„Vaikiška meilė“ – taip pasakojimą apie save pradeda 23-ejų Egidijus Trakimas, kurį likimas šiuo metu yra nubloškęs į Angliją, nors anksčiau jam jau teko padirbėti Švedijoje ir Ispanijoje. Balsas.lt domisi, kokiomis sąlygomis Egidijui teko gyventi tiek karščiu alsuojančioje Ispanijoje, tiek lietingais orais garsėjančioje Anglijoje.
Rado bendrą sprendimą
Ispanijoje Egidijus atsidūrė gana keistomis aplinkybėmis, kurias daugelis žmonių įvardytų laimingu sutapimu. „Prieš šešerius metus buvau stovykloje ir susipažinau su viena ispane. Tokia vaikiška meilė... Tačiau per porą metų tas bendravimas per atstumą nutrūko. Praėjo šiek tiek laiko ir būdamas Švedijoje radau jos telefono numerį. Brūkštelėjau žinutę ir po kurio laiko atsidūriau Ispanijoje. Galiu drąsiai pasakyti, kad atvykau į Ispaniją dėl moters“, – pasakojo E. Trakimas.
Užsienis (Asmeninio archyvo nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
Viską metęs, Egidijus nutarė surizikuoti. Kaip sakė pats, jo meilės istorija yra ilga ir kupina malonių sutapimų, todėl abejonių „vykti ar likti“ nebeturėjo.
Ispanijoje pora gyveno apie pusę metų. Vėliau kartu persikėlė į Angliją. „Ispanijoje buvo sunku susirasti darbą. Reikėjo mokėti ispaniškai. Kadangi abu kalbėjome angliškai, tai drauge nusprendėme, kad tikriausiai geriausia bus Anglijoje. Juolab, mano drauge troško susirasti svajonių darbą, pagal specialybę dirbti sesele. Gimtinėje jai tokios galimybės niekas nesuteikė. Reikalavo patirties. O Londone šiek tiek kitokia sistema, todėl čia ir atsidūrėme“, – pasakojo E. Trakimas.
Skirtingas įspūdis
Pirmuosius įspūdžius Ispanijoje Egidijus apibūdino išraiškingu žodžiu: „Vau!“. „Šiluma, saulė, kalnai, jūra... Gatvėse augantys apelsinai ar mandarinai. Kaip tikras lietuvis eidamas gatve juos tiesiog valgiau, nes negalėjau patikėti, kad čia tie patys vaisiai, kurių Lietuvoje galima tik nusipirkti... Ir jų buvo be galo daug. Pagalvodavau, kodėl žmonės jų nevalgo? Lietuvoje jau seniai butu jie nuskinti, dar net nespėję prinokti“, – pasakojo 23 metų lietuvis.
Užsienis (Asmeninio archyvo nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
Ispanijoje Egidijų taip pat stebino žaliuojančios plantacijos, tiesiog dykynės viduryje, kur viskas būdavo išdžiuvę: „Pirmosios naktys Ispanijoje buvo labai sunkios. Dėl karščio kartais net sunku užmigti būdavo. Galiu pasakyti, kad vargas tam, kuris čia vairuos automobilį be kondicionieriaus. Norėdamas užmigti, net šlapindavau rankšluostį ir taip vėsindavausi. Daugiau kažkokių išskirtinių dalykų nelabai pastebėjau. Gal tik iškart krito į akis pragyvenimo lygis – nauji automobiliai, miesto centre žmonių šurmulys.“
Kita vertus, atvykus į Angliją iš karto pasijuto tam tikri skirtumai. Londone, anot Egidijaus, galima paskęsti žmonių gausoje: „Jų visą laiką daug. Pirmos mintys apie Londoną? Didelis miestas su gausybe žmonių, nepažįstamos vietos ir metro. Niekur nebuvau susidūręs su tokia sistema. Todėl paėmęs žemėlapį į rankas pamaniau, kad dabar tai jau bus... Gausybė įvairių spalvų ir pavadinimų maršrutų. Tam tikros zonos kelionių bilietai, įėjimo ir išėjimo vartai... Trumpai tariant, atsimušiau tarsi į sieną ir pradėjau galvoti, ką aš čia darau... Tokias vietas buvau matęs tik per televizorių.“
Pirmą kartą važiuodamas į išsinuomotą kambarį Egidijus pamena svarstęs, kad Londone verda du gyvenimai – vienas ant žemės ir kitas – po žeme: „Pamačiau daug žmonių, kurie bando užsidirbti savaip. Šoka gatvėje, groja įvairiais instrumentais arba tiesiog rodo triukus, kurie tikrai patraukia dėmesį. Tokių dalykų, suprantama, galima išvysti ir Lietuvoje, bet man tai buvo pakankamai nauja. Bet kokiu atveju, Londone jaučiausi šiek tiek geriau nei Ispanijoje, nes čia jau galėjau suprasti, kas šnekama aplinkui. Be to, prireikus, galėdavau pasiklausti. Tuo tarpu retas ispanas kalbėdavo angliškai.“
Šiek tiek apie pinigus
Kadangi nemokant kalbos Egidijui Ispanijoje buvo sunku susirasti darbą, tai iš pradžių jaunuolis dirbo kartu su kitais lietuviais – skynė mandarinus ir apelsinus.
Užsienis (Asmeninio archyvo nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
„Vėliau gavau darbą statybose. Tapau vieno ispano pagalbininku. Anglijoje didelio šoko nebuvo. Yra daug minčių ir galimybių susirasti kažką geresnio, bet dar laukiu visų dokumentų, nes noriu dirbti legaliai ir galvoti apie ateitį, pensiją, socialines garantijas“, – pabrėžė E. Trakimas.
Anot Balsas.lt pašnekovo, Ispanijoje minimalus atlyginimas yra apie 700–800 eurų. Tačiau iš esmės atlyginimas priklauso nuo valandų skaičiaus ir darbo pobūdžio. Tuo tarpu Anglijoje minimalus atlygis už valandą yra 6,08 svaro (apie 27 litai).
„Mokesčiai Anglijoje „suvalgo“ panašiai 20 proc. uždarbio. Asmeniškai pats uždirbu 8 svarus, o atmetus mokesčius lieka apie 6,5 svaro už valandą. Tuo tarpu staliai gauna 120 svarų už dieną (neatskaičius mokesčių, darbo diena 8 val.), mūrininkai apie 140 svarų. Tiek mokama lietuviams. Apie angliškus atlyginimus nežinau. Bet baruose dirbantiems ar viešbučius valantiems žmonėms Londone mokamas minimumas ir dar atskaičiuojami mokesčiai“, – praktinę darbo Londone pusę apibūdino Egidijus.
Butų ar kambarių nuomos kainuos yra skirtingos. Jos, kaip įprasta, mažėja tolstant nuo centro, aplink gyvenamąsias zonas ir ten, kur susisiekimas viešuoju transportu yra gana sunkus. „Pirmoji zona yra centras, o toliau viskas eina iš eilės tolstant rato principu. Pats gyvenau antroje zonoje, kur nuomojau dvivietį kambarį. Už jį mokėjau apie 130 svarų (575 Lt.) už savaitę. Vienviečiai savo ruožtu kainuoja apie 75–80 svarų už savaitę. Tolstant toliau nuo centro automatiškai nuomos kaina mažėja. Išsinuomoti namą, kur gali gyventi apie 7–8 žmonės centre kainuoja apie 2500 svarų (per mėnesį), antroje zonoje apie 2100 svarų, trečiojoje – 1500 svarų. Be abejo, nereikia pamiršti įvairių mokesčių“, – pasakojo E. Trakimas.
Maistas ir laisvalaikis
Ispaniškų maisto kainų Egidijus teigė nebeprisimenantis. Tačiau pateikė angliškas, kurios pasirodė gana didelės. 12 kiaušinių pakuotė kainuoja 1,89 svaro (8,35 Lt.), duona ir makaronai po 1 svarą (4,42 Lt.), jautienos filė kilogramas apie 12 svarų (53 Lt.), vištienos krūtinėlė 7 svarai (31 Lt.) už kilogramą.
Užsienis (Asmeninio archyvo nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
Litras pieno parduotuvėse kainuoja 0,89 svaro (3,94 Lt.), sausi pusryčiai apie 2 svarus (8,84 Lt.), pomidorų kilogramas apie 2,20 svaro (9,72 Lt.). Tačiau Egidijus atkreipia dėmesį, kad kainos prekybos centruose ir mažuose turgeliuose gali skirtis dvigubai.
Ispanijoje įėjimas į naktinius klubus buvo nemokamas, nes draugės brolis dirbo barmenu. Tuo tarpu įprastai toks apsilankymas gali kainuoti nuo 5 iki 20 eurų, kokteiliai nuo 4 iki 9 eurų, alus nuo 3 iki 4,50 euro.
„Sporto klubai Ispanijoje kainuoja nuo 30 iki 50 svarų. Suprantama, kaina priklauso nuo klubo vardo, kokybės ir kitų dalykų. Baseinas visai dienai kainuoja apie 8 eurus. Kinas nuo 10 iki 12 eurų. Pavalgyti dviem kinų restorane gali atsieiti apie 30 eurų. Mažuose „bariukuose“ už 1,50 euro gali gauti mažą buteliuką alaus ir kažkokį užkandį“, – ispaniškas kainas prisiminė Egidijus.
Tuo tarpu Anglijoje linksmybės taip pat nėra iš pigiausių: „Vidutiniškai įėjimas į klubą kainuoja nuo 10 svarų, kokteilių kainos prasideda nuo 8 svarų, alus 5–6 svarai. Įėjimas į gerus ir populiarius klubus kainuoja nuo 25 iki „daug“ svarų. Ten ir kokteiliai nuo 13 svarų iki „daug“. O alus nuo 7,5 svaro. Sporto klubų kainos Londone svyruoja nuo 30 iki 200 svarų. Daugiausia priklauso nuo vietos. Apsilankymas kine kainuoja apie 10 svarų. Restorane pavalgyti dviem vidutiniškai kainuoja apie 40 svarų.“
Užsienis (Asmeninio archyvo nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
Ir pabaigai, apie degalų kainas. Benzinas Ispanijoje kainuoja apie 1,42 euro (4,90 Lt.), o Anglijoje 1,35 svaro (5,97 Lt.).
Kultūriniai skirtumai
Anot Egidijaus, ispanai nelabai ką žino apie Lietuvą: „Nebent pažįsta kokį garsų lietuvį. O ispanų nuomonė kaip ir visų, kai pasakai, kad esi iš tokios ar tokios šalies, kurios jie nežino, tada tiesiog nesusidomi arba apsimeta, jog žino. Būna gana juokinga. Didžiausias dalykas, kuris nustebino, tai labai šiltas bendravimas namuose tarp namiškių. Rytiniai pasibučiavimai į žandukus, per pietus kai susirenka visa šeima arba vakare. Jeigu išeidavome po vakarienės, tai su tėvais atsibučiuodavome.“
Ispanai, anot Balsas.lt pašnekovo, visą laiką turi apie ką kalbėti. „Jie niekada nenutyla. Ir šiaip stebino jų temperamentas, naktinis gyvenimas iki paryčių, visi klubai ir barai, automobilių aikštelės ir įvairios vietos būna perpildytos žmonių. Naktį labai daug ispanų išsibarsto ir šėlsta“, – pabrėžė E. Trakimas. Londonas, kol kas, lietuvį nustebino tik užsieniečių gausa: „Čia susirinkę žmonės iš skirtingų šalių, su savo kultūra ir religija. Viskas yra demonstruojama viešai.“
Pasiteiravus apie ekonominę situaciją, Egidijus sakė, kad ispanai jaučia ir skundžiasi ta krize: „Ne iš vieno girdėjau pasakojimus, ką jie uždirbdavo ir turėdavo, o ką gauna dabar. Aišku yra ir gerai gyvenančių, bet žmonės, kurie turėjo geras pajamas prie to įprato. O pajamoms staiga stipriai sumažėjus, poreikiai taip greitai nepradingo.“