęs.“
Danielė Masiulytė, III gimnazijos klasės mokinė, istorijos ir šokių mokytis ėjo į Šiaulių universitetą, kelios pamokos vyko mokykloje, o likusios – bibliotekoje.
„Žiūrime filmus, diskutuojame. Visiems bendraklasiams patinka. Gal kažkiek nukenčia tai, ką turime išmokti pagal programą, bet užsienio kalbą laviname kalbėdami. Dar nesinori į mokyklą sugrįžti“, – šypsosi Danielė.
III gimnazijos klasės mokinys Arnoldas Poluektovas sako, jog „bibliotekoje pamokos vyksta kaip ir mokykloje, tik aplinka – kita“.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ